سخت افزارکامپیوتر

معماری Navi 14 در کارت گرافیک های جدید AMD

فیلم سینمایی سرخ پوست

اخبار و شایعاتی که پیرامون کارت گرافیک جدید AMD که از فناوری Navi 14 بهره می برد به گوش می رسد حکایت از آن دارد این پردازنده گرافیکی عملکردی مشابه کارت گرافیک Radeon RX 570 خواهد داشت.

به‌نظر می‌رسد AMD مشغول کار روی نسخه‌ای ارزان‌قیمت‌تر از پردازنده‌های گرافیکی ناوی است. پردازنده‌ی گرافیکی جدید Navi 14 که ویژگی‌هایش در سایت Compubench منتشر شده است، از ۲۴ واحد محاسباتی (CU) برخوردار است که می‌تواند آن را هم‌سطح Polaris 11 یا Polaris 21 قرار دهد.


AMD RDNA Navi GPU Architecture 1

درمجموع، از سه نوع پردازنده‌ی گرافیکی Navi 14 متفاوت با حافظه‌ی گرافیکی سه و چهار و هشت گیگابایت در سایت Compubench نام برده شده است. اگرچه نام درون‌سازمانی این تراشه‌ها Navi 14 است، ظاهرا مشخصات و عملکردی مانند محصولات سری RX 5600 یا حتی سری RX 5500 رادئون دارند. این تراشه ۲۴ واحد محاسباتی و ۱,۵۳۶ پردازنده‌ی جریانی را شامل می‌شود و به‌احتمال زیاد، به حافظه‌ی گرافیکی GDDR6 مجهز است.

سه پردازنده‌ی گرافیکی Navi 14 نام‌ برده‌شده در Compubench به قرار زیر است:

  • AMD Navi 14 ‘7341:00’ 8 GB Radeon RX
  • AMD Navi 14 ‘7340:C1’ 4 GB Radeon RX
  • AMD Navi 14 ‘7340:CF’ 3 GB Radeon RX


67365 02 Amds New Leaked Navi Gpu Same Performance Radeon Rx 570 Full

تولید کارت‌های ارزان‌قیمت Navi می‌تواند برگ برنده‌ی مهمی در دستان AMD باشد؛ به‌ویژه اگر این شرکت بتواند قیمت محصول خود را در بازه‌ی ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار حفظ کند؛ آن‌هم در شرایطی که بیش‌ از ۱۰۰ میلیون گیمر در سراسر دنیا وجود دارد. شاید نسخه‌ی سه گیگابایتی این محصول با قیمتی کمتر از ۱۵۰ دلار به‌بازار عرضه شود. در این‌ صورت، این محصول شوک بزرگی به بازار وارد خواهد کرد و خواهد توانست قیمت کارت‌های گرافیک RX 560 و RX570 و RX580 را یک‌شبه کاهش دهد. به‌هر‌حال در هفته‌های آتی، اخبار بیشتری از کارت‌های گرافیک جدید AMD مبتنی‌بر Navi 14 به‌گوش خواهد رسید.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن