آموزشآموزش تلفن همراه / تبلت

نحوه دسترسی به مجوزهای جدید اندروید 10

Android 10 New Permissions

فیلم سینمایی سرخ پوست

اندروید

سیستم عامل اندروید از دسته سیستم عامل هایی به حساب می آید که 90 درصد کاربران تلفن های همراه هوشمند با آن سروکار داشتند. اندروید 10 که آخرین نسخه این سیستم عامل است ویژگی جدید و متعددی را برای کاربران به ارمغان می آورد که یکی از مهمترین آن ها، سیستم جدید مجوزها به حساب می آید که در بخش حریم خصوصی نسبت به قبل تغییرات بسیار زیادی را لمس کرده است. این سیستم عامل سال به سال در این زمینه تغییرات زیادی را به خود دیده است که در ادامه به بررسی دقیق تری در قبال مجوزهای جدید اندروید 10 خواهیم پرداخت.

نحوه دسترسی به مجوزهای جدید اندروید 10

تغییرات سیستم مجوزها

جدیدترین نسخه اندروید بر سیستم مجوزهای نسل قبلی، لایه های جدیدی افزوده شده است. به طور کلی این نسخه اندروید مشابه نسخه پای است ولی حالا به لطف تغییرات اعمال شده، کنترل بیشتری بر این بخش داریم و در زمینه حریم های خصوصی هم امکانات بیشتری برا کاربران در نظر گرفته شده است.

یکی از اولین مواردی که می توانیم به آن اشاره کنیم، قابلیت ارائه مجوز برای اپلیکیشن ها تنها هنگام فعالیت آن ها است. برای مجوزهای حساس همانند میکروفون، لوکیشن و یا موقعیت مکانی و دیگر موارد مشابه می توان از این قابلیت بهره‌مند شد. برای مثال می توانید برای یک اپلیکیشن سفارش غذا دسترسی موقعیت مکانی خود را فعال کنید ولی اگر از برنامه ذکر شده خارج شوید، دیگر قابلیت دسترسی به این داده ها برایتان امکان پذیر نخواهد بود.

از دیگر قابلیت و یا ویژگی های جدید اندروید 10 می توانیم به محدود سازی دسترسی حافظه داخلی اشاره کنیم که یکی از موارد مهم در مجوزهای جدید اندروید 10 به حساب می آید. در واقع از این پس اپلیکیشن ها فقط به داده های موجود در پوشه هایی که ایجاد کرده‌اند دسترسی دارند که به طور کلی اپلیکیشن های مدیریت فایل برای انجام وظیفه خود می توانند تمام فایل ها و پوشه های موجود در گجت را مشاهده کنند. پس گوگل به کاربر اجازه می دهد که حتی در مورد اپلیکیشن های مدیریت فایل هم امکان عدم دسترسی به برخی از پوشه ها را فعال کنند تا حریم خصوصی کاربر تا حد بیشتری حفظ شود.

نحوه دسترسی به مجوزهای جدید اندروید 10

چگونگی مشاهده و اعمال تغییرات

حال که با تعدادی از مجوزهای جدید اندروید 10 آشنا شده‌اید، بهتر است کمی هم با چگونگی مشاهده و اعمال تغییرات آشنا شوید.

 • بخش Settings را باز کنید و به Apps & Notifications سر بزنید. از آنجا گزینه Advanced و سپس Permission manager را انتخاب کنید.
 • در این بخش، فهرستی از مجوز های مختلف موبایل خود را مشاهده می کنید و با ضربه بر هر کدام از آن‌ها، لیستی از اپلیکیشن های بهره‌مند از مجوز را می بینید.
 • دسته‌بندی مجوزهای اندروید 10 تا حدی با نسخه های قبلی خود فرق کرده‌اند. به غیر از بخش های Denied و یا Allowed، یک قسمت به Allowed Only While in use اضافه شده، که برای مجوزهای حساس مانند میکروفون یا لوکیشن اختصاص یافه شده است.
 • در بخش مجوزها با انتخاب هرکدام از این اپلیکیشن‌ها، می توانید گزینه Allow برای تایید یا Deny برای رد کردن را انتخاب کنید.
نحوه دسترسی به مجوزهای جدید اندروید 10

دسترسی مجوزهای ویژه اندروید 10

از دیگر موارد مجوزهای جدید اندروید 10، مجوزهای ویژه به حساب می آید که به چگونگی دسترسی به این مجوزها خواهیم پرداخت.

 • ابتدا بخش Settings را همانند بخش قبل باز کنید و سپس از مراجعه به Apps & Notifications بر گزینه Advanced ضربه بزنید.
 • با انتخاب هرکدام از این بخش ها، می توانید اپلیکیشن های بهره‌مند از مجوز را مشاهده کنید. همانطور که از اسمش پیداست این مجوزها خاص و ویژه می باشند که تعداد این اپلیکیشن ها نسبت به بخش مجوزهای معمولی بسیار کمتر است.
 • با انتخاب هرکدام از اپلیکیشن ها می توانید مجوزهای مربوط به آن را حذف کنید که برای این امر تنها کافی است گزینه مربوطه را غیر فعال سازید.

از دیگر مسائلی که می توانیم به آن بپردازیم مجوزهایی مانند Display Over Other Apps (نمایش بر روی اپلیکیشن های دیگر) و دسترسی به Do Not Disturb و کنترل Wifi روبرو می شوید. به طور کلی این مجوزهای ویژه امکانات بیشتری را نسبت به مجوزهای ساده برای اپلیکیشن های مختلف ارائه می کنند. اپلیکیشن ها به ندرت برای دسترسی به این موارد درخواست ارائه می دهند و اگر چنین کاری را انجام دهند، قطعا متوجه خواهید شد.

نحوه دسترسی به مجوزهای جدید اندروید 10

اعمال تغییرات بر نحوه عملکرد گوگل

شاید تا به حال با این گزینه آشنا نبودید اما بهتر است کمی با این موضوع آشنا شوید و از این قابلیت بهره‌‌گیری نمایید زیرا که با این ویژگی شما می توانید به گوگل دسترسی و نحوه عملکرد جمع آوری اطلاعات را اعلام کنید.

 • Settings را باز کنید و به بخش Privacy سر بزنید.
 • در این بخش دو گزینه برای کنترل عملکرد گوگل وجود دارد که این گزینه ها شامل Google Location History و Activity Controls نام دارند.
 • با انتخاب گزینه Google Location History روانه بخش تاریخچه موقعیت مکانی گوگل می شوید که غیر فعال ساختن این گزینه امکان پذیر است.
 • در قسمت Activity Controls به گزینه‌های بیشتری دسترسی دارید که در این بخش می توانید قابلیت ثبت فعالیت های وب و اپلیکیشن ها، تاریخچه موقعیت مکانی و تاریخچه مربوط به فعالیت در Youtube را فعال و یا غیر فعال سازید. علاوه بر مورد ذکر شده باید به قابلیت شخصی سازی تبلیغات گوگل هم اشاره‌ای داشته باشیم.
 • اطلاعات بی نام و نشان مربوط به مشکلات و مسائل سیستم که روانه سرورهای گوگل می شود، در قسمت Usage & Diagnostics که در بخش Privacy قرار گرفته می توانید فعال و یا غیرفعالشان سازید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن