پیشتازتک پلاسپیشنهاد سردبیرگردشگری

معرفی جاذبه های گردشگری جلفا

فیلم سینمایی سرخ پوست

جلفا جزو یکی از شهرهای مرزی با تعداد زیادی جاذبه های گردشگری است. این شهر که با ارمنستان و آذربایجان هم مرز است، جزو شهرهای استان آذربایجان شرقی به حساب می آید. جلفا دارای آب و هوای نیمه خشک و نیمه سرد است و به سبب آن که جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد، لقب شهر کلیساهای تاریخی را از آنِ خود کرده است. در این نوشتار قصد داریم تا شما را با جاذبه های گردشگری جلفا آشنا کنیم.

جاذبه های گردشگری جلفا

– جاده مرزی ارس جلفا

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری جلفا جاده مرزی ارس می باشد. زمانی که در این جاده قرار می گیرید، از یک طرف جنگل های سبز و در طرف دیگر رودخانه ی ارس را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر آن خانه های روستایی زیبایی را می توانید مشاهده کنید. در واقع این جاده در ضلع شمال غربی رود ارس قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری جلفا

– رودخانه و سد ارس

اگر به شهر جلفا سفر کردید، می توانید از رودخانه و سد ارس دیدن کنید. طول این رودخانه نزدیک به 1072 کیلومتر می باشد و از ارتفاعات هزار برکه که در کشور ترکیه واقع شده است، سرچشمه می گیرد. در 40 کیلومتری این شهر تاریخی سدی بر روی این رود احداث شده که زیبایی این شهر را چند برابر می کند.

جاذبه های گردشگری جلفا

–  کلیسای سن استپانوس

یکی از مکان های تاریخی جلفا که در سال 900 میلادی بنا شده،  کلیسای سن استپانوس نام دارد. طبق آمار های موجود این کلیسا دومین کلیسای مهم و بزرگ برای ارامنه به شمار می رود. یکی از چیزهایی که این کلیسا را به مکانی شگفت انگیز تبدیل کرده، موقعیت آن است زیرا کلیسای سن استپانوس در کناره ی رود ارس و در دل کوه واقع شده است. متاسفانه به علت وقوع زلزله این بنای تاریخی آسیب دید و در زمان سلسله ی صفویان آن را مرمت و ترمیم کردند.

جاذبه های گردشگری جلفا

– آبشار آسیاب خرابه

از جمله زیباترین جاذبه های گردشگری جلفا می توان به آبشار آسیاب خرابه اشاره کرد. در ایان گذشته آسیابی در نزدیکی آن قرار داشته که به مرور زمان فرسوده و از بین رفته است. به همنی دلیل نام این آبشار زیبا را آسیبا خرابه گذاشته اند. ارتفاع این آبشار در حدود 10 متر است و در 35 کیلومتری شمال شرقی جلفا قرار دارد.

جاذبه های گردشگری جلفا

– کاروانسرای خواجه نظر

در زمان صفویان و دوران حکومت شاه عباس صفوی 999 کاروانسرا ایجاد شد. یکی از آن ها نیز در شهر تاریخی جلفا واقع شده و کاروانسرای خواجه نظر نام گرفته است. علت این نام گذاری وجود یک تاجر ارمنی با اعتبار و محبوب شاه بود. این کاروانسرا پس از گذشت سال ها هنوز میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.

جاذبه های گردشگری جلفا

– روستای اشتبین

وجود معماری های قدیمی و خانه های پلکانی روستای اشتبین در جلفا را بسیار خاض و زیبا کرده است. بنا شدن این روستا در ساحل رودخانه ی ارس نیز باعث شده تا زیبایی آن چندین برابر شود. قرار گرفتن این روستا در ارتفاعات سبب شده تا روستاییان بتوانند از هوای پاکیزه آن جا نهایت استفاده را ببرند.

جاذبه های گردشگری جلفا

– کلیسای چوپان

اگر به سمت غرب این شهر زیبا و تاریخی حرکت کنید، کلیسای چوپان قطعا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. کوه های سرخ رسوبی که این کلیسا را در دل خود جای داده اند، در کنار رود ارس بسیار زیباتر هم شده اند. معماری این کلیسا بسیار ساده است زیرا افراد عادی و چوپانان ساده از این کلیسا برای عبادت استفاده می کرده اند.

جاذبه های گردشگری جلفا
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن