اخبار موبایل

انتقاد کنگره و وزارت دادگستری آمریکا از گوگل به دلیل رمزگذاری DNS

فیلم سینمایی سرخ پوست

اقدام گوگل برای رمزگذاری کانکشن ها انتقاد مقامات آمریکایی و همچنین نگرانی شرکت های ارائه دهنده اینترنت در این کشور از محدود شدن دسترسی شان به داده های کاربران را به همراه داشته است.

به گزارش خبرگزاری وال استریت ژورنال، کمیته قضایی کنگره آمریکا به دلیل شکایات مختلف به وزارت دادگستری این کشور، در حال تحقیق در مورد برنامه گوگل برای رمزگذاری درخواست های DNS در مرورگر کروم است.

گوگل می گوید هدف از رمزگذاری DNS در مرورگر کروم از روش DNS روی TLS جلوگیری از جاسوسی و کلاهبرداری است، اما مقامات کنگره نگرانند این اقدام غول نرم افزاری با جلوگیری از دسترسی شرکت های ارائه دهنده اینترنت به داده های کاربران، منجر به سلطه بیشتر غول نرم افزاری روی اینترنت شود.

کنگره آمریکا در تاریخ 13 سپتامبر (22 شهریور) با ارسال نامه ای به گوگل در مورد استفاده تجاری از داده های بدست آمده از روش رمزگذاری DNS در مرورگر این شرکت خواستار ارائه توضیحات از جانب غول نرم افزاری شد. گوگل تاکید کرده که امکان رمزگذاری DNS در کروم اختیاری بوده و کاربران را وادار به چنین کاری نکرده است.

اقدام گوگل برای رمزگذاری DNS نگرانی شرکت های ارائه دهنده اینترنت از عدم دسترسی به داده های کاربران و بی اطلاعی از ترافیک آنها را در پی داشته است. این شرکت ها با ارسال نامه ای به کنگره، اقدام گوگل در رمزگذاری کانکشن ها را «از بین رفتن رقابت در تبلیغات و زمینه های دیگر» عنوان کرده اند.

گوگل تنها شرکتی نیست که رمزگذاری DNS را انجام می دهد. موزیلا نیز قصد دارد در اقدامی مشابه کانکشن کاربران مرورگر فایرفاکس به اینترنت را امن کند. «Marshall Erwin»، مدیرعامل موزیلا در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال اعتراضات به وجود آمده در مورد انحصار طلبی را برای انحراف افکار عمومی عنوان کرد. اواسط تیر ماه 98 سازمان های مختلف در انگلستان به خاطر پشتیبانی موزیلا از استاندارد امنیتی DNS لقب «تبهکار اینترنتی» داده بودند.

به گفته مدیر عامل موزیلا شرکت های ارائه دهنده اینترنت در آمریکا می خواهند با اعتراض کردن به رمزگذاری کانکشن ها در فایرفاکس به روند دسترسی آزادانه به داده های کاربران ادامه دهند. به گفته وی DNSهای رمزگذاری نشده به شرکت های ارائه دهنده اینترنت کمک می کند تا با رصد رفتار کاربران در اینترنت، تبلیغات را به آنها نمایش دهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن