پیشتازتک پلاسعلم و دانش

اولین گردش استارمن SpaceX به دور خورشید

فیلم سینمایی سرخ پوست

استارمن SpaceX که یکی از بی‌شمار پروژه‌های جذاب ایلان ماسک و شرکت بزرگ او SpaceX می باشد، نخستین گردش خودش به دور خورشید را کامل کرد.

با پروژه استارمن SpaceX آشنا شوید

اگر با پروژه استارمن SpaceX آشنایی ندارید، باید بگوییم که ایلان ماسک (Elon Musk)، میلیاردر مشهور، در یک پروژه جاه‌طلبانه و بسیار هیجان‌انگیز، یک آدمک با نام استارمن (Starman به معنی مرد ستاره‌ای!) را با لباس فضانوردی سوار یک ماشین کرد و آن را با موشک فالکون هِوی (Falcon Heavy) یا فالکون سنگین، به فضا فرستاد!

ماشین رودستر (Roadster) به فضا ارسال شد

این ماشین که نامش رودستر (Roadster) می باشد، ساخت شرکت بزرگ تِسلا (Tesla) است و موشکی که این ماشین را به فضا فرستاد هم ساخت شرکت بسیار عظیم اسپیس اِکس یا همان SpaceX می باشد. همانطور که قطعا می‌دانید، هم شرکت تسلا و هم شرکت SpaceX، هردو متعلق به ایلان ماسک هستند.

گردش استارمن SpaceXبه دور خورشید

اما استارمن SpaceX پس از گذشت 577روز از پرتابش با موشک فالکون هِوی به فضا، ساعاتی پیش توانست برای نخستین بار، یک دور کامل به دور خورشید بچرخد! این آدمک فضانورد، از زمان پرتابش به فضا تاکنون، بیش از 1میلیارد و 226میلیون کیلومتر رانندگی کرده است! ایلان ماسک تنها 36هزار مایل، معادل با تقریبا 58هزار کیلومتر را گارانتی کرده بود که حالا مشخص شد دو شرکت تسلا و SpaceX او را سربلند کرده‌اند!

اما خبر ناامیدکننده این است که …

الان استارمن SpaceX در طرف دیگر خورشید قرار دارد و درنتیجه ما در کره زمین، نمی‌توانیم او را ببینیم . دفعه دیگری که این ماشین پرنده به سیاره ما کمی نزدیک می‌شود، 5نوامبر 2020 یا به تاریخ خودمان، 15آبان سال 1399 است! در آن تاریخ، فاصله مردستاره‌ای با کره زمین به 0.346واحد نجومی (حدود 52میلیون کیلومتر) خواهد رسید. اما قبل از اینکه استارمن، به این فاصله از کره زمین برسد، در ماجراجویی خودش، به فاصله‌ای به مراتب کمتر از این حرف‌ها نسبت به مریخ خواهد رسید! در تاریخ 7اکتبر همان سال (16مهر 1399) استارمن SpaceX به فاصله تنها 0.05واحد نجومی (حدود 7میلیون کیلومتر) با سیاره سرخ می‌رسد.

خداحافظی استار من تنها

اما پس از 5نوامبر 2020 که استارمن به نزدیکی سیاره ما می‌رسد، آدمک تنهای قصه ما، خداحافظی بلند مدتی با هم‌سیاره‌ای‌هایش خواهد کرد و تا سال 2047، به خانه خودش، سیاره زمین، حتی نزدیک هم نخواهد شد! این یعنی چیزی حدود 30سال تنهایی!

به هرحال ما هم این موفقیت را به مرد ستاره‌ای تبریک می‌گوییم و سال 2020 که دوباره به ما نزدیک شود، دستی هم برایش تکان خواهیم داد!

اما نظر شما کاربران پیشتاز تک در رابطه با استارمن SpaceX و جاه‌طلبی‌های ایلان ماسک چیست؟ دیوانه‌وار یا قابل تحسین؟ یا هردو؟

منبع
گجت نیوز
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن