پیشتازتک پلاسگردشگری

آبشار زیبای شلماش در سردشت

فیلم سینمایی سرخ پوست

به جرات می توان آبشار شلماش سردشت یکی از شگفتی های طبیعت ایران برشمرد؛ آبشاری خروشان که باید بازدید از آن را برای یک بار هم که شده تجربه کنید. این جلوه شگفت انگیز یکی از جاهای دیدنی سردشت می باشد که مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند. در اینجا و در قلب طبیعت سردشت می توانید لحظاتی را غرق تماشا شوید و با نگاه تان چهره پرخروش این آبشار را نظاره گر باشید.

چرا آبشار شلماش را انتخاب کرده اید؟

  • یکی از متفاوت ترین و زیباترین آبشارهای ایران می باشد.
  • مسیر دسترسی نسبتا راحتی دارد و رسیدن به آن کار سختینیست.
  • امکاناتی رفاهی خوبی برای گردشگران در آن تدارک دیده شده است.

و اما نامناسب برای …

سالمندان، ناتوانان حرکتی و افراد کم توان در پایین رفتن از پله ها و بازدید از تمام قسمت های آبشار دچار مشکل می شوند؛ اما می توانند بخش بالایی آبشار را ببینند.

آشنایی با فرزند خروشان طبیعت

کافیست از شهر سردشت به سمت روستای شلماش حرکت کنید تا پس از گذر از جاده ای جنگلی و تماشایی به آبشار شلماش برسید؛ آبشار خروشانی با ارتفاع 50 متر که در دره ای سرسبز و در کنار جنگل های پراکنده خود را جای داده است.

موقعیت جغرافیایی آبشار شلماش

این جاذبه در واقع آبشاری سه طبقه می باشد که طبقات آن به موازات یکدیگر و پشت سرهم قرار گرفته اند. اگر پیمودن بیش از 380 پله را به جان بخرید، می توانید تمام قسمت های شلماش را نظاره گر باشید و به محل هایی برسید که زیباترین تصویر آبشار را مقابل تان می گذارند. این آبشار نتیجه جوش و خروش رودخانه زابِ کوچک است که بر روی گسل بزرگی در مسیر فرعی روستای آلمان و شلماش جریان دارد.

معنای شلماش

منطقه ای که آبشار در آن قرار دارد یک منطقه کردنشین می باشد و در زبان کردی شلماش به معنی تخته سنگی بسیار بزرگ به کار می رود. این نام گذاری می تواند در نتیجه ارتفاع این آبشار و سنگی بودن بافت منطقه صورت گرفته باشد.


بازدیدی از آبشار شلماش

همانگونه که گفتیم، شلماش مجموعه ای از سه آبشار در سه طبقه می باشد. محوطه بازدید از آبشار به نحوی است که ابتدا از بالا نمایی کلی می بینید. پس از پارک کردن ماشین و پیاده روی به سمت آبشار، از میان درختان بلوط، چنار، انار و گردو عبور خواهید کرد. فاصله پارکینگ تا آبشار حدود 20 متر میباشد. پس از ورود به محوطه آبشار، اولین و بالاترین آبشار را می بینید و برای دیدن دو آبشار بعدی باید تا قسمت های پایینی دره پیش بروید.

مسیر آبشار شلماش

مسیر کوهستانی به اعماق دره با بیش از 380 پله و حصار، بهسازی شده و برای همه در دسترس می باشد. کافیست از پله های تعبیه شده، پایین بروید و در طبقات مختلف توقف کنید تا نماهای دیگری از آبشار را نظاره گر باشید. در طبقه میانی حتما توقف کنید چرا که بهترین دید را خواهید داشت و فاصله تان تا آبشار به حداقل می رسد.

به این نکته توجه کنید که با پایین رفتن از پله ها به اعماق دره خواهید رفت و هر لحظه قطرات آب بیشتری به شما پاشیده می شود. به پایین ترین پله که برسید دقیقا در کنار آبشار خواهید بود و خیس شدن تان به ویژه در بهار و زمان های پرآبی حتمی است.

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

نکات مهم در بازدید از آبشار شلماش

آبتنی در حوضچه پایین آبشار، شما را در معرض خطر قرار می دهد و نباید دست به این کار بزنید. حوادثی در این قسمت اتفاق می افتد که برخی از آنها باعث مرگ شده اند. وقتی از پله های تعبیه شده در کنار آبشار پایین می روید به فکر برگشت هم باشید چون ممکن است 380 پله خستگی زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد. پس به آمادگی بدنی خود و همراهان تان فکر کنید.

همراه داشتن یک دست لباس اضافه حتما توصیه می شود.

احتیاط! …

در کناره پله ها احتیاط را رعایت کنید. موارد سقوط از پله ها اتفاق افتاده و حتی باعث مرگ شده اند.

محوطه آبشار مکان خوبی برای برپایی پیک نیک نیست؛ شرایط این جاذبه طبیعی با بسیاری از جاذبه ها و آبشارهای دیگر تفاوت دارد.

منبع
کارناوال
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن