آموزشآموزش کامپیوتر

آموزش شبکه _ شناخت IOS روتر سیسکو و تنظیمات ابتدایی آن

فیلم سینمایی سرخ پوست

معرفی سیستم عامل دستگاه های شرکت سیسکو با عنوان IOS:

IOS مخفف کلمه ی Internetwork operation cisco  است که سیستم عامل دستگاه هایی مانند روتر و سوئیچ است و کنترل آن از طریق خط فرمان یا همان CLI امکان پذیر است. ios هم در این دستگاه ها اطلاعات را ذخیره، بازیابی، آدرس دهی و … میکند که مانند یک سیستم عامل ویندوز کار میکند اما گرافیکی نیست. Ios در انواع مختلفی وجود دارد که در حال حاضر، آخرین ورژن آن 16 IOS است.

راه اندازی سخت افزار:

روتر از زمانی که روشن میشود تا زمانی که آماده به کار میشود، از 7 مرحله عبور میکند:

1 – روشن شدن و چک کردن سخت افزارهای خود که به آن مرحله ی post هم میگویند.
2- بارگذاری فایل starp boot
3 – پیدا کردن مسیر ios که به طور پیشفرض روی Flash است.
4 – فایل ios روی Ram اجرا میشود.
5 – پیدا کردن تنظیمات ذخیره شده.
6- انتقال تنظیمات Startup config از Nvram به Ram
7 -اجرا کردن تنظیمات از روی Ram.

اصولا روترها از حافظه های Flash , Nvram , Ram , Rom تشکیل شده اند که هرکدام از مراحل بالا با این حافظه ها کار میکنند.

حافظه ی Rom :حافظه ای در دل روتر که فقط خواندنی است و قسمت های زیر در آن وجود دارد.

Boot starp
Post
Rom Monitor
Mini Ios

Boot starp :

این قسمت زمانی که اجرا شود، محل قرارگیری ios را پیدا میکند که همانطور در مراحل 7 گانه مشاهده میکنید، در مرحله ی دوم این فایل اجرا میشود و محل IOS را پیدا میکند.

POST :

این مرحله همان مرحله تست سخت افزار است که در مرحله 2 برای شما معرفی کردیم.

Rom Monitor:

بیشترین کاربرد این قسمت در Password Recovery  است که با تغییر در رجیستری میتوانیم Password قرار داده شده روی روتر را پاک کنیم. این قسمت را در مطالب بعدی توضیح خواهیم داد.

IOS Mini :

این قسمت زمانی اجرا میشود که روتر نتواند ios اصلی را پیدا کند.

حافظه ی Ram :

یک حافظه ی فرّار که با قطع شدن برق، اطلاعات ایجادشده روی آن پاک شده و ذخیره نمیشوند، از بین مراحل هفت گانه همانطور که اشاره کردیم در مرحله ی 4 ،IOS بر روی Ram اجرا میشود، یعنی اینکه فایل IOS به صورت فشرده است که از حالت فشرده، خارج شده و روی Ram قرار میگیرد و اجرا میشود. کلا به این حافظه، زیاد اعتماد نداشته باشید و سعی کنید اطلاعات را در یک حافظه ی دیگر که در ادامه، راجع به آن بحث خواهیم کرد، کپی کنید.

حافظه ی Flash:

این حافظه، مانند یک هارد دیسک روی روتر است که یک حافظه ی دائمی است و محل قرار گرفتن ios در آن است.

حافظه ی Nvram:

حافظه ی دائمی روتر برای ذخیره سازی تنظیمات روتر در آن است که زمانی که کاری روی روتر انجام دادیم برای ذخیره باید اطلاعات Ram را به Nvram با دستور خاصی کپی کنیم تا با خاموش شدن روتر و یا سوئیچ، تنظیمات از دست نرود که این تنظیمات میتواند آدرس یک اینترفیس یا یک پروتکل برای روتر باشد.

تا به اینجا با روشن شدن یک روتر چندین کار انجام شد که باهم بررسی کردیم. روترها در موقع بوت شدن از چندین کد رجیستری استفاده میکنند که هرکدام به مفهوم یک مسیر خاص است که باهم این موضوع را بررسی میکنیم.

Configuration register :

یک سری اعداد که مسیر اجراشدن روتر را تعیین میکنند که برای به دست آوردن این اعداد باید در روتر و خط فرمان از دستور Show Version استفاده کنند.

در شکل بعد کاملا با این مبحث آشنا خواهید شد.

قبل از کار با روترو سوئیچ ها و اتصالات آنها ، نرم افزار شبیه ساز این ادوات را معرفی میکنیم و کار با آن را می آموزیم .

در این قسمت میتوانید آموزش این نرم افزار را فرا بگیرید.

پیکربندی IOS:

در روتر دو نوع پیکربندی وجود دارد:

1- Setup Mode
2- Command Line Interface

Setup Mode:

این قسمت اکثراً زمانی به شما نمایش داده میشود که هیچگونه تنظیماتی روی روتر در Nvram ذخیره نشده باشد، مثلا در قسمت قبل که روتر را از طریق کابل console اجرا کردیم، وارد قسمت Setup Mode شده است

این مد، به صورت پیشفرض سؤالاتی از شما میپرسد مثلا ip address یک پورت را از شما دریافت میکند، نام دستگاه را از شما سؤال میکند و میتوانید رمز عبور برای دستگاه خود تعریف کنیدو… که این کارها برای کسانی است که علم کار با روترها را به صورت کامل ندارند و این سؤالات برای راحتی کار آنها است ولی من و شما علم این کار را فرامیگیریم پس احتیاجی به Setup Mode  نداریم، ولی در ادامه کار آموزش داده میشود.

Command Line Interface:

اگر no را وارد کنید و Enter کنید وارد مد Cli یا Command Line Interface میشوید که این مد، همان مدی است که ما با آن کار میکنیم، در این مد امکانات فوق العاده ای میتوانیم داشته باشیم و اگر حرفه ای شویم که همینطور هم میشود کارهای زیادی میتوانید روی روتر خود انجام دهیم که در ادامه به همه ی این مسائل پی خواهیم برد.

کار با مدهای CLI در روتر:

Cli از دو مد برای ورود تنظیمات خود استفاده میکند.

User Mode
Privileged Mode

در IOS این مدها برای این تعریف شده اند که مثلا اگر کاربری وارد مد User شود، چقدر توانایی برای کنترل روتر یا سوئیچ دارد و یا اگر وارد مد Privileged شود، چقدر توانایی دارد، که هرکدام را در اینجا مورد بررسی قرار میدهیم.

User Mode:

این مد، یکی از پایین ترین مدها ازنظر سطح دسترسی کاربران به تنظیمات روتر است، حداکثر کاری که یک کاربر میتواند در این مد انجام دهد، انجام Monitoring است و به دلیل دستورات کمی که در این مد اجرا میشود، سطح دسترسی آن در پایین ترین سطح قرار دارد.

Mode Privileged :

این مد به نسبت مد قبلی از دسترسی بالاتری برخوردار است و رتبه ی آن کمی بالاتر است،چون در این مد، تنظیمات روتر میتواند چک شود. حالا میخواهیم به صورت واقعی این مدها را در روتر تست کنیم. روتر را اجرا کنید و در قسمتی که از شما سؤال میکند، No را تایپ و بعد، Enter کنید، اولین خطی که بعدازآن میبینید، خط زیر است:

Router>

این همان قسمت است که به آن User mode میگوییم که سطح دسترسی آن پایین است. برای رفتن به مد بالاتر، یعنی Privileged Mode  از دستور enable استفاده میکنیم:

Router>enable
#Router

همانطور که مشاهده میکنید با واردکردن دستور enable وارد Privileged Mode شده ایم که میتوانیم در این مد، کارهای مختلفی انجام دهیم، برای خروج از این مد و یا هر مدی از دستور Exit استفاده میکنیم:

Router#exit
<Router

البته در این مد، میتوانید با دستورات Disable و Logout هم از این مد خارج شویم.

مد Privileged ،مد بسیار مهمی است که تنظیمات کامل روتر از طریق این مد و مدهای بعدازآن انجام میشود که باید بر روی این مد رمز قرار دهیم تا زمانی که کسی وارد این مد میشود از وی رمز درخواست شود. پس باهم رمزگذاری روی انواع پورت های روتر را انجام میدهیم. توجه داشته باشید، راه های دسترسی به یک روتر از راه های مختلفی امکان پذیر است که میتوانیم بر روی همه این راه ها رمز عبور قرار دهیم.

قبل از اینکه وارد رمزگذاری روی روترها شویم ، یک سری مسائل باید بررسی شوند. در ios دو مد دیگر به جز مدهای گفته شده، وجود دارد و آن هم، مدهای Global و Interface است، با وارد شدن به مد Global تمام تنظیمات روتر، مانند رمزگذاری روی پورت ها، وارد شدن به مد Interface برای آدرس دهی به پورت ها، راه اندازی انواع پروتکل ها و هزاران کار دیگر که در این مد انجام میشود را میتوانیم انجام دهیم. برای ورود به این مد، اول وارد مد privileged و بعد، با دستور configure terminal  وارد این مد میشویم:

Router>enable
Router#configure terminal
#(Router(config)

سیسکو از علامت سؤال برای کمک کردن به ما استفاده کرده، مثلا اگر علامت سؤال را در مد Global وارد کنید، تعداد زیادی دستورات را به ما نشان میدهد.

?#(Router(config
:Configure commands
aaa Authentication, Authorization and Accounting.
access-list Add an access list entry
banner Define a login banner
boot Modify system boot parameters
cdp Global CDP configuration subcommands
class-map Configure Class Map
clock Configure time-of-day clock
config-register Define the configuration register
crypto Encryption module
do To run exec commands in config mode
dot11 IEEE 802.11 config commands
enable Modify enable password parameters
end Exit from configure mode
exit Exit from configure mode
hostname Set system’s network name
interface Select an interface to configure
ip Global IP configuration subcommands
ipv6 Global IPv6 configuration commands
line Configure a terminal line
logging Modify message logging facilities

login Enable secure login checking

— More—

در آخر، کلمه ی More را مشاهده میکنید که به ما میگوید، تعداد دستورات در این بخش بیشتر است و اگر بر روی کلید Space روی صفحه کلید فشار دهیم، بقیه ی دستورات را به ما نشان میدهد. حالا کلمه یconf را وارد و بعدازآن، علامت سؤال (؟)وارد کنید:

?Router#conf
configure connect
Router#con

همانطور که مشاهده میکنید با واردکردن علامت سؤال، دو دستور که با حروف conf شروع شده اند را به ما نشان میدهد، این کار زمانی به کار می آید که یک کلمه را به صورت کامل در ذهن ندارید که با این کار، به کلمه ی موردنظر خود میرسید. در ضمن، شما میتوانید کلمات را به صورت کوتاه شده هم بنویسید، مثلا برای نوشتن دستور configuration Terminal  میتوانید از دستور کوتاه شده Conf t  استفاده کنید.

Router#conf t
#(Router(config

زمانی که مقداری کمی از دستور را تایپ کردید و حوصله ی نوشتن بقیه ی دستورات را ندارید، میتوانید با زدن کلید TAB روی صفحه کلید، بقیه ی دستور را کامل کنید، خودتان امتحان کنید.

نحوه ی کار با Interface:

تجهیزات شرکت سیسکو از interface های مختلفی برای ارتباط با دیگر ادوات شبکه استفاده میکنند، بستگی به مدل روتر یا سوئیچ از چندین پورت و یا همان Interface تشکیل شده اند، یک روتر از چندین جای خالی یا همان Slat برای اضافه کردن پورت های متفاوت به آن استفاده میکند، یعنی اینکه شما میتوانید پورت ها را جداگانه خریداری کرده و به آن اضافه کنید، در ضمن هر Slat روی روتر، یک شماره ی اختصاصی دارد. اولین Slat شماره ی صفر است؛ وقتی شما یک پورت خریداری میکنید و وارد Slat یک میکنید شمارهی آن در روتر مثلا میشود1/1 FastEhternet که یک اولی برای شماره Slat و یک دومی برای شماره پورت است.

پورت ها انواع مختلفی دارند:

Ethernet
FastEthernet
GigaEthernet
Serial

پورت های Ethernet از سرعت های 10 و 100 مگابایت پشتیبانی میکنند – پورت های Fast Ethernet از سرعت های 10، 100 ، 1000 مگابایت پشتیبانی میکنند و پورت Giga Ethernet که پورت جدید با سرعت بسیار زیاد است از سرعت های بالاتری پشتیبانی میکند.

همانطور که در مطالب قبل در مورد کابل سریال توضیح دادیم، میتوانیم در ارتباط دو روتر باهم استفاده کنیم که به اصطلاح به آن ارتباط Point to Point میگویند، میتوانیم در ارتباط با یک Service Provider هم استفادهکنیم، کابل سریال ویژگی خاصی دارد؛ زمانی که دو روتر میخواهند باهم ارتباط برقرار کنند باید از سرعت یکسانی برخوردار باشند، در کابل سریال میتوانید پهنای باند یا همان BandWidth را تنظیم کنید. کابل های سریال از دو ویژگی DTE و DCE برای ارتباط باهم استفاده میکنند، یعنی یک سر کابل DCE و سر دیگر DTE است، در طرفی که DCE است باید clock Rate  تنظیم شود(Clock Rate سرعت ارتباطی بین دو روتر با استفاده از کابل سریال.) حالا چگونه بفهمیم که کدام سر کابل DCE است تا بتوانیم clocke Rate را برای آن تنظیم کنیم، باید از دستور زیر استفاده کنیم:

Router(config)# show controllers Serial 0/1

با اجرای این دستور، DCE بودن کابل را به ما نشان میدهد و بعد از مشخص شدن DCE بودن کابل، باید Clock Rate را بر روی پورت سریال وارد کنیم، که برای این کار، وارد پورت موردنظر شده و دستور زیر را وارد میکنیم:

Router(config)# Clock Rate 64000

در این قسمت، عدد موردنظر را 64000 وارد کردیم که شما میتوانید اعداد دیگری را هم وارد کنید. برای مشخص کردن این اعداد بعد از clock Rate  ،یک علامت سؤال قرار دهید تا اعداد مشخص شود. همانطور که گفتیم، یکی دیگر از ویژگی های کابل سریال، BandWidth و یا پهنای باند آن است که در انتخاب مسیر برای Routing Protocol ها استفاده میشود که این مبحث را در مطالب آموزشی بعدی می آموزید، برای تغییر BandWidth باید وارد پورت سریال شده و از دستور زیر استفاده کرد:

Router(Config)#Bandwidth 128

SubInterface:

این پورت ها، پورت های مجازی میباشند که روی هر پورت فیزیکی قرار دارند و به صورت ?.0/0 هستند.

در اینجا فقط در این حد بدانید که برای یک سری ارتباطات بین سوئیچ و روتر کاربرد دارد که در جای خود به طور مفصل در این رابطه به آن میپردازیم.

همانطور که مشاهده میکنید بعد از شماره پورت یک نقطه قرار دادم و بعد از آن یک علامت سؤال قرارگرفته که تعداد پورت های مجازی را 4294967295 نشان میدهد که واقعاً زیاد است. مانند زیر عمل کنید:

Router(config)#interface gigabitEthernet 0/0.125

در packet tracer  یک روتر 2911 را به صفحه اضافه کنید. بعد بر روی آن کلیک کنید، طبق شکل با رفتن به تب Config میتوانید interface های مختلف آن را مشاهده کنید:

روی هرکدام که کلیک کنید، میتوانید آن را خاموش یا روشن و یا آدرس دهی کنید که در ادامه با آن کار میکنیم. برای کار با Interface ها به CLI رفته و در مد Privileged دستور زیر را وارد میکنیم تا لیست Interface های روی روتر را مشاهده کنید.

Router#show ip interface brief

همانطور که مشاهده میکنید، لیست Interfaceهای مختلف را به ما نشان میدهد. خوب حالا میخواهیم یکی از این Interface ها را آدرس دهی کنیم، برای این کار باید وارد این Interface ها شویم، کارهای زیر را انجام میدهیم:

همانطور که مشاهده میکنید با واردکردن دستور  show ip interface brief لیست interface ها را برای شما نمایش داده است، بعد با دستور زیر وارد interface موردنظر میشویم:

?Router(config)#Interface

بعد از نوشتن دستور Interface ،یک علامت سؤال قرار دهید تا انواع interface ها را به شما نشان دهد. اگر در قسمت قبل، متوجه شده باشید اینترفیس های ما از نوع GigaEthernet است، پس ادامه ی دستور به این صورت میشود:

Router(config)#interface gigabitEthernet 0/0

با این دستور وارد 0/0 GigaEthernet میشویم و میتوانید کارهای مختلف روی پورت انجام دهیم، میخواهیم به این پورت IP address  بدهیم برای این کار از دستور زیر استفاده میکنیم:

Router(config-if)#ip address 192.168.1.1 255.255.255.0

بعد از IP address باید ip مربوط به این interface را وارد کنیم که در اینجا 192.168.1.1 را وارد میکنیم بعد، باید Subnet Mask را وارد کنیم که 255.255.255.0 را وارد میکنیم، این آدرس، به این Interface داده شد و بعد از این کار، باید Interface مورد نظر را روشن کنیم. توجه داشته باشد که همه ی Interface های روی روتر به صورت پیش فرض، خاموش (ShutDown) میباشند و باید به صورت دستی روشن شوند، برای این کار از دستور زیر استفاده میکنیم:

Router(config-if)#no shutdown

با این دستور، پورت موردنظر روشن میشود و برای خاموش کردن آن از دستور shutdown استفاده میکنیم.با دستور Show Protocols لیست interface های روتر و فعال و غیرفعال بودن آنها را به ما نشان میدهد.

Router#show protocols
:Global values
Internet Protocol routing is enabled
GigabitEthernet0/0 is administratively down, line protocol is down
GigabitEthernet0/1 is administratively down, line protocol is down
GigabitEthernet0/2 is administratively down, line protocol is down
Vlan1 is administratively down, line protocol is down

در اینجا سعی شد که دستورات ابتدایی یک دستگاه روتر را بیان کنیم در ادامه همراه ما باشید با مطالب تکمیلی آموزش شبکه و ccna سیسکو.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن