آموزشآموزش تلفن همراه / تبلتپیشنهاد سردبیر

آموزش استفاده از تلفن همراه با یک دست (one-handed)

فیلم سینمایی سرخ پوست

شاید به یاد داشته باشید که در عصر آیفون ۴ و ۵، تلفن‌های شرکت اپل در مقایسه با رقبای در حال رشدشان کوچک به نظر می‌رسیدند. شرکت اپل ادعا می‌کرد که این کار را انجام داده است تا امکان استفاده از تلفن همراه با یک دست فراهم شود. با این حال در نهایت این سیاست به پایان رسید و حتی تلفن‌های کوچک امروزی (مانند آیفون ۸ و پیکسل 3A) در مقایسه با تلفن‌هایی که چند سال پیش داشتیم، بسیار بزرگ ترهستند.

آموزش استفاده از تلفن همراه با یک دست

برای انجام این کار حقه ها و راه های زیادی وجود دارد – بسیاری از آن‌ها کمتر شناخته شده هستند – که به انگشتان شست شما کمک می‌کند تا با این صفحه نمایش‌های بزرگ کار کنید.

فعال‌سازی حالت‌های”Reachability”  یا  “One-Handed”

استفاده از تلفن همراه با یک دست

ممکن است تعجب کنید اگر متوجه شوید که امکان استفاده ازتلفن همراه با یک دست، درست در خود سیستم گوشی تعبیه شده‌است. این قابلیت طوری طراحی شده که دسترسی به تمام آیکون‌ها راحت‌تر شود. نسخه آیفون این حالت، Reachability نامیده می‌شود، و من متوجه‌شده‌ام که اغلب افراد آن را به طور اتفاقی فعال می‌کنند و بنظرشان نوعی اشکال محسوب می‌شود تا یک ویژگی کاربردی.

به همین دلیل است که اپل این قابلیت را به طور پیش‌فرض در آی‌اواس ۱۲ غیرفعال کرده‌است، اما می‌توانید آن را با رفتن به بخش Settings > General > Accessibility and toggling Reachability فعال کنید. از آنجا می‌توانید یا تاچ را تا پایین صفحه نمایش بکشانید (روی آیفون X و بالاتر) یا دوبار روی دکمه خانه ضرب بزنید – کلیک نکنید – (روی آیفون ۸ و قبل‌تر) تا آیکون‌های صفحه اصلی‌تان برای دسترسی آسان به پایین تغییر داده شود.

اندروید کمی پیچیده‌تر است. بسیاری از تلفن‌ها از جمله تلفن‌های سامسونگ، حالت کار با یک دست را دارند. در دستگاه‌های Galaxy، آن را در Settings > Advanced Features > One-Handed Mode پیدا خواهید کرد. اگر گوشی غیر سامسونگ داشته باشید، ممکن است مجبور باشید برای پیدا کردن آن، گزینه‌های تنظیمات را بررسی کنید.

اگر دستگاه شما دارای ویژگی استفاده از تلفن همراه با یک دست نیست – برای مثال مانند تلفن‌های Pixel گوگل – ابزارهای جانبی می‌توانند این خلا را پر کنند. سایت محبوب موبایل XDA Developers برنامه مختص خودش را با عنوان One-Handed Mode طراحی کرده که می‌توانید آن را از فروشگاه گوگل پلی دانلود کنید. وقتی که فعال شد، تمام برنامه‌های فعالی را کوچک نمایش می‌دهد تا دسترسی به تک تک‌شان راحت تر شود. این کار به دستورالعمل‌های کوچکی از Android Debug Bridge (ADB) برای اعطای مجوز نیاز دارد، اما به اندازه روت کردن گوشی کار چندانی ندارد، و دستورالعمل اینجا، شما را از جهت این کار هدایت می‌کند. می‌توانید با پرداخت ۹۹ سنت در داخل برنامه، این ویژگی را روشن یا خاموش کنیم؛ جدا از دیگر شخصی‌سازی‌هایی که دارد.

اگر چیزی میخواهید که کمی متفاوت‌تر باشد، Reachability Cursor ابزار محبوب دیگری است، که هم‌چون نشانک موس کامپیوتر، به شما در کلیک برروی دورترین آیکون‌ها نیز کمک می‌کند. استفاده از این به راحتی و آسانی One-Handed Mode نیست، اما از آنجا که به هیچ دستورالعملی جهت فرمان‌دهی نیاز ندارد، یادگیری آن سخت نیست. Bottom Quick Settings هم در مقایسه برنامه خوبی است، به شما این امکان را می‌دهد که پنل تنظیمات گوشی اندروید را در پایین صفحه داشته باشید.

صفحه اصلی‌تان را برای دسترسی با یک دست مرتب کنید.

استفاده از تلفن همراه با یک دست

در حالی که ترفندهای بالا تا حد زیادی کارتان را راه خواهند انداخت، چیزهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید برای رسیدن به دسترسی آسان‌تر به برنامه‌ها انجام دهید. برای مثال، کمی مرتب‌سازی صفحه اصلی‌تان می‌تواند گزینه مناسبی باشد – حال فارغ از بحث استفاده از تلفن همراه با یک دست یا تنها صرفا برای مرتب سازی آن.

هر دو سیستم عامل iOS و اندروید به شما اجازه می‌دهند که برنامه‌های صفحه اصلی‌تان را با فشار دادن و نگه داشتن آیکون‌ها برای حرکت به اطراف مرتب سازی کنید. برنامه‌های مورد استفاده خود را در گوشه سمت راست پایین صفحه (یا اگر چپ دست هستید در پایین سمت چپ) قرار دهید، و دسترسی به آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد بود. اندروید حتی به شما این امکان را می‌دهد که بخش خارج از دسترس صفحه نمایش را خالی بگذارید، بنابراین همه برنامه‌هایتان قابل‌دستیابی هستند. در آی‌اواس مجبور هستید تمام برنامه‌ها را در خطوط و به ترتیب بچینید، اما می‌توانید از ابزاری مانند Makeovr برای ایجاد آیکون‌های نامرئی استفاده کنید، در نتیجه به شما اجازه می‌دهد تا تمام برنامه‌های خود را در یک گوشه قابل‌دسترسی قرار دهید.

کاربران می توانند چندین حقه ی دیگر را برای استفاده از تلفن همراه با یک دست به کار گیرند. با استفاده از لانچرهای جانبی  صفحه اصلی مانند Nova ، می‌توانید حالت‌هایی را برای اهدافی خاص در صفحه نمایش‌تان اعمال کنید. به عنوان مثال، پنجره اعلانات با کشیدن صفحه به پایین نمایان می‌شود، بدون این که مجبور باشید از بالای بالا اینکار را انجام دهید.

اندازه ی کیبورد را کوچک کنید.

استفاده از تلفن همراه با یک دست

تایپ کردن با یک انگشت آنچنان سریع نمی‌باشد و اگر می‌خواهید بیش از چند کلمه را تایپ کنید، احتمالاً دوست دارید از هر دو دست استفاده کنید. اما برای پیام‌های سریع مثل on my way، یک دست به خوبی جواب می‌دهد؛ تا زمانی که به تک‌تک کلمات دسترسی داشته باشید.

بسیاری از کیبوردها در آی‌اواس و اندروید، حالت یک دستی دارند که صفحه کلید را به سمت لبه سمت راست یا سمت چپ صفحه تغییرمکان می‌دهد، بنابراین می توانید با یک انگشت به تمام کلیدها دسترسی داشته باشید. در آی‌اواس معمولاً با نگه داشتن نماد کره زمین و فعال کردن حالت یک دستی، این گزینه را پیدا خواهید کرد. در اندروید، این کار می‌تواند در هر صفحه کلید متفاوت باشد. به عنوان مثال Google’s Gboard ، به شما این امکان را می‌دهد تا با نگه داشتن دکمه ویرگول، به حالت یک دستی بروید. تایپ کردن را در تلفن خیلی لذت بخش نخواهد کرد اما حداقل شما را دودست نجات خواهد داد.

به دنبال تنظیمات هر برنامه باشید.

استفاده از تلفن همراه با یک دست

در آخر برای استفاده از تلفن همراه با یک دست بهتر است برخی برنامه هایتان را تنظیم کنید زیرا ممکن است برخی از ویژگی‌های داخلی را داشته باشند. به وضوح نمی‌توانیم در اینجا هر برنامه را توضیح دهیم، اما تنظیمات برنامه‌های پرکاربردتان را بررسی کنید و ببینید به چه نتایجی می‌رسید.

به عنوان مثال، Google Chrome اخیرا  نوار پیمایش را به انتهای صفحه روی آیفون‌ها منتقل کرده است و می‌توانید با تایپ کردن chrome://flags در نوار آدرس و ویژگی آزمایشی Chrome Duet را فعال کنید. ممکن است لازم باشد برنامه را پس از این کار راه اندازی مجدد کنید تا نوار آدرس جدید نمایان شود.

در همین حال، Pocket Casts به طور پیش فرض پادکست‌هایتان را در یک ترتیبی مرتب می‌کند، اما می‌توانید آن را به فرمت مرتب‌سازی با لیست تغییر دهید تا کار با یک دست بسیار ساده‌تر گردد. برنامه رسمی Reddit به شما این امکان را می‌دهد برای بازگشت، انگشت خود را به سمت راست بکشید و تا نیازی به استفاده از دکمه بازگشت نداشته باشید. در تنظیمات برنامه‌های مورد علاقه‌تان جستجو کنید تا ببینید چه ویژگی‌هایی ارائه می‌شود تا کار با یک دست را راحت‌تر کند. هرچیز کوچکی هم غنیمت است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن