پیشتازتک پلاسدنیای خودرو

اضافه کردن قدرت تویوتا سوپرا با تنظیم راحت ECU

فیلم سینمایی سرخ پوست

لیچ‌فیلد تیونر معروف انگلیسی موفق شد با تنظیم ECU، قدرت خروجی تویوتا سوپرا جدید را از ۳۳۵ به ۴۲۰ اسب‌بخار افزایش دهد.

بی‌ام‌و Z4 M40i و تویوتا سوپرا از شاسی و پیشرانه‌ی شبیه هم استفاده می‌کنند؛ بنابراین، هر خبر خوشحال‌کننده‌ای درباره‌ی سوپرا، برای خودروی بی‌ام‌و Z4 نیز خوشحال‌کننده خواهد بود؛ به خاطر همین، جالب است که بدانید تنظیم ساده‌ و راحت ECU می‌تواند قدرت سوپرا را تا ۴۲۰ اسب‌بخار افزایش دهد. لیچ‌فیلد موتورز (Litchfield Motors) که به‌دلیل تیونینگ نیسان GT-R و افزایش قدرت آن به ۶۳۱ اسب‌بخار شناخته می‌شود، محصول جدیدی دارد. افزایش قدرت با تیونینگ ساده خیلی عجیب نیست؛ چون این خودرو اسپرت ژاپنی درواقع بدین‌منظور ساخته شده است که تیونرهای مختلف آن را تقویت کنند.

با این‌حال، تیونر انگلیسی لیچ‌فیلد توانست با استفاده از تنظیم ساده‌ی ECU، قدرت خروجی پیشرانه‌ی B58 I6 تویوتا سوپرا را افزایش و ۴۲۰ اسب‌بخار قدرت و ۵۹۷ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند؛ در صورتی که نسخه‌ی اصلی این خودرو ۳۳۵ اسب‌بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتن‌متر گشتاور داشته است.

ابتدا داینو نشان داد که تویوتا سوپرا درواقع می‌تواند ۳۷۶ اسب‌بخار قدرت و ۵۲۹ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. این، یعنی تنظیم ECU حدود ۵۰ اسب‌بخار جدید به قدرت پیشرانه‌ی سه‌لیتری قدرتمند بی‌ام‌و اضافه کرده است.

لیچ‌فیلد فقط به همین تنظیم ساده اکتفا نمی‌کند و علاوه‌بر ECU، با هدف رساندن قدرت پیشرانه به ۴۵۰ اسب‌بخار و حتی بیشتر با میل‌تک (Milltek) و آکراپوویچ (Akrapovic) برای بهبود سیستم اگزوز خودرو همکاری می‌کند. ناگفته نماند قبل ازاین، آکراپوویچ اگزوز تویوتا سوپرا را نیز ارتقا داده است.

انتظار می‌رود لیچ‌فیلد در آینده تغییرات جدیدتری در تویوتا سوپرا انجام دهد. همچنین، گفته می‌شود این شرکت تیونر در حال تولید خنک‌کننده‌ی روغن برای پیشرانه و به‌روزرسانی شاسی و تنظیمات سیستم تعلیق با همکاری Bilstein و KW است. تعویض بوش‌های تعلیق نیز ازجمله اقدامات مدنظر لیچ‌فیلد به‌شمار می‌رود و این تیونر به مقداری زمان نیاز دارد تا نسخه‌ی نهایی سوپرا را با قدرت بیشتر ارائه کند.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن