سخت افزارکامپیوتر

تفاوت موس گیمینگ و معمولی | موس گیمینگ چه ویژگی دارد؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

همون طوری که همه ی ما می‌دونیم وظیفه موس کلیک کردن، اسکرول کردن و حرکت دادن پنجره‌های کامپیوتری است، حال در این بین به نظر شما چه خصوصیتی باعث برتری یک موس نسبت به موس دیگر می‌شود؟
تفاوت موس گیمینگ و معمولی در چه چیزی است؟

ویژگی اصلی این دسته از موس‌ها ردیابی دقیق‌تر و با سرعت بالاتر است؛ اما ویژگی‌هایی مانند قابلیت شخصی‌سازی، راحتی و نحوه کاربری آن نیز از ویژگی‌های موس‌های گیمینگ به شمار می‌روند.

وقتی که کل فعل و انفعالات داخل بازی کامپیوتری شما مثل حرکت دادن تصویر، مسیریابی، کنترل و نشانه‌گیری در بازی‌های شوتر از طریق موس انجام می‌شود، مطمئن باشید یک موس گیمینگ مناسب از لوازم اصلی تجهیزات گیمینگ شما محسوب می‌شود. مهمترین تفاوت موس گیمینگ و معمولی داشتن سنسوری با سرعت و دقت ردیابی بالا است.

تفاوت سنسور های لیزری و نوری

موس‌های معمولی و رایج بیشتر از سیستم سنسورهای نوری دارای LED استفاده می‌کنند، آخرین تغییرات این صنعت استفاده و بکارگیری از سنسورهای لیزری است. اما این دو نوآوری چه تفاوت‌هایی دارند؟
نحوه عملکرد و ساخت موس‌های لیزری نیز هم‌مانند موس‌های نوری استفاده است با این تفاوت که بجای نور قرمز رنگ، LED و اینفرارد در ساخت آنها از فناوری جایگزین لیزر استفاده می‌شود.
نور لیزر باعث روشن شدن سطح موس‌پد می‌شود، اما بر خلاف سنسورهای نوری که با پردازش تصویر دریافت شده و تغییرات آن جهت و سرعت حرکت موس را تشخیص می‌دهند؛ موس‌های با سنسور لیزری عمق فرورفتگی و برآمدگی‌های سطح موس‌پد را تشخیص می‌دهند. این امر باعث می‌شود تا موس‌های لیزری در مقابل موس‌های معمولی حساسیت بیشتری داشته باشند.

با توجه به نحوه کارکرد و ردیابی این دسته از سنسورها، موس‌پدهایی با جنس سطوح مختلف مانند موس‌پد ‌Logitech G640 و Logitech G440 نیز طراحی شده‌اند تا ردیابی را برای سنسور موس شما ساده‌تر کنند و ردیابی دقیق‌تری را در اختیار شما قرار دهند.

وضوح عملکرد یا DPI

DPI یا Dots Per Inch اندازه‌گیری دقت موس شماست. هرچقدر که DPI موس شما بیشتر باشد، زمانی که موس خود را حرکت می‌دهید، نشانگر موس بیشتر حرکت می‌کند. تفاوت موس گیمینگ و معمولی در این است که موس‌های گیمینگ دارای DPIهای بالاتری هستند تا دقت بیشتری در ردیابی خود داشته باشند. به عنوان مثال لاجیتک در موس‌های گیمینگ گران‌قیمت خود از سنسور لاجیتک HERO استفاده می‌کند که بازه DPI 100 تا ۱۶۰۰۰ را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین برخی از موس‌های گیمینگ دارای دکمه‌‌های تنظیم DPI هستند و یا حتی دارای دکمه‌ای به نام Sniper Button هستند که با فشار آن‌ DPI موس به کمترین میزان خود می‌رسد تا در هنگام شلیک با اسنایپر حداکثر دقت را داشته باشند.

ارگونومی و شخصی سازی

ارگونومی و نحوه طراحی شکل ظاهری موس نیز از اهمیت بالایی نیز برخوردار است.
از آنجایی که شما ساعت‌ها ممکن است غرق بازی‌های ویدئویی شوید، حس راحتی و لذت بخش بودن این ساعات از اهمیت زیادی باید برخوردار است.
بهترین موس‌های حال حاضر بازار مانند موس Logitech G903 این قابلیت را به شما می‌دهند که اجزای سازنده آن مانند تعداد دکمه‌ها و وزن موس را بر اساس نیازتان تغییر دهید.
بسیاری از موس های موجود علاوه بر دکمه‌های کلیک راست و چپ دارای دکمه‌های قابل تنظیم نیز هستند تا دستورات کلان برای انتخاب سریع اسلحه و غیره را برنامه ریزی و در دسترس قرار دهید تا در زمانی که به آن‌ها نیاز دارید به دنبال آن‌ها روی کیبورد خود نباشید. این قابلیت ویژه در بازی های استراتژی که در کمترین زمان باید بهترین انتخاب را داشته باشید به بهترین نحو به کمک شما می‌آیند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن