پیشتازتک پلاسعلم و دانش

متهم شدن فضانورد ناسا به ارتکاب جرم سایبری در فضا

فیلم سینمایی سرخ پوست

فضانورد ناسا به هک حساب بانکی همسرش از فضا متهم شد. این اتهامات به آن مک‌کلین وارد شده که هم‌اکنون درگیر طلاق از همسرش می باشد.

جزئیاتی از زندگی خصوصیات مک کلین

در گزارش اخیر نشریه‌ی نیویورک‌تایمز، جزئیاتی از زندگی خصوصی فضانورد ناسا افشا شد. بنا‌بر این گزارش‌، آن‌ مک‌کلین و همسرش هم‌اکنون درگیر مسائل مربوط به حضانت پسر ۶ ساله‌ی خود و طلاق می باشند. همسر سابق فضانورد ناسا او را به ورود غیرقانونی به حساب بانکی‌اش متهم کرده است. در همین حال، آن مک‌کلین، اتهامات وارده مبنی‌بر ورود غیرقانونی به حساب بانکی همسر سابقش را ردکرد.

ادعای همسر سابق مک کلین

در گزارش مذکور، سامر وردِن، همسر مک‌کلین ادعا کرد همسر سابقش که هنوز مراحل طلاقش کامل نشده، هنگام حضور در فضا ازطریق شبکه‌ی کامپیوتری ناسا به حساب بانکی‌ او وارد شده است. وردن همسر سابقش را به سرقت هویت (استفاده غیرقانونی از هویت فرد دیگر) متهم کرده است و مدعی است فضانورد ناسا در خلال مأموریت اخیر فضایی‌اش از ایستگاه فضایی بین‌المللی، وارد حساب بانکی او شده است.

ناسا اعلام کرد مأموران بازرسی کل هم‌اکنون در حال رسیدگی به این موضوع می باشند. مک‌کلین نیز در پستی توییتری صراحتا اعلام کرد این ادعا به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد.

مک‌کلین در پست خود نوشت:

ما در حال طلاق دردناکی بودیم که متأسفانه اکنون رسانه‌ای شده است. از حمایت‌های بسیاری که از من شد، بسیار متشکرم و حق اظهارنظر در این زمینه را تا بعد از اتمام تحقیقات برای خود نگه می‌دارم. به فرایند‌ تحقیقات بازرسی کل اعتماد کامل دارم.

واکنش ناسا در رابطه با ادعای همسر مک کلین

طبق اعلام مک‌کلین، این موضوع در حال بررسی است و تا وقتی تحقیقات مأموران ناسا و بازرسی کل خاتمه پیدا نکند، اظهارنظر دیگری نخواهد کرد. ناسا نیز به ادعاهای مطرح‌شده علیه مک‌کلین واکنش نشان داد. آژانس فضایی ضمن قدردانی از دستاوردها و موفقیت‌های فضانورد خود اعلام کرد نمی‌تواند درباره‌ی مسائل شخصی نظری ارائه دهد.

مقام‌های ناسا در بیانیه‌ای به Space.com گفتند:

سرهنگ دوم آن مک‌کلین دوره‌ی نظامی موفقی را پشت‌سر گذاشته است. وی در مأموریت‌های جنگی در عراق به‌عنوان خلبان حضور پیدا کرده و یکی از فضانوردان برجسته‌ی ناسا است. مک‌کلین در مأموریت اخیر ناسا در ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌خوبی عمل کرد. مانند همه‌ی کارکنان دیگر، ناسا درباره‌ی مسائل شخصی اظهارنظری نخواهد کرد.


نخستین جرم سایبری از فضا

اگر اتهامات وارده به آن مک‌کلین ثابت شود، او مرتکب اولین جرم سایبری از فضا شده است. براساس گزارش نیویورک‌تایمز، وکیل مدافع مک‌کلین نیز اظهار کرد فضانورد ناسا، تنها برای تأمین مالی پسر ۶ ساله‌اش به حساب بانکی همسرش وارد شده است. وکیل مک‌کلین درادامه گفت او حمایت مالی از پسرش را برعهده داشته و قبلا با همین رمزعبور و بدون منع ورود به این حساب بانکی وارد شده ‌است.

بیوگرافی کاری مک کلین

مک‌کلین سرهنگ دوم ارتش آمریکا بود و سابقه‌ی حضور طولانی‌مدتی در ایستگاه فضایی بین‌المللی را دارد. او در سال ۲۰۱۳ به‌عنوان خلبان پروازهای فضایی به خدمت آژانس فضایی انتخاب شد. مک‌کلین در مأموریت اخیر خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی، ۲۰۴ روز را در فضا سپری کرد. در دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۱۳۹۷)، به‌عنوان یکی از فضانوردان مأموریت‌های اکسپدیشن ۵۸ و ۵۹ به‌همراه فضاپیمای سایوز روسیه به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفت و ژوئن (خرداد) امسال به زمین بازگشت.

نخستین راهپیمایی فضایی تماما زنانه

مک‌کلین یکی از فضانوردان «نخستین راهپیمایی فضایی تماما زنانه» در ایستگاه فضایی نیز بود؛ برنامه‌ای که به‌علت نبود تجهیزات مناسب برای فضانوردان لغو شد. این راهپیمایی فضایی تماما زنانه قرار بود ۲۹ مارس (۹ فروردین) به‌مناسبت بزرگ‌داشت «ماه زنان تاریخ» (Women’s History Month) در ایالات متحده‌ی آمریکا برگذار شود. در این مأموریت که براساس برآوردها حدود هفت ساعت طول می‌کشید، کریستینا کخ، دیگر فضانورد زن حاضر در ایستگاه فضایی، مک‌کلین را همراهی می‌کرد و قرار بود این دو باهم باتری‌های ایستگاه فضایی را تعویض کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن