دانلودنرم افزار

آیا خبر فیلتر شدن گوگل پلی صحت دارد؟!

فیلم سینمایی سرخ پوست

به تازگی اخبار ضد و نقیضی در مورد فیلترینگ گوگل پلی به گوش میرسد اما چقدر این اخبار درست است؟

این روز ها خبر احتمال فیلتر شدن پلی استور گوگل، تبدیل به یکی از مهمترین اخبار جامعه فناوری تبدیل شده است جامعه و سکوت منابع رسمی این اخبار بیش از پیش رنگ و بوی واقعیت را به خود میگیرد . اکنون دو نماینده مجلس که عضو کارگروه تعیین مصادیق و محتوای مجرمانه (کارگروه فیلترینگ) هستند، در گفتگویی با خبرگزاری جماران تاکید کرده‌اند که در سه جلسه اخیر کارگروه که بعد از مدت‌ها برگزار شده، بحثی در رابطه با فیلتر شدن گوگل پلی استور وجود نداشته است.

اخیرا تصویر نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شد که معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، دستور فیلتر شدن «پلی استور گوگل» را در سریع ترین زمان ممکن به اپراتورهای اینترنتی داده بود. ولیکن تا این زمان هنوز دادستانی کل کشور واکنشی رسمی به این خبر نداشته اما مسئله زمانی پیچیده‌تر می‌شود که باشگاه خبرنگاران جوان، صحت نامه را در گفتگو با یک منبع آگاه تایید کرده است.

نظر اعضای کارگروه فیلترینگ دراین مورد

کنون «رمضانعلی سبحانی‌فر» و «محمد کاظمی»، دو نماینده مجلس که عضو کارگروه فیلترینگ هستند، تاکید می‌کنند که این کارگروه چنین مصوبه‌ای نداشته است. سبحانی‌فر در رابطه با این موضوع گفته است:

«از سال ۹۶ که ما رفع فیلتر توئیتر را مطرح کردیم، کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برگزار نشده بود، ولی طی یکی دو ماه گذشته سه جلسه برگزار شده است. در این جلسات بحث یا تصمیمی درخصوص فیلترینگ گوگل پلی مطرح نشده است.»

با توجه به اینکه بعضی از خبرگزاری‌ها وجود چنین نامه‌ای را تایید کرده‌اند، سبحانی‌فر در پاسخ به این سوال که آیا دادستانی کل کشور قادر است بدون اینکه این موضوع در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مطرح و تأیید شود، نسبت به این طور موارد اقدام کند، گفته است: «معمولا مصوبات کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه توسط این مقامات اعلام می شود. همان طور که گفتم در جلسات کارگروه هم تاکنون این موضوع مطرح نشده است.»

از طرفی محمد کاظمی، نماینده دیگر مجلس شورای اسلامی که عضو کارگروه فیلترینگ است هم گفته که کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در خصوص فیلتر کردن پلی استور گوگل جلسه‌ای نداشته است.

واکنش مدیرعامل کافه بازار نسبت به فیلترینگ گوگل پلی

در روزهای اخیر عده زیادی از فعالان و کارشناسان حوزه امنیت در فضای مجازی در کنار اعضای انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نگرانی‌هایی را در رابطه با این تصمیم احتمالی بیان کرده‌اند. از سوی دیگر مدیرعامل کافه بازار هم با واکنشی سریع به این خبر، اعلام کرد که از فیلتر شدن رقیب خارجی حمایت نمی‌کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن