پیشتازتک پلاسپیشنهاد سردبیردنیای خودرو

نحوه ی محاسبه ی قیمت خودرو دست دوم

فیلم سینمایی سرخ پوست

یکی از مسائل مهمی که در هنگام خرید خودرو دست دوم حائز اهمیت است، تعیین قیمت آن است. فروشنده می خواهد که خودروی خود را به بالاترین قیمت بفروشد و از طرف دیگر خریدار می خواهد که با مناسب ترین قیمت ماشین را از آنِ خود کند. به همین دلیل در این نوشتار قصد داریم تا نحوه ی محاسبه ی قیمت خودرو دست دوم را به شما آموزش دهیم.

محاسبه ی قیمت خودرو دست دوم

قیمت خودرو دست دوم کاملا به قیمت صفر آن خودرو وابسته است و به طور مستقیم در تعیین قیمت خودرو تاثیر گذار خواهد بود. اما تنها قیمت صفر ماشین نیست که در این قیمت گذاری مهم است، بلکه موارد فنی و ظاهری دیگری نیز موثر هستند. حتی وجود خط روی بدنه ی خودرو نیز می تواند سبب افت قیمت شود. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

میزان کارکرد خودرو

قیمت خودرو دست دوم

یک خودروی معمولی در هر سال بین 20 تا 25 کیلومتر کار می کند.  به طور کلی اگر خودرو سالم باشد و زیر 1000 کیلومتر کار کرده باشد 4 درصد افت قیمت خواهد داشت اما اگر جزو خودروهایی باشد که بیش از 1000 کیلومتر کار کرده است باید 8 درصد از قیمت اصلی خودروی صفر کم کنید.

در تعیین میزان کارکرد اتومبیل باید دقت کنید که کیلومتر شمار دستکاری نشده باشد و عدد واقعی را نشان دهد. اگر خودتان تخصص لازم جهت بررسی آن را ندارید، بهتر است برای اطمینان از صحت عدد نمایان شده بر کیلومترشمار به متخصصی مربوطه مراجعه کنید. اگر خودتان می خواهید بررسی کنید بهتر است مواردی چون وضعیت موتور و ظاهر داخل اتاق را با میزان کارکرد ماشین انطباق دهید.

مدل اتومبیل

مدل خودرو هم یکی از موارد مهم در خرید ماشین دست دوم به شمار می رود. اگر خودرو مدل سال گذشته باشد، با کاهش قیمت 10 درصدی روبرو خواهد شد. اگر از مدل خودرو 3 سال گذشته باشد ، 24 درصد و اگر بیش از 5 سال گذشته باشد حدودا 30 الی 35 درصد باید از قیمت صفر آن خودرو کم کنید.

عمر مفید خودرو

هر ماشین عمر متفاوتی دارد و به اصلاح پس از پایان یافتن این مدت، به خرج می افتد و مدام بادی در تعمیرگاه ها باشید. پیش از آن که اقدام به خرید خودرو کنید بهتر است در مورد عمر مفید آن مدل اطلاعات لازم را بدست آورید.

رنگ شدگی ماشین

قیمت خودرو دست دوم

بدیهی است که خودروهای تصادفی نسبت به خودروهای سالم از قیمت کمتری برخوردار هستند. به طور کلی می توان گفت به ازای هر رنگ شدنی خودر قیمتش 3 الی 6 درصد کاهش پیدا می کند. البته باید در نظر داشته باشید که کدام قسمت از بئدنه ی خودرو رنگ شده است. مثلا رنگ شدگی کاپوت بسیار مهم تر از کناره هاست. از طرف دیگر باید در مورد خودرو هایی که رنگ شدگی دارند، با دقت تر عمل کنید زیرا ممکن است در آن حادثه موتور و یا قطعات فنی آن نیز آسیب دیده باشند.

وضع موتور و قطعات خودرو

مهم تر از ظاهر خودرو، ایرادات فنی مانند : وغن سوزی، دود کردن، ایراد در ترمز گیری و غیره می باشد. هر کدام از این ایرادات بسته به میزان خرابی و اهمیت آن سبب افت قیمت خودرو می شوند. بهترین گزینه برای بررسی فنی، کارشناسان متخصصی هستند که بر تمامی مسائل خودرو مسلط هستند.

لوازم یدکی ماشین

یکی از مواردی که معمولا در قیمت خودرو دست دوم نادیده گرفته می شود، میزان در دسترس بودن قطعات و لوازم یدکی خودرو است. بدیهی است که با وجود تحریم ها ممکن است قطعا برخی مدل ها به سختی پیدا شود. این کمبود سبب افزایش قیمت قطعات می شود اما بر قیمت اصلی خودرو تاثیر منفی می گذارد زیرا خودروهای دست دوم بیشتر نیاز به قطعات جانبی دارند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن