پیشتازتک پلاسدنیای خودرو

نقاط قوت و ضعف مزدا MX-5 Miata مدل سال 201۹

فیلم سینمایی سرخ پوست

برای بیش از سه دهه، مزداMX-5 Miata  بهترین گزینه مطلوب اتومبیل‌های کروکی برای مشتاقان خود بوده ‌است. و دلیل خوبی هم دارد: سبک وزن بوده، رانندگی با آن لذت بخش است، و در ظاهر خوب بنظر می‌رسد. حتی ذکر این جمله در سال ۲۰۱۹ درست است که میاتا (Miata) از تمامی مدل‌های پیشینش قدرتمندتر و شکیل‌تر می‌باشد. با وجود وزن کمی که دارد که در سبک‌ترین حالتش ۲۳۰۰ پوند است، کیفیت خود را حفظ کرده است.Miata RF کمی حجیم‌تر و سنگین‌تر است که وزنی حدود ۲۴۵۳ پوند دارد و از لحاظ فنی کمی پیچیده‌تر است. سقف قابل جمع‌شدن این اتومبیل برعکس مدل‌های پیشینش از سقف فلزی بهره برده است. اما حتی با این وزن اضافی و مهندسی‌های بیشترش، RF هنوز خودش را به‌عنوان میاتا در درجه اول معرفی می‌کند که اجزای کلیدی‌اش را حفظ کرده است.

نقاط قوت


MX-5 Miata

فارغ از تمامی مطالب، مزدا MX-5 Miata RF به معنای واقعی یک آرامش‌برهم‌زن مطلق در جاده است. حتی به جاده‌های کوهستانی نیازی ندارد که به طور کامل ارزشش را متوجه شوید (با این حال، تجربه آن را پیشنهاد می‌کنیم). در سرعت بالا بپیچید و میاتا مثل یک ماشین مسابقه‌ای از عهده این کار بر میاید؛ با دقت و صرحات هرچه تمام‌تر. سیستم تعلیق و هدایت بی‌نقص این خودرو نیازی به داشتن سرعت بالا در لذت بردن از رانندگی ندارد، اگر چه موتور پرقدرت – به میزان ۲ لیتر – (در سال ۲۰۱۹) قدرت کافی را برای این کار فراهم می‌کند.


MX-5 Miata

تغییر بزرگی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد بالا بردن قدرت پیشرانه 2 لیتری 4 سیلندر آن بود که اکنون قادر است قدرتی معادل 1۸۱ اسب بخار و گشتاور ۱۵۱ پوند-فوت را تولید نماید. ارتقای قابل‌ملاحظه‌ای نسبت به مدل سال گذشته‌اش داشت که در آن ۱۵۵ اسب بخار و گشتاور ۱۴۸ پوند-فوت تولید می‌کرد. همانطور که قابل‌پیش‌بینی بود، این امر باعث شد که RF در یک خط مستقیم به طور قابل‌توجهی بهتر عمل کرده، در حالی که قدرت بیشتری را ارائه می‌کند. حتی در دنده سوم و چهارم – جایی که در مدل پیشتر میاتا تغییر محسوسی انجام نمی‌گرفت – میاتا RF حرفی برای زدن دارد.


MX-5 Miata

برخلاف مدل میاتا که در آن از سقف نرم‌تری استفاده شده بود، که به شدت صدای بلندی را در حین رانندگی در جاده تولید می‌کرد (حتی در صورت جمع نکردن آن)، سقف فلزی میاتا RF تجربه بسیار بهتری در داخل کابین در سرعت‌های بالا را به سرنشینان القا می‌کند. اگرچه کمی سنگین‌تر از سقف نرم (با وزن ۱۱۶ پوند) است، اما این را احساس نخواهید کرد. RF هنوز هم از نظر رانندگی بسیار لذت بخش است، و با سقف قابل جمعش که در ۱۳ ثانیه عمل می‌کند، ساکت‌تر و راحت‌تر از باقی مدل‌هاست.

نقاط ضعف


MX-5 Miata

جعبه‌دنده دستی در میاتا منطقی به نظر میاد. گیربکس ۶ دنده‌ای میاتا RF به سرعت قابل تعویض دنده است، در حالت ورزشی سریع عمل می‌کند، و در بزرگراه هم اذیت‌کننده نیست – اما هنوز بی‌نقص نیست. سخت است که واقعا عملکرد تحسین‌برانگیزی از میاتا RF در استفاده از جعبه‌دنده دستی داشته باشیم.


MX-5 Miata

اتومبیل کوپه کوچکی است، چه انتظاری دارید؟ میاتا RF یکی از کوچک‌ترین اتومبیل‌هایی است که امروزه در معرض فروش قرار گرفته است و این حرف را با فضای حدودا ۴.۵ فوت مکعبی‌اش که تقریبا برای سرنشینی با قد ۶ فوتی مناسب است (فضای سر در مدل سقف نرمش نیم اینچ بهتر است)، اثبات می‌کند. با این حال در صندلی مسافر فضای کافی برای پاها وجود ندارد که به علت تنگی بسیار فضای موجود است.


این مورد مشکل بزرگی نیست، با توجه به اینکه میاتا عملکرد خوبی در اتومبیل‌ها دارد. با این حال، فقدان تنظیم محل قرارگیری صندلی برای پیدا کردن موقعیت نشستن مناسب رانندگی را دشوار می‌کند. حتی امکان جابجایی بالا و پایین صندلی راننده با یک دکمه می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند (که در حال حاضر امکان تغییر دستی وجود دارد). حداقل در حال حاضر فرمان اتومبیل در سال ۲۰۱۹  جمع و جور است که در نهایت باعث کاهش برخی نگرانی‌ها خواهد شد.

مزدا MX-5 Miata سال 2019
موتور 2.0 لیتر 4 سیلندر
نتیجه 181 اسب بخار
انتقال 6-سرعت اتوماتیک
نوع رانندگی درایو چرخ عقب
سرعت رسیدن از 0 به 60 6 ثانیه
وزن 2,453 پوند
مصرف سوخت شهر 12 / اتوبان 15 (کیلومتر به ازای هر لیتر)
تعداد سرنشین 2
قیمت پایه 32,345 دلار
منبع
2019 Mazda MX-5 Miata RF A/T: Pros And Cons
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن