امنیتپیشتازتک پلاس

اشتباه اپل عامل جیلبریک‌شدن iOS 12.4 بوده است

فیلم سینمایی سرخ پوست

اشتباه اپل عامل جیلبریک‌ شدن iOS

اشتباه اپل در بازگردانی یکی از نفوذپذیری‌های برطرف‌شده‌ی iOS، به جیلبریک‌شدن نسخه‌ی آخر این سیستم‌عامل منجر شد.

انتشار جیلبریک جدیدی در دستگاه‌های سیستم‌ عامل iOS 12.4

به‌ گزارش مادربورد، اپل یکی از نفوذپذیری‌هایی که در iOS 12.3 برطرف شده بود، به‌ اشتباه در iOS 12.4 دوباره فعال کرد. این اشتباه اپل به انتشار جیلبریک جدیدی در دستگاه‌های سیستم‌ عامل iOS 12.4 منجر شد. هکرها آخر هفته‌ی گذشته این نفوذپذیری را کشف کردند و کاربری به نام Pwn20wnd، جیلبریک جدیدی به‌‌ رایگان دراختیار عموم قرار داد. این جیلبریک روی آخرین نسخه‌ی iOS و نسخه‌های پایین‌تر از iOS 12.3 کار می‌کند.


انتشار جیلبریک جدیدی در دستگاه‌های سیستم‌ عامل iOS 12.4

بیشتر کدهای این جیلبریک برای جلوگیری از برطرف‌ شدن دوباره‌ به‌ وسیله‌ی اپل، مخفی نگه‌ داشته شده‌ و حال پس از مدت‌ها، جیلبریکی عمومی در دسترس کاربران قرار گرفته است. این مشکل زمانی کشف شد که یکی از کاربران جیلبریکی قدیمی‌تر را روی iOS 12.4 امتحان کرد و متوجه شد این عیب برطرف‌ شده دوباره برگشته است.

جاناتان لِوین، محقق امنیتی، در گفت‌وگو با مادربورد گفت این نفوذپذیری تصادفی کاربران آیفون را دوباره درمعرض «اکسپلویتی با طول عمر بیش از ۱۰۰ روز» قرار می‌‌دهد.

ند ویلیامسون، از محققان پروژه زیرو گوگل، معتقد است با کمک این باگ می‌توان روی آیفون کاربران جاسوس‌افزار نصب کرد:

هکر می‌تواند با سوءاستفاده از این اشتباه اپل، جاسوس‌افزار بی‌نقص بسازد. به‌طور مثال، برنامه‌ای مخرب می‌تواند با کمک این باگ، iOS سندباکس (Sandbox) را دور بزند و داده‌های کاربران را بدزدد. iOS سندباکس مکانیزمی است که از دسترسی اپ‌ به داده‌های سیستم یا سایر اپ‌ها جلوگیری می‌کند. در سناریویی دیگر، هکر می‌تواند این اکسپلویت را در صفحه‌‌ی وب مخرب و درکنار اکسپلویتی در مرورگر استفاده کند.

به‌گفته‌ی محقق امنیتی دیگری به‌نام استفان اِسر، در حال‌ حاضر کاربران باید مراقب اپ‌هایی باشند که از اپ‌استور دانلود می‌کنند. وی در توییتر خود نوشت:

هر اپی ممکن است یک کپی از این جیلبریک در خود داشته باشد.

تعداد زیادی از کاربران تأیید کرده‌اند این جیلبریک کار می‌کند و موفق شده‌اند دستگاه‌های خود را با آن جیلبریک کنند. کوپرتینویی‌ها هنوز درباره‌ی اینکه چرا و چگونه این نفوذپذیری دوباره فعال شده است، توضیحی نداده‌اند؛ ولی احتمالا به‌زودی آن را برطرف خواهند کرد.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن