پیشتازتک پلاسسبک زندگی

راه های افزایش انگیزه در زندگی

فیلم سینمایی سرخ پوست

برای آن که انسان بتواند به هدف هایی که در زندگی دارد برسد، نیاز به محرک هایی چون انگیزه وجود دارد. اگر انگیزه ی کافی برای انجام فعالیتی نداشته باشید، همیشه دلیلی برای متقاعد کردن خود خواهید داشت که آن کار را انجام ندهید و یا آن را به تعویق بیاندازید. قطعا همه ی ما اهمیت وجود انگیزه را می دانیم اما ممکن است با راه های تقویت آن آشنایی نداشته باشیم. در این نوشتار قصد داریم تا به شما راه های افزایش انگیزه در زندگی را معرفی کنیم.

راه های افزایش انگیزه

برای آن که بتوانید انگیزه را در خود تقویت کنید، بهتر است 4 مرحله ی زیر را انجام دهید.

گام اول : خودشناسی

بدون آن که با خودتان تعارف داشته باشید، به بررسی ویژگی های فردیتان بپردازید. در این مرحله بهتر است نقاط ضعفتان را پیدا کرده و آن ها را بپذیرید. پذیرفتن نقص ها و اشتباهات اولین قدم برای برطرف کردن و تکرار نکردن آن هاست. پس از آن که آن ها را شناسایی کردید به سراغ یافتن راه حل های موجود بروید.

گام دوم : هدف گذاری

راه های افزایش انگیزه

یکی از راه های افزایش انگیزه تعیین مقصود و هدف است. برای آن که بتوانید برنامه ی خوبی مشخص کنید، ابتدا باید برای خود هدف گذاری کنید. داشتن هدف یکی از مهم ترین عناصر پیدایش و تقویت انگیزه است و بدون وجود هدف واژه ی انگیزه کاملا بی معنا می شود. البته لازم به ذکر است که منظور ما هدف های مناسب هر فرد است. باید هدفی متناسب با استعداد ها و توانایی های خود تعیین کنید و پیشنهاد می شود که هدف نهایی خود را به اهداف کوچکتر در بازه های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی کنید.

گام سوم : برنامه ریزی

راه های افزایش انگیزه

بدون برنامه ریزی هدف شما تنها یک ایده باقی می ماند و به حقیقت مبدل نمی شود. بسیاری از افراد می گویند که برنامه ی خود را در ذهنشان می چینند اما باید بگوییم که بهتر است برنامه ی خود را مکتوب کنید. زیرا طبق تحقیقات اگر برنامتان را بنویسید و جلوی چشمتان قرار دهید، احتمال عمل کردن آن به چند برابر می شود. در نوشتن برنامه افراط یا تفریط نکنید و واقع بینانه عمل کنید و برنامه ای نریزید که عمل کردن به آن برایتان غیر ممکن باشد و حتما فعالیت های روزانه و زمان آزادی که دارید را در نظر داشته باشید.

در نوشتن برنامه بهتر است بازه های زمانی کوتاهی مانند روز و هفته را انتخاب کنید. به عنوان مثال برای آن که خواندن یک کتابی را به اتمام برسانید، تعیین کنید که یک 10 روز برای این کار لازم دارید و سپس تعیین کنید که در هر روز چند ساعت وقت باید بگذارید تا به هدف نهایی یک هفته ای برسید.

گام چهارم : بررسی میزان پیشرفت

راه های افزایش انگیزه

یکی از مسائلی که در احساس رضایت ما نقش به سزایی دارد، بررسی میزان پیشرفت است. در اینجا سوال پیش می آید که میزان پیشرفت یعنی چه؟ بهتر است مثال بالا را جور دیگری بیان کنیم. فرض کنید شما کتابی 100 صفحه ای را می خواهید در عرض یک هفته مطالعه کنید. طبق مواردی که در گام دوم گفتیم آن را به هدف های کوچکتر تبدیل می کنیم یعنی می گوییم پس از پایان 5 روز، 50 صفحه از آن را مطالعه کنیم. سپس تعیین می کنیم در هر روز چند ساعت باید وقت بگذاریم تا به این اهداف برسیم.

بررسی میزان پیشرفت در این مثل یعنی هر روز ببینید که چند صفحه از کتاب را مطالعه کردید. این که ببینید طبق برنامه عمل کرده اید و برنامه ریزتان به خوبی پیش رفته است، انگیزه ی شما برای تمام کردن کتاب را چند برابر می کند. در تمامی فعالیت ها و اهداف این امر صادق است. پس سعی کنید پس از گذشت مدت زمانی نگاهی به کارهایی که برای رسیدن به اهدافتان به اتمام رساندید را برای خود یدآوری کنید.

انجام مراحل بالا یکی از اصلی ترین راه های افزایش انگیزه به شمار می رود اما قطعا راه حل های دیگری نیز وجود دارد. به طور کلی باید سعی کنید کارهایی انجام دهید که مطابق سلیقه و علایق خودتان است و از تمام مراحل انجام کار لذت ببرید. کاری را صرفا برای آن که تمام شود انجام ندهید بلکه از تک تک لحظات بودن در مسیر آن نهایت استفاده را بکنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن