پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

استراتژیهای مفید جهت لاغری سریع

فیلم سینمایی سرخ پوست

آیا روش‌هایی مثل وسواس زیاد برای مدیریت وعده‌های غذایی، شمردن تک‌ تک کالری های مصرفی، صرف کل تعطیلی آخر هفته برای تهیه یک برنامه غذایی سالم در طول هفته یا حتی اختصاص زمان بیشتر به ورزش‌کردن برای کاهش وزن مؤثر است؟ اگر فکر می‌کنید که تمام استراتژی‌های فوق برای کاهش وزن جواب می‌دهند باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید.

در این گزارش به نقل از شبکه ای‌بی‌سی، روشهایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که بدون کمترین زحمتی باعثکاهش وزن شما به شیوه موثر خواهد شد:

اگر خوش‌اشتها هستید سراغ بازی‌های رایانه ای بروید

متخصصان می‌گویند، انجام بازی‌های رایانه‌ای شدت و دفعات احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد. زیرا انجام این بازی‌ها ذهن شما را از تمرکز روی خوراکی‌های خوشمزه‌ای که در آشپزخانه انتظارتان را می‌کشند دور می‌کند.

غذاهای سالم را دم‌دست خود نگه دارید

تنبلی بیش از آنچه فکر می‌کنید، نقش مهمی را در انتخاب غذا بازی می‌کند و این خصوصیت هم جنبه خوب و هم جنبه بد دارد. در یک مطالعه افرادی که از آنها پرسیده شده از بین سیب و پاپ‌کورن کَره‌ای،‌ تمایل به خوردن کدامیک را دارند گفتند دوست دارند پاپ‌کورن بخورند اما بررسی بیشتر مشخص کرد که درواقع تنبلی باعث شده بود بسیاری از آنها خوردنی را که دم‌دستشان بود انتخاب کنند.

خوب بخوابید

نتایج یک مطالعه که در مجله Epidemiologyآمریکا منشر شده نشان می‌دهد، افرادی که در شبانه‌روز کمتر از ۵ ساعت می‌خوابند ٣٠‌ درصد بیش از افرادی که ٧ ساعت یا بیشتر می‌خوابند، دچار اضافه‌وزن می‌شوند.

نشسته غذا بخورید

اگر بدانید در صورت بی‌توجهی در خوردن و رعایت نکردن مسائل کوچک و پیش‌پا افتاده چه اندازه کالری جذب می‌کنید، قطعا تعجب خواهیدکرد. مخصوصا در رستوران‌هایی که غذا به‌صورت ایستاده سرو می‌شود و بوفه‌ها و میهمانی‌ها این میزان به اوج خود می‌رسد. بی‌توجهی در این نکات ساده، دشمن کاهش‌وزن است. مطالعات لابراتوار غذا و برند دانشگاه «کرنل» نشان می‌دهد، ما در رستوران‌های سرپایی و مکان‌های عمومی به‌طور غیرارادی بیش از حد معمول غذا می‌خوریم.
اگر غذا را سر میز ناهارخوری میل کنید، نسبت به آنچه که می‌خورید بیشتر آگاه هستید تا وقتی که جلوی بوفه‌های پر از خوراکی‌های مختلف و پرکالری ایستاده‌اید. برای این‌که از وسوسه و هوس غذای خود باز هم بکاهید تا حد امکان از یخچال غذاهای بوفه‌ها و سلف سرویس فاصله بگیرید و دورتر بنشینید.

سالاد را آخر سر بخورید

سالاد هم یکی از اجزای وعده غذایی می باشد اما سعی کنید آن را آخر سر بخورید. سالاد نه‌تنها می‌تواند چند ثانیه از زمان غذا خوردن شما را بگیرد بلکه می‌تواند گزینه‌ای بسیار سیرکننده و کم‌کالری نیز باشد، به این ترتیب به جای خوردن حجم زیادی از غذای اصلی، باقی معده را با سالاد پرکنید. اگر سالاد را در آخر وعده‌غذایی بخورید، مغز شما این فرصت را دارد که از راه سلول‌های عصبی آنچه را که در معده دارید، شناسایی کرده و تشخیص دهد که سیر شده‌اید. همچنین از خوردن دسرهای پرخامه نیز دوریکنید.

آرام باشید

نتایج یک مطالعه که در نشریه Psychoneuroendocrinology انتشار پیدا کرده نشان می‌دهد، پیروی از سبک زندگی کم‌استرس، در آب‌کردن چربی های شکمی موثر است. متخصصان سلامت دریافتند، خوردن غذاهای ناسالم در افراد پراسترس بیشتر سبب افزایش خطرات متابولیسمی مانند افزایش اندازه دورکمر، افزایش چربی شکمی، آسیب اکسیدیته و مقاومت انسولینی می‌شود. بنابراین مطالعه، زنانی که زندگی کم‌استرسی دارند، کمتر مشکلات متابولیکی را تجربه می‌کنند.

نوشابه‌ رژیمی را فراموش کنید

مطالعات انجام شده در دانشگاه‌ تگزاس نشان می‌دهد، افرادی که نوشابه‌های رژیمی مصرف می‌کنند، دورکمر بزرگتری دارند. آنها پس از حدود یک‌دهه مطالعه روی ٧۴٧ نفر متوجه شدند، افرادی که نوشابه‌های رژیمی مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که نوشابه رژیمی نمی خورند، ٧٠‌درصد بیشتر با افزایش سایز دورکمر روبرو می‌شوند. همچنین افرادی که در روز ٢ یا ٣ نوشابه رژیمی می‌خورند، شاهد افزایش ۵٠٠‌ درصدی سایز دورکمر خود هستند.

آب بنوشید

قطعا همه ما این مسأله را بارها شنیده‌ایم که نوشیدن آب کافی مفید است اما معمولا به آن عمل نمی‌کنیم. نتایج بررسی ها همچنین نشان می‌دهد، نوشیدن آب باعث کاهش‌وزن می‌شود. در یک مطالعه که در دانشگاه «ویرجینیا تک» انجام شد، افرادی که اضافه‌وزن داشتند، تحت یک رژیم کم‌کالری قرار گرفته و پیش از هر وعده غذایی به آنها ٢٣۶ میلی‌لیتر آب داده شد که آنها درنهایت طی مدت ٣ ماه بیش از ٧ کیلوگرم وزن کم کردند. در این مطالعه افرادی که رژیم کم‌کالری داشتند اما آب کافی ننوشیدند تنها حدود ۵ کیلوگرم وزن کم کردند.

خوردن ماست منجمد را کم کنید

اگر از طرفداران ماست منجمد هستید، مصرف آن را کم کنید. هر ۴۵٠ گرم ماست حتی پیش از اضافه‌کردن هر افزودنی دیگر معمولا ٢٠ تا ٣٠ کالری انرژی دارد. اگر بودجه خود را برای خرید ماست منجمد محدود کنید، می‌توانید از سوی دیگر کالری دریافتی خود را نیز محدود کنید. پس هنگام خرید ماست منجمد وزن آن را نیز در نظر بگیرید. میزان مناسب ماست برای هر وعده‌غذایی به اندازه یک مشت می باشد. میزان مجاز اضافه‌کردن سایر افزودنی‌ها مانند میوه به آن نیز به اندازه یک بند انگشت است.

منبع
راستینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن