اخبار تبلتتکنولوژی

آیپد پرو جدید اپل ؛مجهز به دوربین چندگانه و حسگر سه‌بعدی ToF

فیلم سینمایی سرخ پوست

استفاده از دوربین‌های چندگانه در گوشی‌های هوشمند به امری متداول تبدیل شده است و اکنون به‌نظر می‌رسد این امر درباره‌ی تبلت‌ها نیز رخ خواهد داد.

شاید از جهت داشتن دوربین چندگانه، جدیدترین تبلت سامسونگ،یعنی گلکسی تب اس ۶، درنوع خود منحصر‌به‌فرد باشد؛ اما باز هم قطعی نمی توان لقب اولین را به آن داد. تبلت پروژه‌ی تانگو گوگل تعدادی حسگر داشت که همه‌ی آن‌ها به‌طور هماهنگ برای ارائه‌ی قابلیت‌های واقعیت افزوده ازجمله AR eyes کار می‌کنند. گلکسی تب اس ۶ سامسونگ نیز دوبین دوگانه دارد که یکی از آن‌ها تشکیل شده از لنز عریض می‌ باشد. اینگونه به‌نظر می‌رسد که شرکت اپل نیز قصد دارد با راه‌حلی ساده‌تر و ارزان‌تر، راهی مشابه را در پیش گیرد. این راه‌حل ساده‌تر شامل استفاده از حسگر سه‌بعدی ToF است.

طبق گزارش رسانه‌های کره‌ای،تأمین‌کننده‌ی قطعات و براکت‌ حسگرهای سه‌بعدی ToF آیپد پرو ، شرکت محلی Derkwoo Electronics،  است. این شرکت قبلا نیز تأمین‌کننده این قطعات برای دوربین‌های معمول آیفون و آیپد بوده است. با توجه به شناختی که از اپل وجود دارد، این احتمال می رود که تولید این قطعات را به شرکتی بسپارد که قبلا هم با آن کار کرده است.


وجود حسگرهای سه‌بعدی ToF آیپد پرو برای تبلت‌ها که کمتر برای عکاسی از آن‌ها استفاده می‌شود، کمی دور از ذهن به‌نظر می‌رسد. با این وجود، حسگر سه‌بعدی ToF برای نقشه‌برداری سه‌بعدی و واقعیت افزوده نیز کاربرد دارد. این عمل می‌تواند برنامه‌های اپل برای واقعیت افزوده به کمک ARKit را نشان دهد.

حسگر‌های زمان پرواز (ToF (Time-of-flight فاصله اجسام روبه‌روی خود را بادقت بیشتری اندازه‌گیری می‌کنند. این روش دقت بیشتری از روش فعلی استفاده از یادگیری ماشینی و دوربین پشتی آیفون‌های فعلی‌ دارد. حسگر‌هایی که در دوربین‌های جلویی آیفون نیز قرار دارند که همان حسگر‌های TrueDepth می باشند کاملا دقیق هستند؛ اما در فاصله‌های بیشتر از چند فوت کارایی چندانی ندارند.

نکته‌ی جالب توجه اینجاست که آیپد پرو حتی قبل از آیفون از این ویژگی برخوردار می‌شود. حال‌آنکه آیفون وسیله‌ای مناسب‌تر برای حمل‌و‌نقل است و استفاده از اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده روی آن بسیار سهل و آسان تر از آیپد، به‌ویژه مدل ۱۲.۹ اینچی آن می باشد. همین امر باعث ایجاد تردید‌هایی در این فرضیه می‌شود.

تصور آن سخت است که چنین قابلیت مهمی به‌جای آیفون ابتدا در آیپد عرضه شود. ناگفته نماند همان‌گونه که در سخنرانی‌های گذشته اپل شاهد بودیم، هنگام معرفی ویژگی‌های واقعیت افزوده، کوپرتینونشین‌ها استفاده از تبلت‌های خود را به آیفون ترجیح می‌دهند. اینگونه به‌نظر می‌رسد اپل این فناوری را با آیپد هماهنگ‌تر می‌بیند و معتقد است استفاده از این ویژگی در آیپد‌ها باعث افزایش محبوبیت هر دو آن‌ها می‌شود.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن