پیشتازتک پلاسلوازم خانگی

آیا پایان دوران تلویزیون OLED نزدیک است؟ چگونه تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ می‌تواند بازار را تکان دهد؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

اجتناب‌ناپذیر است که جایگزینی جدیدتر و پیشرفته‌تر برای تکنولوژی‌ها عرضه گردد- همان‌طور که صفحه‌نمایش‌های پلاسما با تلویزیون‌های OLED جایگزین شده‌اند، پس تکنولوژی OLED هم جایگزینی توسط یک فن‌آوری جدید قرار دارند.

اگر بنظرتان چنین چیزی بعید به نظر می‌رسد؛ باتوجه به اینکه OLED، نوع برتر تکنولوژی در حال حاضر است و بنظر کمی زود می‌آید که راجب به فناوری جایگزینی صحبت شود. اما سامسونگ، بزرگ‌ترین تولیدکننده تلویزیون جهان، شرکتی که اکنون پس از چندین سال استفاده از تکنولوژی LED  و  QLEDفناوری OLED را جایگزین نمود، جهت رقابت در بازار با دیگر رقبا نگاهی به تکنولوژی جدید تلویزیون هیبریدی داشته است که با عنوان QD-OLED شناخته می‌شود.

لی دونگ – هون، مدیرعامل اجرایی نمایشگرهای سامسونگ، در مورد طرح‌های بالقوه برای عرضه QD – OLED به بازار صحبت کرده‌است و به Korea Herald  گفته است که این شرکت تلاش‌های خوبی برای تولید یک مدل تبلیغاتی در بازار انجام می‌دهد. بنابراین، در حالی که بعید است ما تکنولوژی QD – OLED را در IFA 2019 ببینیم، به نظر می‌رسد که این مدل ممکن است در آینده‌ای رونمایی شود.

یکی از سخنگویان سامسونگ مستقیما توضیح داد که شرکت هنوز در حال توسعه فن‌آوری‌های QLED و Micro-LED  می‌باشد و افزود که هیچ برنامه محکمی در رابطه با QD – OLED ندارد؛ با اشاره به مسائل مربوط به پنل‌های OLED موجود که باید مورد توجه قرار گیرند:

“سامسونگ الکترونیک معتقد است که پیشرفت‌های تکنولوژی متنوع قبل از استفاده در تلویزیون‌ها باید از پنل‌های OLED موجود بالاتر باشد، و در رابطه با اینکه که آیا تکنولوژی QD – OLED جایگزین نوع فعلی میشود، هیچ تصمیمی گرفته نشده است.”

اما با راه‌اندازی خط تولید جدید برای جایگزین کردن کارخانه‌های LED که به تازه بسته شده است (از طریق The Elec)، به نظر می‌رسد که شرکت سامسونگ حساب ویژه‌ای روی این تکنولوژی باز کرده است.

بسیار خوب، واژگان اختصاری دیگر بس است

تکنولوژی QD-OLED از دیدگاه شما چیست؟ این واژه را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد. اول، QD. این کلمه به فیلتر نقطه‌ای کوانتومی اشاره دارد که سامسونگ در مدل‌های QLED از آن استفاده کرده بود (دیود ساطع کننده نور کوانتومی یا صفحه‌نمایش کوانتومی.) دوم، OLED. به پنل LED بنیادی که امروزه در محدوده ویژه اکثر مارک‌های تجاری بزرگ دیگر از جمله تلویزیون‌های Hisense، تلویزیون سونی، تلویزیون Panasonic، و تلویزیون ال‌جی از آن استفاده می‌شود، اشاره می‌کند.

تلویزیون‌های OLED مزایای زیادی دارند، از جمله پنل‌های نازکی که به نور پس‌زمینه نیاز ندارند، چون پیکسل‌ها در صفحات OLED قابلیتself-emissive  (ساطع‌کردن نور) را دارند (به این معنی که نور خود را منتشر می‌کنند). که این باعث کنتراست باورنکردنی و کنترل نور می‌شود، با این حال می‌تواند خروجی کم نورتری را نسبت به همتایان LED خود ایجاد کند.

بجای اینکه کاملا از تکنولوژی self-emissive  بهره برده باشد، این صفحه نمایش می‌تواند از نور آبی به‌عنوان نور پس‌زمینه و فیلتر نقطه‌ای کوانتومی که قادر به تبدیل این نور به نور قرمز یا سبز است، برای نمایش رنگ کامل استفاده می‌کند.

اینجاست که QD – OLED وارد می‌شود. پنل QD – OLED به جای اینکه کاملا self-emissive باشد، از پنل OLED نور آبی به‌عنوان نور پس‌زمینه و فیلتر نقطه‌ای کوانتومی که قادر به تبدیل این نور به نور قرمز یا سبز است، برای نمایش رنگ کامل استفاده می‌کند. این تکنولوژی هنوز هم برای تلویزیون نازک و نمایشگرهای رنگی مشهود است، در حالی که صفحات OLED خروجی کم‌نورتری را در مقایسه با LED ساطع می‌کند.

ما می‌دانیم سامسونگ در حال کار بر روی این فن‌آوری است. هم‌چنین باMarek Maciejewski ، مدیر توسعه محصول اروپا در TCL، که QD – OLED را راه‌حلی ممکن برای محدودیت‌های فعلی صفحات OLED نامید، صحبت کردیم: “فکر می‌کنیم که تکنولوژی QD – OLED برای صفحات بسیار بزرگ با اشباع و روشنایی زیاد یک راه‌حل است.”

Maciekewski افزود: “ما هیچ آینده‌ای را در زمینه بهره‌وری و روشنایی برای پنل‌های سنتی OLED نمی‌بینیم و مطمئن بودم که همه تولیدکنندگان عمده OLED در حال توسعه این نوع تکنولوژی برتر هستند”

زمان رونمایی از تکنولوژی QD-OLED


تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ

با امتناع سامسونگ از ارائه جدول زمانی، یا تایید رسمی هرگونه عرضه QD – OLEDs به بازار، این احتمال وجود دارد که به زودی این اتفاق نخواهد افتاد. خطوط تولید تنها در حال حاضر راه‌اندازی می‌شوند و به احتمال زیاد یک فرآیند توسعه R&D متمرکز وجود خواهد داشت که سامسونگ نمونه‌های اولیه این کار را طراحی و اصلاح خواهد کرد.

سامسونگ با توجه به تکنولوژی‌های فعلی هم‌چون LED ، QLED، یا Micro-LED  از این فن‌آوری جدید استفاده نخواهد کرد، بنابراین احتمال دارد که عرضه این مدل QD – OLED را در چند سال آینده ببینیم، اما احتمالا تا قبل از سال ۲۰۲۱ نخواهد بود.

احتمال دارد که عرضه این مدل QD – OLED را در چند سال آینده ببینیم، اما احتمالا تا قبل از سال ۲۰۲۱ نخواهد بود. سامسونگ در یک بیانیه رسمی در این باره گفت: “شرکت سامسونگ تولیدکننده‌ای پیشگام در صنعت تلویزیون است که از طریق یک استراتژی دو شاخه هردوی تلویزیون‌های QLED و Micro-LED را پوشش می‌دهد” حتی اگر QD – OLED در این استراتژی سهمی داشته باشد، شرکت به جای شرط‌بندی بر روی یک فن‌آوری، در تعدادی از آن‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

انتظار داریم که در ابتدا مدلی واحد در این بازه وجود داشته باشد، بیشتر در شاخه پرچم‌داران 8K سامسونگ، Q950 8K QLED. اما این ممکن است بازه قیمتی تلویزیون جدید بستگی داشته باشد.

آیا این بازه قیمتی می‌تواند برای نجات تکنولوژی OLED از جایگزین‌شدن کافی باشد؟


ما قبلا در ابتدای سال چشم‌انداز پنل‌های چاپ جوهر افشان OLED، که بسیار فرآیند تولید را تسهیل می‌کردند و می‌توانستند راه را برای تلویزیون‌های ارزان‌تر  OLED(حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد از ارزش بازار فعلی) باز کنند، گزارشی ارائه کردیم.

در حال حاضر بجز مدل‌هایی با سایز محدود موجود، قیمت به عنوان مانع اصلی برای پذیرش جریان فعلی دیده می‌شود – اگرچه خطوط تولید جدید برای توسعه مدل‌های ۴۸ اینچی در کنار ۵۵ اینچ، ۶۵ اینچ و ۷۵ اینچ باز شده‌اند. همانطور که شیوه‌های QD – OLED و چاپ جوهر افشان به ترتیب رشد می‌کنند، می‌توان شاهد بود که تکنولوژی OLED از مزیت‌هایی بهره برده است که باید به شکل فعلی خود ادامه دهد – یا کاملا با تکنولوژی جدیدی جایگزین شود.

ما اغلب شاهد مدل‌های جدید تلویزیونی هستیم که در رویدادهایی مانند نمایشگاه آینده IFA 2019  مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتظار داریم که مشاهده این نوع فن‌آوری صفحه‌نمایش خیلی زود باشد، و تا زمانی که مدل‌های QD – OLED عملا در نظر گرفته شوند، احتمالا یک یا دو سالی زمان خواهد داشت.

اما به نظر می‌رسد سامسونگ مسیر توسعه‌ی روشنی را در آینده خود داشته باشد. اگر این بدان معنی است که مصرف کنندگان تصویری پیشرفته‌تر را نسبت به مدل‌های باکیفیت حال حاضر OLEDs در بازار داشته باشند، از آن به‌عنوان نکته‌ای خوب یاد می‌کنیم.

منبع
The end of OLED TVs? How Samsung’s QD-OLED hybrid could shake up the market
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن