آموزشآموزش کامپیوتر

آموزش پیدا کردن آدرس IP روتر

فیلم سینمایی سرخ پوست

معمولا در روترهای خانگی از دو آدرس IP استفاده می شود. یک آدرس که مخصوص خود دستگاه است و آدرس IP دیگر، عمومی‌ یا خارجی است و برای ارتباط با شبکه های بیرونی موجود در اینترنت استفاده می شود. راه کارهایی وجود دارد که می توانید این آدرس ها را به دست بیاورید که در ادامه به آن می پردازیم.

آموزش پیدا کردن آدرس IP خارجی روتر

آدرسIP خارجی مدیریت شده توسط یک روتر زمانی استفاده می‌شود که روتر از طریق یک مودم پهن باند به فراهم کننده خدمات اینترنت متصل می‌شود. این آدرس را می‌توان از طریق خدمات جستجوی IP مبتنی بر وب مثل  IP Chicken و همچنین از داخل خود روتر مشاهده کرد.

نحوه دسترسی به این آدرس IP در اغلب تولیدکنندگان روتر تقریبا یکسان است، در روترهای لینک‌سیس شما می‌توانید آدرس IP عمومی‌ را در صفحه Status در بخش Internet مشاهده کنید. روترهای نت‌گیر نیز معمولا این آدرس را تحت عنوان Internet Port IP Address نامگذاری می‌کنند و از طریق صفحه Maintenance > Router Status می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.

001 818379 5b90745446e0fb00256c8cbe

آموزش پیدا کردن آدرس IP محلی روتر​

روترهای خانگی به طور پیش فرض  از یک آدرس محلی تحت عنوان آدرس IP خصوصی استفاده می‌کنند. این آدرس معمولا در تمام مدل‌های یک تولیدکننده یکسان است و می‌توان آن را از اسناد تولیدکننده به دست آورد.

همچنین می‌توانید این آدرس IP را در تنظیمات روتر مشاهده کنید. برای مثال، اغلب روترهای لینک‌سیس این آدرس خصوصی را تحت عنوان Local IP Address در صفحه Setup > Basic Setup در اختیار شما می‌گذارند. یک روتر نت‌گیر ممکن است آن را با نام Gateway IP Address در صفحه Maintenance > Router Status به نمایش بگذارد.

002 818379 5b90747746e0fb0025c6cf3f

آدرس IP محلی پیش فرض چند برند مطرح روتر

  • روترهای Linksys معمولا از 192.168.1.1  برای آدرس داخلی پیش فرض خود استفاده می‌کنند.
  • روترهای D-Link و NETGEAR اغلب آدرس 192.168.0.1 را انتخاب می‌کنند.
  • روترهای Cisco از آدرس‌های 192.168.10.2, 192.168.1.254 یا 192.168.1.1 استفاده می‌کنند.
  • بعضی از روترهای Belkin و SMC آدرس 192.168.2.1 را به کار می‌گیرند.
  • روترهای U.S. Robotics از  192.168.123.254 استفاده می‌کنند.

مدیران شبکه این امکان را دارند تا از طریق صفحه تنظیمات روتر این آدرس IP را تغییر دهند. همچنین برخلاف سایر آدرس‌های IP به کار رفته در شبکه خانگی که معمولا به صورت دوره‌ای تغییر پیدا می‌کنند، آدرس IPخصوصی روتر ثابت باقی می‌ماند، مگر این که کسی آن را به صورت دستی تغییر دهد.

از آدرس های IP بیشتر بدانید

آدرس آی‌پی عمومی‌ در یک شبکه خانگی احتمالا بطور دوره‌ای تغییر خواهد کرد، زیرا فراهم کننده خدمات اینترنت (ISP) به اکثر مشتریان آدرس‌های پویا یا داینامیک اختصاص می‌دهد. این آدرس‌ها در طول زمان و بر اساس مجموعه آدرس‌های واگذار شده به شرکت خدمات دهنده تغییر پیدا می‌کند.

این اعداد مربوط به آدرس‌های سنتی IPv4 است که عموما در شبکه‌ها استفاده می‌شوند. IPv6 جدید از یک سیستم شماره گذاری متفاوت برای آدرس‌های IP استفاده می‌کند، اگر چه از خیلی از جهات شبیه به هم هستند.

در شبکه‌های سازمانی، خدمات کشف شبکه مبتنی بر Simple Network Management Protocol (SNMP) می‌توانند به طور خودکار آدرس‌های IP روترها و خیلی دیگر از دستگاه‌های متصل به شبکه را تشخیص دهند.

منبع
مجله شبکه
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن