پیشتازتک پلاسپیشنهاد سردبیرسبک زندگی

نتایج بدست آمده ی جالب درمورد مشکلات زوج های موفق

فیلم سینمایی سرخ پوست

مشاجره و دعوا در هر ازدواجی اتفاق می افتد اما یک مطالعه جدید بر روی 121 زوج نشان می دهد که زوج هایی که رابطه شادی با یکدیگر دارند در مسائل خاصی با یکدیگر بحث و جدال می کنند. در ادامه به بررسی مشکلات زوج های موفق می پردازیم.

این زوج ها همگی خود را در یک ازدواج موفق می دانند و بیشتر بحث آن ها در مورد مسائلی هست که عملا میتوانند برطرف شوند. برای مثال، اینکه چه کسی کار خانه را انجام دهد یا چگونه اوقات فراغت را سپری کنند. بیشتر مشکلات رام نشدنی مانند مشکلاتی که حول محور اعتقادات یا بستگان هستند در ازدواج های موفق، مورد بحث قرار نمی گیرند. محققان در این باره می گویند که این مسئله نشان می دهد که پرهیز کردن از بحث و گفتگو در مورد مشکلاتی که مسیر مشخصی برای حل آنها وجود ندارد، می تواند یکی از فاکتور های مهم در یک ازدواج موفق باشد.

یکی از روانشناسان دانشگاه تنسی، امی راور میگوید: «زوج های موفق سعی می کنند رویکردی راه حل گرا را درمباحث خود به کار گیرند و این مسئله در موضوعاتی که آنها برای بحث کردن انتخاب میک نند هم مشخص است».

محققان روی دو گروه از زوج ها مطالعه کرده اند: 57 زوج که در اواخر یا اواسط دهه سوم زندگی هستند و میانگین زمان ازدواج آنها 9 سال است و گروه دیگر، 64 زوج که در اوایل دهه هفتم زندگی خود هستند و بطور میانگین 42 سال از ازدواجشان می گذرد.

وقتی از آن ها خواسته شد که مهم ترین موضوعاتی که باعث ایجاد مشاجره و بحث های جدی می شود را نام ببرند، هر دو گروه از صمیمیت، اوقات فراغت، استحکام خانواده، ارتباط و درآمد بعنوان مهم ترین موضوعات یاد کردند. حسادت، دین و خانواده در هر دو طرف به عنوان جدی ترین موضوعات و مشکلات زوج های موفق رتبه بندی شدند.

محققان پیشنهاد می کنند که تمرکز روی موضوعاتی که حل آنها واضح تر است می تواند به احساس امنیت در روابط بیفزاید و به هر دو طرف احساس بدست اوردن یک دستاورد هنگام حل کردن یک موضوع (مثلا مشخص کردن جایی که قرار است در تعطیلات بروند) دست می دهد.

متقابلا، طبق صحبت های راورو همکارانش، بحث کردن در مورد موضاعاتی مانند صمیمیت هر یک از طرفین با کسی دیگر میتواند احساس آسیب دیدگی یا شرمساری را در دو طرف ایجاد کند. زوج هایی که مدت زیادی از ازدواج آنها می گذرد، گزارش دادند که در کل کمتر بحث می کنند و مشکلات کمتری برای مقابله با آنها دارند. شاید این موضوع نشان از این باشد که با گذشت سال ها، ما در انتخاب مشاجره های خود بهتر می شویم.

 برای اینکه موضوع روشن شود، نباید این 121 نمونه زوج را بیشتر از این تعمیم دهیم. برای شروع کننده ها، آنها همگی از خوشحالی خودشان گزارش می دادند اگرچه ما نمی دانیم که چقدر خوشحال بودند و همچنین خوشحالی در یک رابطه، یک هدف است.

زوج هایی که مورد مطالعه قرار گرفتند نیز همگی از نظر مالی دارای ثبات بودند و فقط در یک مقطع زمانی مورد مطالعه قرار گرفتند، و مهم تر از ان اینکه هیچ گروهی که از ازدواجشان ناراضی باشند، برای مقایسه با آنها مورد مطالعه قرار نگرفتند، پس نمونه مورد بحث ما چندان هم نمونه بزرگی نیست.

اما در حالی که مطالعه مشکلات زوج های موفق تنها به فکت های جالب برای پیگیری اشاره می کند، این درس را هم در مورد اینکه با چه کسی ازدواج کنیم و برای چه چیزی بجنگیم، به ما یاد می دهد.

راور میگوید: «قادر بودن به تفکیک مسائلی که باید حل و برطرف شوند و مسائلی که میتواند کنار گذاشته شوند، ممکن است یکی از کلیدی ترین نکات روابط پایدار و شاد باشد.

منبع
Researchers Find an Interesting Link in The Things Happy Couples Argue About
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن