ابزارهای پوشیدنیتکنولوژی

حسگر پوشیدنی که می تواند عرق فرد را به طور آنی تحلیل کند

فیلم سینمایی سرخ پوست

پژوهشگران و محققان دانشگاه کالیفرنیا،برکلی (UC Berkeley) حسگر پوشیدنی را ساختند  که می تواند عرق فرد را به طورلحظه ای تحلیل کند.پژوهشگران امیدوارند به کمک این سنسور وضعیت سلامت فرد را بدون خون گرفتن از وی ارزیابی کنند.

داخل این حسگر پوشیدنی یک تیوب میکروسکوپی کار گذاشته شده است که عرق پوست را جذب می کند. این حسگر بوسیله سرعت حرکت عرق در تیوب میزان از دست دادن آب بدن فرد را اندازه گیری می کند. تراکم پتاسیم و سدیم و گلوکز نیز توسط حسگرهای بسیار کوچک شیمیایی که درون این تیوب قرار گرفته اند اندازه گیری می شوند.


طبق ادعای محققین این سنسور پوشیدنی مواد موجود در عرق فرد را تحلیل کرده و اطلاعاتی در مورد میزان آب بدن و خستگی در اختیار کاربر قرار می دهد. پژوهشگران برای ساخت سنسور از مرکز VTT Technical Research Center که در کشور فنلاند واقع شده کمک گرفتند.پروسه ساخت این حسگر آسان و همانند پرینت کلمات روی کاغذ توصیف شده که در آن سنسور را روی یک قطعه پلاستیک چاپ می کنند.

«Hnin Yin Yin Nyein» یکی از دانشجویان علوم مواد و مهندسی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی می گوید تولید این سنسور روش سنتی تحلیل تعریق را دگرگون کرده:

«در روش سنتی افراد باید عرق خود را در بازه زمانی مشخص جمع آوری کرده و سپس آنالیز می کردند. این روش پویایی ندارد و نمی توان به نتایج مطلوب رسید. ولی حالا به کمک این دیوایس پوشیدنی می توانیم به طور همزمان داده های لازم را از قسمت های مختلف بدن جمع آوری کرده و به عنوان مثال ببینیم تعریق در یک ناحیه از بدن چه تاثیری روی از دست رفتن آب در کل بدن خواهد گذاشت.»

وهم چنینپروفسور مهندسی برق و علوم کامپیوتر دانشگاه کالیفرنیا ،«علی جاوی» (Ali Javey) در مورد این حسگر می گوید:

«هدف از ساخت این سنسور فقط تولید آن نبوده ما می خواهیم این سنسور را روی افراد زیادی آزمایش کنیم تا ببینیم عرق بدن چه رازهایی برای گرفتن دارد.»

منبع
دیجیاتو
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن