پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

ورزش‌هایی که تاثیر بیشتری در کاهش وزن دارند

فیلم سینمایی سرخ پوست

انواع ورزش‌ها دارای فوایدی برای سلامتی می باشند، اما به‌گفته‌ی دانشمندان، تأثیر ورزش‌های متعدد در کاهش وزن متفاوت است.

ورزش جاگینگ جهت کاهش وزن

در مطالعه‌ای جدید، مشخص شده که دوی آهسته یا جاگینگ، در مقابله با اثر ژن‌هایی که در چاقی تأثیر دارند، موثرتر از ورزش‌هایی مانند شنا و دوچرخه‌سواری می باشد.گروهی از دانشمندان تایوانی بر این باورند که ورزش‌های مختلف، کارآمدی متفاوتی در کاهش وزن افراد مستعد چاقی دارند. نتیجه‌ی این مطالعات نشان می‌دهد که دوی آهسته نسبت به شنا و دوچرخه‌سواری، تأثیر زیادی در لاغری افراد با «گرایش ژنتیکی به چاقی» دارد.

ارتباط ورزش و ژنتیک در کاهش وزن

مطالعه‌ی حاضر، اطلاعات ۱۸۰۰۰ بزرگسال را مورد تحقیق قرار داده‌ است. این اطلاعات، شامل مشاهده و پیگیری ارتباط میان ورزش و ژنتیک در بررسی پنج معیار سنجش چاقی بوده‌ است. به‌دنبال کشف تعداد زیادی از ژن‌هایی که مسئول افزایش وزن و کنترل‌کننده‌ی چاقی هستند، برای هر یک از افراد درجه‌ای از «گرایش ژنتیکی به چاقی» مشخص شد. کارآمدی ۱۸ نوع ورزش در کاهش وزن براساس پنج معیار سنجش چاقی که عبارت‌اند از: شاخص توده‌ی بدنی (BMI)، درصد چربی بدن (BFP)، دور کمر (WC)، دور باسن (HC) و نسبت دور کمر به لگن (WHR) بررسی شد.

کارآمد ترین ورزش برای کاهش وزن

در میان تمام ورزش‌های مورد بررسی، «دوی آهسته» بیشترین کارآمدی را در خنثی کردن اثر ژن‌های چاقی براساس سنجش معیارهای چاقی دارد. اگر بخواهیم در میان این معیارها تنها شاخص توده بدنی (BMI) را مورد توجه قرار دهیم، پنج ورزش دیگر شامل: پیاده‌روی، کوهنوردی، پیاده‌روی همراه‌با نرمش، رقص استاندارد بین‌المللی و یک جلسه تمرین طولانی یوگا از اثربخش‌ترین ورزش‌ها می باشند. از طرفی، برخی از ورزش‌ها هم تأثیری در کاهش اثر ژن‌های چاقی نداشتند. این ورزش‌ها شامل شنا، دوچرخه‌سواری و حرکات کششی هستند.


یک از اشکلات مهم در تحقیق رابطه ورزش با کاهش وزن

البته باید گفت که این مطالعه دارای محدودیت‌های زیادی در بررسی می باشد. برای مثال، تمام شرکت‌کنندگان از افراد قوم هان در چین بودند؛ این مسئله تعمیم نتایج تحقیق را به مردم سراسر جهان با اشکال روبرو می‌کند. از سوی دیگر، ثبت اطلاعات مربوط به میزان فعالیت بدنی و همچنین ورزش که باید سه روز در هفته و هربار حداقل ۳۰ دقیقه انجام می‌شد، به عهده‌ی خود شرکت‌کنندگان می باشد. در تحقیقات، گزارش‌های شرکت‌کنندکان اساسا قابل اعتماد نیستند. در برخی ورزش‌ها هم مانندبسکتبال، تنیس و غیره، اطلاعات گزارش‌شده ناقص بوده؛ به‌طوری که در مطالعه قابل استفاده نبودند.

چه ورزشهایی برای کاهش وزم مؤثرند؟

درهرحال، دانشمندان به بررسی علت‌ کارآمدی برخی ورزش‌ها در کاهش وزن افراد مستعد چاقی ادامه خواهند داد. برای مثال در توضیح اینکه چرا دوی آهسته نسبت به ورزش‌هایی مانند شنا و دوچرخه‌سواری در کاهش وزن مؤثر است، دانشمندان گفته‌اند که نرخ انرژی مصرفی در دوی آهسته بیش از این ورزش‌ها بوده و بنابراین، برای کاهش وزن افرادی که گرایش ژنتیکی به چاقی دارند، مؤثرتر است.

البته دلایل دیگری هم برای توضیح این مسئله مطرح شده که چندان قطعی نیستند. مثلا، گفته شده که در ورزش شنا به‌ علت تماس با آب و کاهش دمای بدن، اشتهای افراد افزایش یافته که ممکن است مانع کاهش وزن شود.

نقش ورزش‌ها در جلوگیری از پیری صورت

البته، این تنها مطالعه‌ای نیست که نقش ورزش‌های متعدد در کاهش وزن افراد مستعد به چاقی را بررسی کرده و میان آن‌ها تفاوت قایل می‌شود. سال گذشته، مطالعه‌ی بسیار جالبی روی نقش ورزش‌ها در پیشگیری از پیری صورت گرفت.

پیشگیری از پیری با این ورزشها …

در این مطالعه مشخص شد که ورزش‌های استقامتی (ورزش‌های هوازی) روند پیری را به عقب می‌اندازند درحالی‌ که ورزش‌های مقاومتی (قدرتی) تأثیری در این روند از خود نشان نداده‌اند. مطالعه‌ی جذاب دیگری هم از کارآمدی بیشتر ورزش‌های هوازی در مقایسه با انجام حرکات کششی در بهبود علایم بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی خبر می‌دهد.

نقش ورزش‌ها در جلوگیری از پیری صورت

البته باید گفت که مطالعه‌ی مورد بحث، بر معیارهای سنجش چاقی متمرکزند؛ بدین معنا که هر یک از ورزش‌های مورد بررسی دارای فوایدی برای سلامتی می باشند. موضوعی که نظر دانشمندان را در این تحقیق به خود جلب کرده، این است که نقش ورزش‌ها در جلوگیری از پیری صورت . پاسخ این سؤال هنوز مشخص نیست اما بهتر است هر فرد به‌منظور کاهش وزن خود، ورزش‌های مختلفی را امتحان کند و تأثیر و کارآمدی هر یک را در بدن خود ارزیابی کند تا بتواند بهترین نوع ورزش را برای رسیدن به اهدافش انتخاب کند.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن