پیشتازتک پلاسپیشنهاد سردبیرسلامت و پزشکی

پس از ترک سیگار چه اتفاقی در بدن می افتد؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

سیگار کشیدن یکی از بدترین عاداتی است که سالانه تعداد زیادی را به دام مرگ می کشاند. همه ی افراد از عواقب و تاثیرات منفی آن آگاه هستند اما ترک کردن آن واقعا کاری دشوار است. یکی از باور های نادرستی که این کار را سخت تر می کند این است که اغلب فکر می کنند تا بهبود سلامتی پس از ترک سیگار کاری زمانبر است اما اینطور نیست. پس از آن که حتی یک ساعت از ترک کردن سیگار بگذرد، علائم بهبود ظاهر شده و به مرور زمان به پیشرفتش ادامه می دهد. هرچه زودتر این عادت را کنار بگذارید، به نفع خودتان خواهد بود زیرا خطر ابتلا به بیماری هایی چون بیماری های قلبی، سرطان و بیماری های ریوی با سیگار کشیدن افزایش می یابد.

ترک سیگار

پس از ترک سیگار چه فعل و انفعالاتی در بدن رخ می دهد؟

در ادامه به شما می گوییم که در بازه های  زمانی مشخص چه اتفاقی می افتد. امیدواریم که با خواندن این مطلب گامی در جهت ترک این عادت کشنده بردارید.

پس از 1 ساعت :

بعد از کشیدن آخرین نخ سیگار ، قلب شما آهسته تر خواهد زد و در نتیجه فشار خون کاهش یافته و به طور کلی بهبود گردش خون را به دنبال خواهد داشت.

پس از 12 ساعت:

دود سیگار حاوی مواد سمی چون مونوکسید کربن است که اثرات مضر و کشنده ای دارد و می تواند باعث جلوگیری از ورود اکسیژن به ریه ها شود. برای آن که از شر این مواد سمی خلاص شوید تنها کافیست 12 ساعت سیگار نکشید. بعد از گدشت 12 ساعت از آخرین سیگار سطح اکسیژن بدن به حالت عادی بازگشته و مونوکسید کربن نیز کاهش می یابد.

پس از 24 ساعت:

سیگار از طریق کاهش کلسترول خوب سبب می شود تا افراد بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار بگیرند و خطر سکته نیز به مراتب افزایش می یابد. بعد از آن که یک روز از ترک سیگارتان بگذرد، فشار خونتان به حالت نرمال بازگشته و با افزایش اکسیژن خون، عملکرد قلب نیز بهبود می یابد. در این شرایط انجام فعالیت های ورزشی هم برای فرد بسیار ساده تر خواهد شد.

پس از 48 ساعت:

شاید ندانید اما سیگار کشیدن حتی بر حواس 5 گانه شما مانند حس بویایی و چشایی اثر منفی می گذارد و برای کمرنگ شدن این اثرات کافیست 48 ساعت از سیگار دوری کنید. بسیاری از افراد پس از ترک سیگار ادعا کردند که حس بویایی و چشایی آن ها قوی تر شده است.

پس از 72 ساعت:

در این مرحله با کاهش سطح نیکوتین ممکن است فرد دچار سردرد، افسردگی و زودرنجی شود. در این مرحله تمایل فرد به مصرف مجدد بسیار بیشتر خواهد شد اما اگر قصد ترک سیگار را دارید باید در برابر این حس مقاومت کنید.

پس از 30 روز:

برای بهبود وضعیت ریه کافیست یک ماه سیگار نکشید. این افزایش ظرفیت باعث می شود تا بهتر بتوانید ورزش کنید و دیگر با مشکلاتی چون تنگی نفس و سرفه مواجه نشوید.

پس از 90 روز :

با بهبود وضعیت گردش خون بسیاری از مشکلات مانند فشار خون، افزایش ضربان قلب و … نیز به طور مستقیم حل خواهند شد.

پس از 9 ماه :

زمانی که سیگار می کشید ساختارهای ظریفی که در داخل ریه قرار گرفته اند، آسیب می بینند. اگر 9 ماه از سیگار دوری کنید، این ساختار ها که با نام مژک نیز شناخته می شوند، شروع به بهبود و ترمیم می کنند. مژک ها در مبارزه در برابر عفونت و بیرون آوردن مخاط از ریه نقش مهمی را ایفا می کنند. با ترمیم آن ها کمتر دچار بیماری های ریوی و عفونت ریه خواهید شد.

پس از 1 سال:

از سال اول به بعد خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب نصف می شود و به مرور زمان این خطر کمتر نیز خواهد شد.

پس از 5 سال:

یکی دیگر از مضرات سیگار بسته و تنگ شدن عروق و شریان هاست. با بسته شدن این عروق امکان لخته شدن خون نیز بسیار بالا می رود. پس از گذشت سال پنجم از ترک سیگار این رگ های خونی شروع به باز شدن و برگشت به حالت اولیه ی خود می کنند. این کار در نهایت منجر به کاهش احتمال سکته ی مغزی می شود.

پس از 10 سال:

برای آن که خطر ابتلا به سرطان هایی چون ریه، دهان، گلو، لوزالمعده را به نصف برسانید، باید بر اراده ی خود برای ترک سیگار پافشاری کنید. بعد از گذشت 10 سال می توانید تا 50 درصد بیشتر در امان باشید.

پس از 15 سال:

برای آن که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب شما با یک فرد غیر سیگاری برابری کند باید 15 سال صبر کنید. در این مرحله احتمال ابتلای شما به سرطان لوزالمعده هم با اشخاص عادی یکی خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن