پیشتازتک پلاسگردشگری

اماکن اسرار آمیز در فیلیپین: تابوت های آویزان

فیلم سینمایی سرخ پوست

مرگ یکی از مباحثیاست که هر انسانی در طول حیاتش بارها به آن می اندیشد. هر کسی به نوعی خاص این دنیا را بدرود گفته و به جهانی دیگر می شتابد اما آن چه بدون شک اتفاق خواهد افتاد مرگ انسان ها و تولد نوزادان می باشد.

مواجهه با مرگ برای افراد مختلف

هر کسی بنابر ملیت، مکان جغرافیایی و اعتقاداتی که دارد به شکلی منحصر به فرد با مرگ روبرو می شود. برخی عقیده دارند که باید جسدشان در زمین دفن شود تا آرام آرام جزئی از این کره ی خاکی شوند و روحشان آرام گیرد، بعضی تصور می کنند باید جسد مردگان سوزانده شود تا روح به سرعت بدن بی جانش را ترک کند. هزاران عقیده و دیدگاه در این مورد موجود است، اما گاهی با نظریه هایی درباره ی مرگ و دنیای دیگر برخورد می کنیم که واقعا شگفت انگیز می باشند.

ذهنیت افراد درباره دفن مردگان

اغلب در ورای ذهن هایمان توقع داریم که بدن مرده ها یا در زمین خاک شود و یا آن را بسوزانند اما این فکر تنها ناشی از تصورات ماست، در جای جای دنیا قبیله های مختلفی زندگی می کنند که مردگانشان را به روش های دیگری از بین می برند.

اینبار پیشتاز تک هم می خواهد به جایی برود که با نام تابوت های آویزان شهرت یافته است، مکانی که جسد مرده ها را در تابوت هایشان گذاشته و روی صخره ها آویزان می کنند. برای دیدن چنین صحنه ی جالب و تفکر بر انگیزی به فیلیپین خواهیم رفت، کشوری در جنوب شرقی آسیا که مملو از رازهای نهفته و سر به مهر می باشد.

با ما همراه باشید تا تابوت های آویزان فیلیپین را از نزدیک ببینیم.


چرا بازدید از تابوت های آویزان را انتخاب کرده ایم؟

– منظره ای کمتر دیده شده و شگفت انگیز را خواهید دید.

– با عقایدی متفاوت درباره ی مرگ آشنا خواهید شد.

– این مکان از مرموز ترین جاذبه های گردشگری فیلیپین می باشد.

 داستان تابوت های آویزان چیست؟

همانطور که گفته شد در برخی مناطق دنیا اجساد مردگان را به همراه تابوت هایشان بر روی صخره ها آویزان می کنند. این رسم در چین، اندونزی و فیلیپین دیده شده که البته در چین با نام تابوت های حلق آویز معروف است. ما برای آشنایی بیشتر با این رسم عجیب به فیلیپین سفر می کنیم.

شهر ساگادا (Sagada)

در فیلیپین شهری به نام ساگادا (Sagada) وجود دارد که با تابوت های آویزانش شناخته شده است. به ساکنان بومی این شهر نیز ساگادا گفته می شود. این شهر به علت وجود همین تابوت های آویزانش توانسته توجه گردشگران زیادی را به خود جلب نماید.

قبیله ایگوروت (igorot)

در ساگادا قبیله ای به نام ایگوروت (igorot) یا کوردیلرانس (Cordillerans) وجود دارد که بیشتر در منطقه ی کوهستانی لوزون (Luzon) زندگی می کنند. این کوهستان بسیار وسیع می باشد و حدودا در شش استان کردیللرا، ابرا، آپایائو، بنگوئه، کالینگا، ایفوگائو امتداد یافته، نام ایگوروت نیز به معنای مردمان کوهستان است. این نام در زمان استعمار فیلیپین توسط اسپانیایی ها با تلفظ و حروف مختلفی مرسوم شد.

ویژگیهای ساکنین ایگوروت

مردمان ایگوروت در میان خود نیز به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند که برای جلوگیری از طویل شدن کلام به آن ها نمی پردازیم. این مردمان با کشاورزی، شکار، خالکوبی و کارهایی از این قبیل امرار معاش می کنند. ولی نکته ی مهم درباره ی این قبیله افکار و عقاید مذهبی آن ها می باشد.

جایگاه ارواح در بین قبیله ایگوروت

ایگوروت ها جایگاه بالایی برای ارواح قائل هستند و حتی گاهی آن ها را تا مرتبه ی خدایی نیز بالا می برند. ماجرا از این قرار است که آن ها معتقدند که باید تابوت مردگانشان را بر بلندی ها و در کوهستان ها آویزان کنند تا روح عزیزانشان با فراق بال و پر از برکت، جسمشان را رها کند. ایگوروت ها می گویند این کار هم به جسم و هم روح مرده کمک می کند، زیرا جسم آن ها نیز از گزند حیوانات و جانوران موذی در امان می ماند.

تاریخچه آویزان کردن مردگان

رسم آویزان کردن مرده ها بر فراز صخره در میان قبیله های فیلیپینی به 2000 سال پیش برمی گردد. آن ها می گویند که اجدادشان با تلاش و سختی های زیاد تابوت عزیزانشان را به بالای صخره می بردند و توسط میخ به صخره می چسباندند. تابوت ها با وسواس زیاد و از درختان پوک و توخالی ساخته می شوند. در ضمن کار آویزان کردن تابوت را باید بزرگترین فرد قبیله یا خانواده ی متوفی انجام می داد تا روح احساس امنیت بیشتری کند. ولی گاهی بزرگان، بسیار بیمار بودند توانایی چنین کاری را نداشتند در این صورت پسر ارشد خانواده باید جسد را روی صخره می برد و آداب فوت را اجرا می کرد.

قبیله ایگورت امروزی

باید بدانید که مردم فیلیپین و حتی بازماندگان قبیله ی ایگوروت ها امروزه جسدهایشان را بر روی صخره ها آویزان نمی کنند و این رسم را مربوط به همان 2000 سال پیش می دانند اما اگر به تابوت ها توجه کنید می بینید که برخی از این تابوت ها جدید هستند و بدون شک متعلق به دو هزار سال پیش نمی باشند که این موضوع بسیار شک بر انگیز است و ایگوروت ها هیچ توضیحی در این باره نمی دهند.

تابوتهای آویزان

آشنایی با مراحل کفن مرده ها در تابوت های آویزان

مرحله 1:

جسد مرده ای که قرار است بر روی صخره آویزان شود، باید پیش از قرار گرفتن در تابوت مراحلی را طی کند. در ابتدا بدن بی جان او را روی چوب یا یک صندلی چوبی قرار می دهند که به آن صندلی مرگ گفته می شود. سپس جسد را در بین پتویی می پیچانند و گاهی هم برخی وسایل مورد علاقه فرد را با او لای پتو قرار می دهند.

مرحله 2:

بعد از پوشیده شدن جسد با پتو او را در محوطه ای پر از دود قرار می دهند یا خود با مشعل او را دودی می کنند زیرا عقیده دارند که بوی دود، بوی تعفن جسد در حال فاسد شدن را کم می کند و روند از بین رفتن بدن را کمتر می نماید.

مرحله 3:

در این مرحله نزدیکان متوفی در حالی که جسد را روی صندلی مرگ قرار داده اند برای او شب زنده داری می کنند و برای شادی روحش و انتقال روح از این دنیای فانی به جهانی دیگر، مرغ یا خوک قربانی کرده و جشن می گیرند.

مرحله 4:

پس از اتمام مراسم جسد را یکبار دیگر از روی صندلی مرگ پایین آورده و یک دور دیگر بین پتو می پیچانند. در این زمان مرده را به صورتی قرار می دهند که زانوهایش جمع و به سمت صورت آورده شده باشد. این بار برای خوشبو شدن جسد برگ های درخت انگور را هم در میان پتو قرار می دهند.

مرحله 5:

افرادی که شاهد این مراسم بوده اند می گویند در این مرحله باید جسد همانند یک توپ بسکتبال بین پتو، سفت و محکم بسته بندی شود. پس از این مرحله زمان بردن جسد به بالای صخره فرا می رسد، افراد زیادی جمع می شوند تا جسد مرده را به سوی تابوتش هدایت کنند و در این هنگام اگر احیانا به خون مرده آغشته شوند به این معنا است که توانایی و استعداد های آن فرد مرده را به دست آورده اند و آینده ی خوب و خوش یومنی در انتظارشان خواهد بود.

مرحله 6:

گفته می شود قبل از قرار دادن جسد در تابوت، تابوت را روی صخره محکم می کنند و سپس بدن بی جان مرده به سوی تابوت هدایت می شود تا شاید روحش آرام تر از بدن او جدا شود. تابوت ها به رنگ های روشن رنگ آمیزی کرده و یا با قلم کار و حکاکی آن ها را زیباسازی می نمایند. همچنین نام مرده باید روی تابوت نوشته شود، حتی اقوام نزدیک متوفیان روی تابوت عزیزانشان قطعه ای فلز و یا حلبی قرار می دهند تا آب باران روی تابوت نریزد.

نکاتی که باید در مراسم تدفین رعایت شود

نکته 1:

همچنین اقوام نزدیک مرده ای که در حال آویزان شدن بر روی صخره می باشد نباید از روستا خارج شوند و اگر در طول مراسم این کار را انجام دهند بدبختی بزرگی گریبان گیرشان خواهد بود.

نکته 2:

نکته ی دیگری که باید درباره ی آداب کفن و آویزان شدن اجساد در فیلیپین بدانید این است که ایگوروت ها اعتقاد دارند همه ی مراسم باید دور از چشم افرادی انجام شود که به این مراسم ایمان ندارند، به همین علت سعی می کنند مراسم را در غارها و مکان هایی که دور از چشم نامحرمان است، اجرا نمایند.

* توجه داشته باشید که هیچ زنی حق شرکت در مراسم گذاشتن مرده در تابوت را ندارد و آنها تنها می توانند از دور تماشاگر قرار گرفتن تابوت روی صخره باشند.

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

رسم تابوت های آویزان در زمان امروزی

بنابر سخنان معلمی که تمام عمرش را در قبیله ی ایگوروت ها زندگی کرده، رسم تابوت های آویزان هنوز هم در مقیاس کوچک در فیلیپین انجام می گیرد. او دلایل زیادی را برای ادامه یافتن این رسم بیان می کند، مثلا این که افراد کهنسال به علت زیاد به مرگ فکر می کنند از فرورفتن در خاک ترس و وحشت دارند و می دانند که آب به سرعت به خاک نفوذ کرده و جسدشان به سرعت پوسیده خواهد شد و یا نهایتا توسط حشرات موذی خورده می شود. این تفکر باعث می شود که گرایش بیشتری به آویزان شدن روی صخره ها پیدا کنند.

چرا اندازه تابوتها 1 متر است؟

او درباره ی آویزان شدن تابوت ها از صخره می گوید که اگر توجه کنید طول آن ها حدود 1 متر می باشد. دلیل این موضوع قرار گرفتن جسدها به صورت جنینی است زیرا ایگوروت ها معتقدندکه هر فردی باید همانطور که به دنیا می آید از دنیا برود به همین دلیل پیش از قرار دادن جسد در تابوت بدن را به صورت پیچیده در هم و شبیه به جنین آماده سازی می کردند.

درباره تابوتهای آویزان از زبان یک معلم

معلم ایگوروتی می گوید که گاهی امروزه هم افراد پیر و سالخورده سفارش م کنند که آن ها را روی صخره آویزان نمایند، او این مساله را از نشانه هایش متوجه می شود. او می گوید وقتی کسی می میرد و می خواهند او را روی صخره آویزان کنند سه خوک یا دو مرغ را برای شادی روحش قربانی می کنند این عدد شاید کمی فرق کند اما اغلب 3 یا 5 یا 2 مورد مرغ و خوک می باشند و وقتی این حیوانات را قربانی می کنند می توان متوجه شد که جسدی بر بالای صخره خواهد رفت.

چرا بعضی تابوتها 2 متر هستند؟

گفته می شود امروزه اقوام نزدیک مرده ها می ترسند با فشاری که در مراحل کفن به جسد وارد می آورند استخوان های او شکسته شود، به همین دلیل شاهدیم که برخی از تابوت ها حدودا 2 متر هستند که این نشان دهنده ی افقی قرار گرفتن جسد در تابوت است.

علت اصلی نابودی رسم تابوتهای آویزان

با همه ی این تفاصیل امروزه رسم تابوت های آویزان به ندرت برگذار می شود و به آرامی رو به نابودی است و علت اصلی آن را این چنین بیان می کنند:

جوان تر ها ترجیح می دهند اجساد عزیزانشان در زمین دفن شود تا هر زمانی که بخواهند بتوانند بر سر مزارش رفته و برای او دعا کنند و بزرگ تر ها هم می گویند بر روی صخره امکان ندارد کسی به دیدارشان بیاید و آن ها تنها خواهند ماند.

به طور کلی می توان گفت با همه ی این تفاصیل هم اکنون کهنسالان بیشتر به رسم آویزان کردن اجساد علاقه مندند و نسل جوان فیلیپینی ها راه های مدرن زندگی و کفن و دفن را انتخاب کرده اند، آن ها ترجیح می دهند بتوانند بر روی خاک و در روی زمین به دیدار پدر و مادر بزرگ هایشان بروند.


نظر مورخان درباره تابوت های آویزان

مورخان می گویند مردمانی که در کوهستان ها و جزیره ی لوزون و برخی از دیگر مناطق دنیا روزگار می گذراندند، زندگی دنیوی بسیار سخت و طاقت فرسایی داشته اند به همین علت همه ی تلاش خود را کرده اند تا در دنیای دیگر کمی با سهولت و آرامش بیشتری زندگی کنند. همچنین چون برخی وسایل مورد علاقه ی مرده ها همراه آن ها داخل تابوت قرار داده می شد یا لباس های زیبایی بر تن آن ها می کردند، می توان متوجه شد که ایگوروت ها کاملا به دنیای دیگر و آخرت معتقدند و امیدوار بودند زندگی پر رونق و بهتری در انتظار آن ها باشد.

اما امروزه چون مردم می دانند که با همه ی این کارها جسد بازهم پوسیده خواهد شد و به احتمال زیاد حفظ بدن و لباس های زیبا تاثیری در زندگی اخروی مردگان نخواهد داشت این رسم رو به زوال است.

جزئیاتی جالب درباره رسم تابوت های آویزان

در این بخش به افکار و آداب و حرف و حدیث هایی خواهیم پرداخت که در برخی جسد های موجود در تابوت های آویزان رعایت شده و در برخی دیگر خیر.

– بستگان بعضی از متوفیان لباس های خوب و زیبایی بر تن مرده می کنند تا در جهان دیگر از ظاهری آراسته برخوردار باشند.

– برخی عقیده دارند اگر در زمان پتو پیچ کردن مرده از او خونی خارج شود نشانه ی خوش یومنی می باشد.

– برخی از افراد معتقدتر می گویند باید روی تابوت با دقت و ظرافت حکاکی شود که این کار را بهتر است بزرگترین فرد قبیله یا خانواده انجام دهد.

– تابوت ها هرگز نباید جا به جا شوند اما جالب است بدانید که طی سال های گوناگون به علت رشد برخی از درختان و آسیب رسیدن به تابوت مجبور شده اند اجساد را جا به جا نمایند.

– ایگوروت ها می گویند یکی از مزایای مهم آویزان کردن تابوت ها این است که جسد یک قدم به بهشت نزدیک تر می شود و نیز می تواند از دور خانواده ی خود را نظاره کند.

– بیش ار 100 تابوت آویزان در فیلیپین وجود دارد.

– تا جایی که می دانیم در سال های 2006 و 2008 نیز تابوت هایی به صخره ی تابوت های آویزان فیلیپین اضافه شده است.


دسترسی به تابوت های آویزان فیلیپین

افرادی برای دیدن و تماشای تابوت های آویزان به فیلیپین می روند که علاقمند به گردشگری سیاه و بازدید از امکان ترسناک دنیا هستند، اگر شما هم از این دسته می باشید باید بدانید که باید به تنهایی برای بازدید از این قبرستان معلق اقدام نمایید و اگر خوش شانس باشید، بتوانید راهنمایی محلی بیابید که شما را به سوی این تابوت ها ببرد.

منبع
کارناوال
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن