آموزشآموزش کامپیوتر

مقدار فضای ram مورد نیاز برای ویندوز 10

فیلم سینمایی سرخ پوست

برای خرید و یا ارتقا دادن کامپیوتر باید بدانید که چه مقدار فضای رم مورد نیازتان میباشد که بتوانید به آن کارایی و سرعتی که در نظر دارید برسید.اگر به قدر کافی با چگونگی کار کامپیوترها آشنا باشید، حتما میدانید که حافظه رم (Random access memory یا RAM) قسمتی مهم از یک سیستم کامپیوتری میباشد و تأثیر زیادی بر سرعت و کارایی سیستم دارد. 

حال سئوال اینجاست که برای راه‌اندازی یک کامپیوتر با ویندوز ۱۰ به چه مقدار فضای رم احتیاج داریم؟ در ادامه کارایی ویندوز ۱۰ را با مقادیر مختلف رم بررسی خواهیم کرد.داشتن حافظه‌ی کافی این اطمینان را ایجاد می‌کند که سیستم پیوسته وظایف را بدون خلل و کندی انجام می‌دهد تا بتوان از سیستم بیشترین بهره را برد.

مقدار فضای رم

مقدار فضای 1 گیگابایت RAM

یک گیگابایت رم حداقل میزان موردنیاز RAM برای نصب نسخه‌ی ۳۲بیتی ویندوز ۱۰ میباشد. البته با داشتن یک گیگابایت رم به طور قطع می‌توانید ویندوز ۱۰ را اجرا کنید ولی پیشنهاد میشود چنین سیستم‌عاملی روی این مقدار رم نصب نکنید.

یک گیگابایت رم برای انجام وظایف و کارهای اولیه‌ی شما کافی است، مانند بررسی emial، واژه‌پرداز، ویرایش تصاویر با یک برنامه سبک و مرور وب که البته نباید انتظار داشته باشید چندین تب هم‌زمان اجار شود. ممکن است تصور شود که یک گیگابایت رم برای انجام کارهای روزانه کافی است ولی باید بدانید انجام همین کارهای روزانه با این مقدار حافظه رم می‌تواند واقعا کند و خسته‌کننده باشد. بهترین کار این است که از نصب ویندوز ۱۰ روی یک سیستم با این مقدار حافظه خودداری کنید.

مقدار فضای 2 گیگابایت RAM

۲ گیگابایت رم حداقل میزان رم برای نصب نسخه‌ی ۶۴بیتی ویندوز ۱۰ میباشد. البته ممکن است بتوانید با مقدار کمتری رم هم این کار را انجام دهید ولی به احتمال زیاد سیستم شما خیلی کند عمل خواهد کرد.

با مقدار ۲ گیگابایت RAM شما می‌توانید هرکاری را با کامپیوتر انجام دهید مانند اجرای بازی، ویرایش تصاویر و ویدئو، اجرای برنامه‌هایی مانند آفیس و اکسل و داشتن چندین تب باز هنگام مرور وب. البته با این مقدار رم نمی‌توانید بازی‌های جدید و سنگین امروزی را اجرا کنید اما باز هم قادر خواهید بود چند بازی قدیمی‌تر را نصب کرده و از بازی کردن لذت ببرید. کم بودن میزان رم احتمالا باعث خواهد شد تا هنگام انجام کارها، حافظه‌ی رم شما هیچ جای خالی دیگر نداشته باشد ولی باز هم میتوانید کارهایی را با این میزان رم انجام دهید.

مقدار فضای رم

با ۲ گیگابایت رم شما قادر هستید برنامه‌های بسیار سنگین مانند فتوشاپ را روی سیستم خود اجرا کنید ولی بهتر است این کار را انجام ندهید. با این مقدار حافظه احتمالا برای اعمال هر کدام از ابزارهای فتوشاپ روی تصاویر، باید حوصله زیادی را به خرج دهید.در پایان می‌توان گفت ویندوز ۱۰ با ۲ گیگابایت رم می‌تواند وظایف و کارهای روزانه را با سرعت پایین انجام دهد. اگر سرعت سیستم شما راضی کننده نیست بهترین راهکار این است که RAM سیستم خود را افزایش دهید.

مقدار فضای 4 گیگابایت RAM

اگر شما یک سیستم‌عامل ۳۲ بیتی را با ۴ گیگابایت رم RUN کنید، فقط میتوانید از فضای ۳.۲ گیگابایت آن استفاده کنید. این امر به‌ دلیل محدودیت آدرسی‌دهی در حافظه‌‌ها صورت میپذیرد. با این تفاسیر شما می‌توانید با یک سیستم‌عامل ۶۴بیتی به تمام ۴ گیگابایت رم دسترسی داشته باشید.

تفاوتی که بین یک حافظه رم ۴ گیگابایتی با ۲ گیگابایت در سرعت سیستم ایجاد می‌کند، به مانند تفاوت زمین و آسمان میباشد. حتی اگر یک سیستم‌عامل ۳۲بیتی مقداری بیشتر از ۳ گیگابایت از حافظه‌ی رم نصب‌شده در سیستم را استفاده کند، تغییر در سرعت و کارایی سیستم کاملا ارزش هزینه کردن را خواهد داشت. با داشتن ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم روی کامپیوتر، برنامه‌ها با سرعت بیشتری اجرا می‌شوند همچنین می‌توانید برنامه‌های بیشتری را به‌صورت هم‌زمان و در کنار هم اجرا کنید. برای نمونه می‌توانید هم‌زمان برنامه‌های مایکروسافت Word و Excel را به‌ راحتی اجرا کنید یا می‌توانید ادوبی فتوشاپ و Lightroom را در کنار هم داشته باشید.

اگر سیستم‌عامل ۶۴بیتی روی سیستم خود نصب کنید، داشتن ۴ گیگابایت RAM امری ضروری است. همه سیستم‌های ارزان‌قیمت امروزی که به همراه ویندوز ۱۰ ارائه می‌شوند، حداقل با ۴ گیگابایت رم ارائه می‌شوند.

مقدار فضای 8 گیگابایت RAM

با ۸ گیگابات حافظه رم میتوانیم به سرعت مناسب و کارایی که یک سیستم باید داشته باشد، دست پیدا کنیم. اگر میخواهید کارهای جدی و مهم با کامپیوتر خود انجام دهید، باید حداقل ۸ گیگابایت رم داشته باشید. با خرید یا ساختن یک سیستم همراه ۸ گیگابایت رم، می‌توانید با خیال راحت‌تر در سیستم خود تصاویر و ویدئوهای با کیفیت بالا و HD را ویرایش یا رندر کنید، یا اگر فقط می‌خواهید یک سیستم سریع داشته باشید، ۸ گیگابایت رم می‌تواند نیازتان را رفع کند.

هشت گیگابایت رم، میزان حافظه توصیه شده توسط شرکت ادوبی برای اجرای برنامه‌های Creative Cloud مانند فتوشاپ، ایلستریتو یا دیگر برنامه‌های این مجموعه است.خرید هشت گیگابایت رم می‌تواند نسبت به خرید دیگر قطعات کامپیوتر برای افزایش سرعت کامپیوتر بسیار به‌صرفه‌تر باشد. اگر آشنایی کافی با نحوه نصب ماژول جدید رم در سیستم خود داشته باشید می‌توانید هزینه‌های احتمالی دیگر را هم کاهش دهید.

۸ گیگابایت حداقل میزان حافظه رم است که با کامپیوترها و مک‌های جدید ارائه می‌شود.

توجه داشته باشید که برای اینکه بتوانید از تمام این حافظه استفاده کنید، لازم است سیستم‌عامل شما ۶۴بیتی باشد.

مقدار فضای 16گیگابایت RAM

اگر برایتان سؤال پیش آمده که خرید حافظه رم بیشتر از ۸ گیگابایت لازم است، می‌توان این سؤال را به این صورت پاسخ داد: اگر بتوانید هزینه‌ی خرید این مقدار از حافظه را پرداخت کنید و بسته به کاری که انجام می‌دهید، ممکن است چنین حجمی از حافظه رم را لازم داشته باشید.

تغییر سرعتی که با داشتن حافظه‌ی رم ۱۶ گیگابایتی ممکن است در حالت عادی رخ دهد، خیلی مشاهده نمیشود، اما موقعی که شروع به استفاده از چند برنامه‌ی بسیار سنگین به‌صورت هم‌زمان یا کارهایی انجام میدهید که رم زیادی را میخواهد، این مقدار از حافظه می‌تواند نجات‌دهنده باشد. نرم افزارهایی مانند ویرایش تصاویر و ویدئوهای 4K، برنامه‌های معماری CAD یا مدل‌سازی سه‌بعدی میزان زیادی از حافظه را اشغال می‌کند و داشتن ۱۶ گیگابایت رم می‌تواند سرعت کار شما را افزایش دهد.

اگر باز هم مطمئن نیستید، برای استفاده از این حجم بالای حافظه، یک بار با هشت گیگابایت رم برنامه‌های ادوبی پریمیر، فتوشاپ و افترافکت را هم‌زمان اجرا کنید؛ سپس تفاوت نتایج را با ۱۶ گیگابایت حافظه رم مقایسه کنید.

داشتن حافظه‌ی رم بیشتر از ۸ گیگابایت هنگام استفاده از برنامه‌های شبیه‌ساز بسیار کاربردی است. ابزارهای شبیه‌سازی مانند Hyper-V مایکروسافت یا VMware هنگامی که چند ماشین مجازی به‌صورت هم‌زمان در حال اجرا باشد، میزان زیادی حافظه را اشغال می‌کند.

مقدار فضای بیش از 16 گیگابایت حافظه RAM

اگر یک کاربر حرفه‌ای کامپیوتر هستید و به‌صورت روزانه در حال انجام وظایف مختلف با کامپیوتر هستید و با تصاویر و ویدئوهای باکیفیت و حجم بسیار بالا سر و کار دارید یا از برنامه‌های مدل‌سازی سه‌بعدی به‌صورت حرفه‌ای استفاده می‌کنید، داشتن حافظه رم بیشتر از ۱۶ گیگابایت می‌تواند به شما اطمینان بدهد که هنگام انجام کار هیچ خللی از طرف حافظه رم به کار شما وارد نشود. این دسته از سیستم‌ها معمولا برای اجرای هم‌زمان چندین برنامه یا ماشین مجازی که منابع زیادی مصرف می‌کنند، مناسب خواهد بود.

نسخه‌های ویندوز 10 Pro، Enterprise و Education با معماری ۶۴بیتی می‌تواند تا ۲ ترابایت رم را پشتیبانی کند در حالی که نسخه Home این سیستم‌عامل محدود به استفاده از ۱۲۸ گیگابایت رم شده است.

همیشه قبل از خرید RAM بهترین کار اطمینان داشتن از سیستم به نحوی است که بدانیم آیا مادربرد و پردازنده کامپیوتر قادر به پشتیبانی از این میزان حافظه هستند یا خیر؟. با جست‌وجوی مدل مادربرد خود در اینترنت و از سایت رسمی سازنده یا دفترچه راهنمای قطعات یا صحبت با فروشندگان کامپیوتر می‌توانید این اطلاعات را کسب کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن