پیشتازتک پلاسسبک زندگی

بررسی کامل معایب و مزایای ازدواج در سن بالا

بررسی کامل معایب و مزایای ازدواج در سن بالا

مزایا و معایب ازدواج در سن بالا چیست؟ ازدواج، از مهم ترین مراحل زندگی هر شخص است که شدیدا تحت تاثیر شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی قرار دارد. طبق برخی قراردادهای اجتماعی، ازدواج باید در محدوده سنی خاصی روی دهد و درصورتی که فرد از این سن عبور کند دچار فشارهای روانی زیادی می شود. بالا رفتن سن ازدواج یک پدیده اجتماعی-فرهنگی است که علت های گوناگونی را می توان برای آن ذکر کرد.

در هر حال ازدواج در سن بالا مثل سایر پدیده های اجتماعی مزایا و معایب خود را دارد و لزوما نمی توان به چشم یک پدیده آسیب زا به آن نگاه کرد. از آنجایی که ازدواج در سن بالا با چالش ها و نگرانی های بیشتری همراه است، مشاوره روانشناسی، فرصتی مناسب است تا با یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج موفق با خیالی آسوده زندگی مشترک خود را آغاز کنید.

ازدواج در سن بالا

امروزه با توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی موجود سن ازدواج بسیار بالاتر از چیزی شده که دهه های قبلی به چشم می خورد. ازدواج در سن بالا اشکال گوناگونی دارد. مثلا امکان دارد یک شخص در سنین بالا تصمیم به ازدواج بگیرد، در حالیکه برخی ممکن است تجربه قبلی ازدواج و زندگی مشترک را داشته باشند ولی به علت طلاق یا فوت همسر در سال های بعد تصمیم به ازدواج مجدد بگیرند.

علت بالا رفتن سن ازدواج

یکی از اصلی ترین دلایل بالا رفتن سن ازدواج، طولانی شدن طول مهارت آموزی و تحصیلات و به طبع آن دیر وارد شدن جوانان به بازار کار است. هرچقدر جوانان دیرتر وارد بازار کار شوند و استقلال مالی کسب کنند، دیرتر به فکر تشکیل خانواده و ازدواج می افتند. از طرف دیگر وضعیت اقتصادی نابسامان و بیکاری بر عدم توانایی افراد برای ازدواج تاثیر گذار است. در نتیجه افراد برای به دست آوردن شرایط و موقعیت های ازدواج زمان بیشتری باید صرف کنند.

همچنین بخوانید  بزرگ‌ترین تصورات غلط درباره‌ی رهبری تیم کسب‌و‌کار که باید آن را بدانید

به غیر از شرایط اقتصادی، برخی از جوانان خود مایل به ازدواج کردن نیستند یکی از عوامل تاثیر گذار در آن، طولانی شدن دوستی های قبل ازدواج است. افراد در چنین شرایطی تا سنین نزدیک به میانسالی، آمادگی و یا نیاز به ازدواج را در خود احساس نمی کنند. آن ها میل دارند سال های بیشتری را صرف خود بکنند و فکر می کنند مسئولیت ازدواج برای آن ها سنگین است. برخی هم نیاز های عاطفی و حتی میل جنسی خود را به شکل های  دیگری رفع می کنند و از تعهد ازدواج می ترسند.

مزایای ازدواج در سن بالا

زمانی که سن شما بالاتر میرود، در مورد عقاید و اهداف خود صریح تر می اندیشید و معیارهای روشن و واضحتری برای رسیدن به ازدواج موفق خواهید داشت و از انگیزه های ازدواج خود آگاه هستید. در سنین بالا به پختگی لازم  و بلوغ عاطفی رسیده اند و احتمال گرفتن تصمیم های هیجانی در این سن کاهش یافته است. افراد در سنین بالا ثبات و پختگی بیشتری نشان می دهند، در مورد شرایط زندگی شان به یک تثبیت رسیده، و در روابط عاطفی می توانند رفتار بهتری داشته باشند و با دید واقع بینانه تری می توانند فرد مقابل خود را بسنجند. 

معایب ازدواج در سن بالا

همان طور که با بالا رفتن سن، در مورد معیار های خود صریح تر و دقیق تر می شوید،همزمان انعطاف پذیری روانشناختی تان کاهش پیدا میکند. ممکن است قرار گرفتن در یک رابطه با فرد دیگر برایتان سخت تر از سال های جوانی باشد. از جانبی سختگیری های انتخاب همسر هم به موازات سن بالا می رود.

همچنین بخوانید  نشانه های «مسمومیت با خورشید» چیست ؟

فشار های فرهنگی برای کسانی که دیر ازدواج می کنند به خصوص در مورد دختران می تواند منبع استرس و اضطراب شود. تا جایی که ممکن است وسواس فکری به سراغتان آید که اگر ازدواج نکنیم چه می شود؟ همین فشار ممکن است باعث شود فردی که سال های زیادی ازدواج نکرده، ناگهان بدون تعقل و تعمق برای فرار از تنهایی،تصمیماتی عجولانه و اشتباه بگیرد و بعد ها عواقب آن گریبان گیرش شود.

یکی از عواقب ازدواج در سن بالا امکان برآورده نشدن نیازهای جنسی در چهارچوب مناسب است. همین امر می تواند برای فرد مشکلاتی چون اختلالات اضطرابی ،کژکاری جنسی،افسردگی را به همراه داشته باشد. نگرانی در مورد سن تولید مثل و فرزندآوری یکی دیگر از دغدغه هایی است که بالا رفتن سن به ویژه برای زنان مسئله ساز می شود. البته به مدد پیشرفت علم پزشکی تا سنین بسیار بالاتر می توان انتظار باروری و تولد یک فرزند سالم را داشت. اختلاف سنی با فرزندان یکی دیگر از نگرانی های افراد برای ازدواج در سن بالا ست. در حقیقت با فاصله سنی زیاد بین کودک و والدینش، احتمال اختلاف عقیده ها و شکاف نسلی بیشتر می شود. درهر صورت این یک الزام نیست و صرفا یک احتمال می باشد.

توصیه هایی در مورد ازدواج در سنین بالا

اگر شما احساس می کنید به دلیل بالا رفتن سنتان ازدواجتان دیر شده است، به خاطر دیر شدن و ترس از تنهایی تن به ازدواج نامناسب ندهید. تنها بودن بهتر از بودن در یک رابطه اشتباهی است که یک شکست را در پی خواهد داشت. فشار های فرهنگی و خانوادگی زیادی ممکن است بر شما وارد شود ولی این فشار ها نباید باعث شود شما در ازدواج کردن عجله کنید. بهترین سن برای ازدواج، امری فردی است که از شخصی به شخص دیگر متفاوت می باشد. هنگامی ازدواج کنید، که فکر می کنید نیاز به تشکیل یک خانواده در زندگی تان دارید.

همچنین بخوانید  چرا رسیدن به موفقیت به زمان بسیار زیادی نیاز دارد

لازم به ذکر است که هیچ فردی برای خوشبخت بودن نیازی به فرد دیگر ندارد. البته که بودن در کنار یک همسر و شریک مناسب بر احساس خوشبختی و آرامش فرد می افزاید ولی بدون آن هم می توان زندگی خوبی داشت. به نیاز های خودتان توجه کنید و سعی کنید آن ها را برآورده کنید. پرداختن به تفریحات مناسب،داشتن روابط اجتماعی مناسب و دوستان خوب، ، سعی در بهبود شغلی و مالی یا تحصیلی، همگی باعث می شوند کیفیت زندگی شما بالا بروند. به یاد داشته باشید هر چقدر هم تجربه داشته باشید برای یک ازدواج خوب نیاز به شناخت پیش از ازدواج دارید. برای آنکه نتیجه بهتری بگیرید میتوانید مشاوره قبل از ازدواج و انجام تست های روانشناسی را انجام دهید.

منبع
هنر زندگی دات کام
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن