پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

حرکات ورزشی برای درمان چاقی موضعی

فیلم سینمایی سرخ پوست

چاقی موضعی یکی از مشکلات رایج می باشد که پزشکان توصیه می‌کنند برای درمان آن از همان روش‌های متداول درمان چاقی (رژیم و ورزش) استفاده شود.

حرکات ورزشی برای درمان چاقی

انجام مرتب این ورزش‌ها در صبح و شب به سوختن چربی این منطقه و افزایش قوام عضلانی آن کمک می‌کند. بهتر است این ورزش‌ها را هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید و هر شب قبل از اینکه بخوابید، انجام دهید. البته افرادی که مشکلات ستون فقرات یا محدودیت حرکتی در ناحیه کمر دارند و یا افرادی که مشکلات قلبی و تنفسی دارند، بهتر است پیش از انجام این ورزش‌ها با پزشک خود مشورت کنند و سپس در صورت تجویز پزشک، بسیار با دقت و آرام و با دامنه حرکتی محدود و کوتاه این کار را انجام دهند.

دراز و نشست پا روی صندلی:

مثل تصویر روی زمین قرار بگیرید و پاهای خود را روی یک صندلی یا میز قرار دهید، طوری که زاویه پا ۹۰ درجه باشد. دست‌ها را در امتداد بدن نگه دارید و آرام سر و تنه را از زمین بلند کنید و تا ۱۵ تا ۲۰ درجه بالا بیایید؛ یعنی تا جایی که فقط انقباض را احساس کنید. ۱ ثانیه در حالت انقباض بمانید و پایین بروید و دوباره این حرکت را تکرار کنید. این حرکت را در ۳ تا ۴ مرحله و هر بار ۱۵ تکرار انجام دهید. این حرکت باعث شکل‌گرفتن عضلات بالا تا وسط شکم می‌شود و یکی از بهترین حرکات می باشد.

چرخش دایره‌ای پاها:

زمین دراز بکشید. دست‌ها را در امتداد بدن محکم روی زمین قرار دهید و هر دو پا را به هم بچسبانید و بالا بیاورید و آرام به شکل یک دایره بچرخانید و تا ۱۰ ثانیه ادامه دهید. این حرکت که باید در ۳ ست ۱۰ ثانیه‌ای انجام گیرد، تمام عضلات شکم، به‌خصوص زیر شکم را درگیر می‌کند و باعث شکسته‌شدن بافت چربی‌های این ناحیه می‌شود.


پا جمع داخل شکم:

دراز بکشید و دست‌ها را محکم روی زمین قرار دهید. پاها را به هم بچسبانید و از زانو خم کنید. در همین حالت آرام هر دو پا را داخل شکم جمع کنید تا جایی که کمی باسن از زمین فاصله گیرد. آرام پاها را به حالت اول برگردانید و روی زمین بگذارید. این حرکت علاوه بر اینکه عضلات پایین تا وسط شکم را درگیر می‌کند و به بافت چربی فشار می‌آورد، برای افرادی که گودی کمر دارند نیز بسیار مفید است. این حرکت را در ۵ ست و هر بار، ۱۵ بار تکرار انجام دهید.

دراز و نشست معمولی:

مثل تصویر روی زمین دراز بکشید. دست‌ها در امتداد بدن باشند و پاها را از زانو خم کنید. آرام بدن را تا ۴۵ درجه از زمین بلند کنید و آرام به حالت اول بازگردید. این حرکت را که تمام عضلات شکم را درگیر می‌کند در ۴ ست ۱۰ تا ۱۵ تایی انجام دهید.

دراز و نشست چرخشی:

روی زمین دراز بکشید و دست‌ها را کنار سر قرار دهید. مثل حرکت دراز و نشست، بدن را آرام از زمین فاصله دهید و تا جایی بالا بیاورید که بتوانید با هر بار بالا آمدن، بدن را کمی بچرخانید و آرنج دست راست را به پای چپ بزنید و در حرکت بعدی آرنج دست چپ را به پای راست بزنید. این حرکت را که علاوه بر تقویت عضلات راست شکمی، عضلات بیرونی شکم و زیر دنده‌ها را نیز تقویت می‌کند، در ۳ مرحله ۱۰ تایی انجام دهید.

چرخش پایین تنه:

روی زمین دراز بکشید. دست‌ها را باز کنید و کنار بدن محکم روی زمین قرار دهید. پاها را به هم بچسبانید و از زانو خم و داخل شکم جمع کنید و نگه‌دارید.حالا آرام پاهای به هم چسبیده و از زانو خم شده را به طرف راست و بعد چپ بدن بچرخانید. این حرکت را که تمام عضلات کمربند میانی بدن را درگیر و تقویت می‌کند، در ۳ تا ۴ مرحله و هر بار ۱۰ مرتبه انجام دهید.

پرتاب پا به جلو:

دراز بکشید. از یک نفر کمک بگیرید. پاهای یار کمکی را محکم نگه دارد و پاهای خود را به‌صورت جفت بالا بیاورید و از یار کمکی بخواهید که پاهای شما را آرام به جلو پرت کند. در همین حال شما با منقبض‌کردن عضلات شکم باید کمی مقاومت کنید. این حرکت را که تمام عضلات شکم را درگیر می‌کند، در ۳ مرحله ۱۰ تا ۱۵تایی انجام دهید.

انقباض کل بدن:

نوک انگشتان پاها و آرنج دست‌ها را روی زمین بگذارید و کل بدن را بالا بیاورید. بدن را در یک خط حداقل ۱۰ ثانیه نگه‌دارید. بعد آرام دراز بکشید و استراحت کنید و دوباره این کار را تکرار کنید. این حرکت را که یک تمرین فوق‌العاده برای تقویت تمام عضلات نگهدارنده بدن در پشت، جلو، دست‌ها، پاها و شکم می باشد در ۲ تا ۳ ست ۱۰ ثانیه‌ای انجام دهید.

سر و تنه بالا:

روی شکم دراز بکشید و دست‌ها را روی زمین بگذارید. سر و تنه را با کمک دست‌ها آرام از روی زمین بلند کنید تا جایی که آرنج‌ها قفل شوند. به بدن و عضلات انقباض دهید و ۵ ثانیه در همین حالت بمانید و باز آرام به حالت اولیه بازگردد. این حرکت که تمام عضلات را از طریق انقباض ایستایی و کشش‌های پویا تقویت می‌کند و باعث تقویت دست‌ها نیز می‌شود، در ۵ تکرار انجام دهید.

منبع
راستینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن