آموزشآموزش کامپیوتر

آموزش شبکه_ آشنایی با کابل های مورد استفاده در ایجاد شبکه های کامپیوتری

فیلم سینمایی سرخ پوست

نگاهی به کابل ها در شبکه:

در این بخش، کابل های مختلف را بررسی میکنیم و با انواع آن کار میکنیم.

کل شبکه های امروزی از یکی از گروه های کابلی زیر استفاده میکند.
کابل هم محور(coaxial)
زوج تابیدهشده(twisted-pair)
فیبر نوری(fiber-optic)
کابل سریال
کابل Console

کابل هم محور coaxial:

این نوع کابل معمولا در بیشتر شبکه های امروزی استفاده میشود، اما فقط در استفاده های خاص در ساده ترین شکل آن، کابل coaxial تشکیل شده است از یک هسته ی ساخته شده از مس خالص که توسط روکشی پوشیده شده است. یک روکش فلزی توری مانند و یک روکش بیرونی. هسته ی کابل coaxial حامل سیگنال های الکتریکی است که در واقع همان اطلاعات ما را تشکیل میدهد. این نوع کابل ها از یک روکش توری استفاده میکنند که کابل را در برابر امواج مزاحم یا همان Noise دور میکند. کلا این نوع کابل برای ارتباط راه دور استفاده میشود، چون در ارتباط راه دور، افت سیگنال ندارد و نسبت به کابل Twisted Pairبهتر است.

انواع کابل coaxial:

نازک(Thinnet)
ضخیم (Thickne)

کابل نوع Thinnet:

Thinnet یک کابل coaxial انعطاف پذیر به ضخامت ۰/25 اینچ است. به خاطر انعطاف و سادگی استفاده، تقریباً در نصب هر نوع شبکه ای میتوان از آن استفاده کرد. این نوع کابل میتواند سیگنال را تقریباً 185 متر بدون افت سیگنال حمل نماید. کابل thninnet در خانواده ای از کابل ها به نام 58- RG قراردارد و امپدانس معادل 50 اهم دارد. امپدانس، مقاومت سیم است که برحسب اهم، اندازه گیری شده است. اختالف اصلی در کابل های خانواده ی 58 -RG ،هسته ی کابل است که ممکن است به شکل تک رشته یا چند رشته باشد.

کابل نوع Thicknet:

Thicknet یک کابل coaxial ضخیم به قطر ۰/5 اینچ است. هرچه هسته ی مس ضخیم تر باشد، به همان اندازه کابل میتواند سیگنال را به فاصله ی طولانی تر حمل کند. این بدین معناست که کابل های Thicknet سیگنال را بیشتر از کابل های Thinnet میتوانند حمل کنند. کابل Thinnet میتواند سیگنال را تا 500 متر حمل کند. توجه داشته باشید که به این کابل Ethernet هم میگویند، چون برای اولین بار در این شبکه استفاده شده است. به دلیل اینکه این کابل میتواند در فاصله ی دورتر سیگنال را انتقال دهند. معمولا از آن به عنوان ارتباط دهنده ی چندین شبکه محلی استفاده میکنند. به این موضوع هم توجه داشته باشید که این کابل برای انتقال تصاویر متحرک و صوت در فواصل دور استفاده میشود.

انواع connector هایی که در کابل Coaxial استفاده میشوند به صورت زیر میباشند.

کارت شبکه ای که برای این کابل استفاده میشود، مخصوص همین کابل است. به شکل زیر توجه کنید.

برای ارتباط کابل Thinnet به کابل Ticknet از وسیله ای به نام Tranciver استفاده میشود که شکل آن را مشاهده میکنید.

همانطور که گفتیم حداکثر طول انتقال سیگنال ها توسط این دو نوع کابل coaxial ،185 و 500 متر است و بعد از آن بر روی آن noise تأثیرگذار میشود و عملا کابل از مسیر خارج میشود. برای حل این مشکل از وسیله ای به نام Repeater استفاده میکنند که سیگنال ها را تقویت میکند و به کابل بعدی میفرستد که در زیر، شکل این دستگاه را مشاهده میکنید.

کابل Twisted-pairیا زوج به هم تابیده:

در ساده ترین شکل، کابل Twisted-pair دارای یک زوج سیم به هم تابیده از مس که دارای روکش است. دو نوع کابل Twisted-pair وجود دارد:

(STP (Shielded Twisted-pair یا روکش دار
UTP (Unshielded Twisted-pair یا روکش بدون

این کابل از noise های مزاحم با استفاده از پیچیدگی هایی که دارد جلوگیری میکند، البته استاندارد ساخت این کابل ها برای کارخانه ها مهم است. اگر این کابل ها به درستی تابیده نشوند، به مشکل برمی خورند.

کابل روکش دار یا (STP)

این نو ع کابل به هم تابیده شده، معمولا توسط غلافی پوشیده میشوند تا در برابر امواج الکترومغناطیسی محافظت شوند. از آنجا که این غلاف ها فلزی هستند، میتوانند نقش سیم ارت را نیز ایفا کنند، اما معمولا این نوع کابل ها دارای رشته سیمی به همین منظور هستند که به آن، سیم تخلیه (wire drain) نیز میگویند.

کابل کاملا روکش دار یا (SSTP (Screened Fully shielded Twisted Pair

این کابل مانند کابل STP است، به طوریکه به غیر از روکش های فلزی روی آن یک روکش فلزی دیگر، کل این روکش ها را دربرمیگیرد که این کابل را به نسبت قویتر و محکم تر در برابر ضربه و امواج الکترومغناطیسی کرده است.

کابل های بدون روکش یا (UTP(Unshielded Twisted-pair

معمول ترین نوع کابل Twisted-pair نوع بدون روکش آن با مشخصه ی 10BaseT  است که به عنوان یکی از محبوبترین نوع کابل کشی برای شبکه ی LAN شناخته شد. این کابل ها در شبکه های امروزی استفاده میشود، مثلا مودم ADSL شما از طریق همین کابل به کارت شبکه ی کامپیوتر شما متصل میشود.

شما میتوانید این کابل ها را در سیستم های تلفن خانگی و اداره ی مخابرات مشاهده کنید که تمامی از این نوع کابل ها استفاده میکنند. این نوع کابل ها، بسیار نازک و انعطاف پذیر است و به خاطر کوچک بودنشان برای سیم کشی به صرفه است، اما در برابر ضربه زیاد دوام ندارد.

این کابل ها از رنگ بندی خاصی استفاده میکند، این رنگ بندی بی دلیل نیست. در ادامه به این موضوع پی خواهیم برد.

نحوه ی به هم بستن کابل ها بر دو نوع است:

Straight( به صورت مستقیم – برای دستگاه های غیرمشابه)
Cross( برای به هم بستن دستگاه های شبیه به هم)

کابل Straight:

این نوع کابل برای ارتباط دو وسیله ی غیرمشابه مانند سوئیچ و کامپیوتر استفاده میشود. باید دو سرکابل را به یک صورت ببندیم، یعنی رنگ بندی را تغییر ندهیم.

کابل Cross :

برای ارتباط 2 دستگاه شبیه به هم مثلا، ارتباط 2 کامپیوتر باهم قضیه کمی فرق میکند. برای این کار باید یک سری تغییرات در یک طرف کابل انجام دهید. به جدول زیر توجه کنید.

نکته: کامپیوترهایی که از یک برند کارت شبکه استفاده میکنند میتوانند با کابل Straight نیز، به هم متصل شوند.

فیبر نوری:

ساختمان فیبر نوری:

فیبرهای نوری تشکیل شده اند از یک استوانه ی شیشه ای بسیار نازک به نام هسته که توسط لایه ی ضخیم تر از شیشه پوشیده شده است که به این لایه، Cladding میگویند. سرعت انتقال اطلاعات بر روی فیبر نوری، به خاطر استفاده از نور به جای سیگنال، خیلی سریع است. فیبرهای نوری فقط یک طرفه هستند و امواج را از یک طرف ارسال میکنند، به همین دلیل در داخل آن از دو مسیر برای انتقال و دریافت استفاده میکنند.

یک فیبر نوری از سه بخش متفاوت تشکیل شده است:

هسته (Core): هسته ی نازک شیشه ای در مرکز فیبر که سیگنال های نوری در آن حرکت مینمایند.

روکش (Cladding): بخش خارجی فیبر بوده که دور تا دور هسته را دربرمیگیرد و باعث برگشت نور منعکس شده به هسته میگردد.

بافر رویه (Coating Buffer): روکش پلاستیکی که باعث حفاظت فیبر در مقابل رطوبت و سایر موارد آسیب پذیر است.

فیبرهای نوری در دو گروه عمده ارائه میگردند:

1-فیبرهای تک حالته (Single-Mod)

2-فیبرهای چند حالته (Multi-Mode)

فیبر نوری به سه دسته کلی تقسیم میشود:

Breakout
Distribution
Interconnect

فیبرهای نوری Breakout:

این کابل امکان خم کردن ندارد و چون از تعداد زیاد فیبر تشکیل شده است، این کابل را برای ارتباط Datacenter ها مناسب کرده است. از این کابل ها برای زیر دریاها و زیر خاک استفاده میشود، چون مقاومت آن به علت لایه های متعدد محافظتی بسیار زیاد است. در زیر، شکل این کابل را مشاهده میکنید.

فیبرهای نوری Distribution:

این نوع کابل ها به نسبت کابل قبلی کمی خم میشوند و تعداد رشته ها در آن زیاد است و برای ارتباط کابل های Backbone با یک rack به کار میرود که شکل آن را میتوانید در زیر مشاهده کنید.

فیبرهای نوری Interconnect:

این نوع کابل که از یک پوشش پلاستیکی استفاده میکند، امکان خمش بالایی دارند و عموماً در داخل Rack استفاده میشود (Rack تجهیزاتی است که در داخل آن روتر، سوئیچ، فایروال و…. قرار میگیرد.)

انواع لایه ها در فیبر نوری:

فیبرهای نوری در درون خود از چندین لایه تشکیل شده اند که هرکدام از آنها، کار خاصی را انجام میدهند.

همانطور که در شکل صفحه ی قبل مشاهده میکنید، انواع لایه های محافظ در این کابل وجود دارد که البته این کابل برای زیر دریاها و زیر خاک بسیار کاربرد دارد. ماده ی ژله ای که در این کابل وجود دارد، باعث میشود فیبر نوری داخل آن کمی متحرک باشد که اگر کمی خمیده شد، مشکلی برای آن پیش نیاید. در شکل های زیر انواع کانکتورهای فیبر نوری را مشاهده میکنید.

کابل Serial :

این کابل ها برای ارتباط یک دستگاه، مانند روتر با روتر دیگر به کار میرود، که مدل آن RS232 است که فقط برای اتصلات کوتاه که حداکثر 14 یا 15 متر باشد کاربرد دارد، البته برای فواصل طولانی میتوان از مدل RS485 استفاده کرد.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دو مفهوم کلی برای کابل های RS232 وجود دارد.

DTE (Data Terminal Equipment
DCE (Data Communications Equipment

DTE ها از یک کانکتور 9 پین یا 25 پین که به این کانکتور مادگی میگویند تشکیل میشوند و طرف دیگر DTE هم به همین صورت است که از یک کانکتور 9 پین یا 25 پین استفاده میکند که به آن نرگی میگویندکه در شکل زیر هر دو پین 9 و 25 را مشاهده میکنید.

تفاوت DCE با DTE :

تفاوت این دو در این است که طرف کابلی که DTE است، مربوط به شبکه ی خودمان است و طرف دیگر که DCE است مربوط به مخابرات و یا همان Service Provider  است که آن طرفی که DCE است، باید روی آن سرعت یا همان Clock Rate را تنظیم کند. در شکل زیر نحوه ی بستن کابل های 9 پین و 25 پین را مشاهده میکنید.

کابل های سریال به انواع مختلفی تقسیم میشوند که در زیر انواع آنها را مشاهده میکنید:

کابل DTE Smart Serial Cables:

این نوع کابل برای ارتباط روترهای DTE استفاده میشود.

کابل DCE Smart Serial Cables:

این نوع کابل برای ارتباط روترهای DCE استفاده میشود.

کابل E1:

این کابل در شبکه های Wan بیشترین کاربرد را دارند.

 کابل Stacking Cables:

این نوع کابل ها برای ارتباط سوئیچ ها با هم مورد استفاده قرار میگیرند.

کابل کنسول Console:

این نوع کابل که یک طرف آن از کانکتور 45-RG و در طرف دیگر از پورت COM استفاده میکند و همیشه هم به رنگ آبی است برای اتصال روتر یا سوئیچ به یک کامپیوتر برای تنظیم کردن روتر است. در درسهای آینده، نحوه ی اتصال کامپیوتر به روتر از طریق این کابل بررسی میشود.

کابل Octal :

این کابل که برای اتصال مدارهای چندگانه استفاده میشود، از کیفیت بالایی برای انتقال اطلاعات برخوردار است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن