آموزشآموزش کامپیوتر

نحوه Reset کردن Bios

فیلم سینمایی سرخ پوست

در کامپیوتر شما تنظیمات سطح پایین سیستم مانند تنظیم زمان سیستم و سخت افزار در CMOS ذخیره می شود.

این Setting ها در منوی تنظیمات BIOS پیکربندی شده است. اگر شما مشکل عدم سازگاری سخت افزار و یا دیگر مشکلات را دارید، ممکن است که به سراغ حذف تنظیمات CMOS بروید. فقط باید توجه داشته باشید که با پاک شدن تنظیمات CMOS، تنظیمات Bios سیستم هم Reset factory یا همان حالت پیش فرض کارخانه خواهد شد. در بیشتر موارد، شما می توانید تنظیمات CMOS را از داخل منوی BIOS پاک کنید.

ساده ترین راه برای پاک کردن تنظیمات CMOS، وارد شدن به منوی تنظیمات BIOS کامپیوتر است. برای دسترسی به منوی تنظیمات BIOS، کامپیوتر خود را Restart کنید و با فشردن کلیدهای F2 و یا Delete به تنظیمات BIOS وارد شوید. اگر در لحظه روشن شدن سیستم کلیدی برای ورود به محیط بایوس در صفحه نمایش، نشان داده نشد باید دفترچه راهنمای مادربرد سیستم خود مراجعه کنید چون ممکن است در سیستم های مختلف این کلیدها متفاوت باشد.

در محیط بایوس باید گزینه Reset را جستجو کنید. ممکن است نام آن Reset to default یا Load factory defaults یا Clear BIOS settings یا Load setup defaults و یا چیزی شبیه به این اسامی باشد. در کل هر چه که باشد باید با Arrow key ها یا همان کلیدهای جهت نما آن را انتخاب و سپس Enter کنید و عملیات را تایید کنید. BIOS سیستم شما اکنون از تنظیمات پیش فرض خود استفاده می کند و اگر هر تغییری قبلا در بایوس داده بودید اکنون مجددا باید تغییرات خود را در بایوس انجام دهید.

حذف تنظیمات CMOS با Motherboard Jumper
اگر بایوس سیستم شما بنا به هر دلیلی در دسترس نباشد، بسیاری از motherboard ها دارای jumper برای پاک کردن تنظیمات CMOS هستند. مخصوصا جاهایی که برای بایوس رمز عبور تنظیم شده و شما رمز عبورا نمی دانید، مناسب است. محل دقیق jumper در مادربرد را می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای مادربرد پیدا کنید. بعد از پیدا کردن jumper در مادربرد سایر مراحل اصلی در تمام کامپیوترها نسبتا مشابه به هم است. کامپیوتر خود را خاموش کنید و اطمینان حاصل کنید که کاملا خاموش شده است و سپس کابل برق را هم به جهت اطمینان از Power جدا کنید. درب کناری کیس کامپیوتر را باز کنید و محل قرارگیری jumper با نامهایی شبیه به CLEAR CMOS, CLEAR, CLR CMOS, PASSWORD, or CLR PWD نام گذاری شده است ولی اغلب در نزدیکی باتری CMOS قرار دارد و حتما دست خود را به یک شی فلزی که با زمین ارتباط داشته باشد تماس دهید تا الکتریسیته ساکن بدن شما تخلیه شود گاهی اوقات همین الکتریسیته ساکن باعث آسیب سخت افزاری سیستم می شود. Jumper را در وضعیت clear قرار دهید سپس کامپیوتر خود را روشن و مجددا خاموش کنید و حالا Jumper به وضعیت قبلی خود باز گردانید. اکنون تنظیمات CMOS حذف شده است.

ریست با باتری CMOS
اگر ماردبرد سیستم شما jumper برای حذف تنظیمات CMOS نداشته باشد، می توانید این تنظیمات CMOS را با در آوردن و جا زدن مجدد باتری، Reset و حذف کنید. در واقع تنظیمات CMOS توسط همین باتری است که حتی در زمانی که سیستم شما خاموش است باز هم تنظیمات در آن ذخیره شده باقی می ماند. پس با حذف باتری در یک مقطع زمانی کوتاه می توانید تنظیمات CMOS را حذف کنید.

نکته: دوستان همه در مادربردها امکان جابجایی و درآوردن باتری وجود ندارد اگر باتری اصلا شل نمی شود لطفا در این مورد تقلای بیجا نکنید.

نکاتی که برای jumper ذکر کردیم عینا در این مورد هم صادق هست، یعنی حتما سیستم را خاموش کنید و برق پاور را جدا کنید و سپس الکتریسیته ساکن بدن را تخلیه کرده و باتری نقره ای رنگ را از جای خود خارج کنید و پس از خارج کردن باتری باید پنج دقیقه منتظر بمانید و سپس باتری را مجددا جا بزنید.

دوستان اگر همه چیز در سیستم شما به درستی کار می کند اصلا نیازی به انجام اینکار ندارید. برای پاک کردن تنظیمات CMOS باید همیشه دلیل خوبی داشته باشید، مانند عیب یابی یک مشکل کامپیوتری و یا پاکسازی رمز عبور فراموش شده BIOS. قرار نیست چون دسترسی برای تغییر هر تنظیمی در سیستم را داریم اقدام به اعمال تغییرات در آن کنیم حتما باید یک دلیل خوب برای انجام اینکار داشته باشید

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن