پیشتازتک پلاسدنیای خودرو

ببینید چگونه BMW X7 M50d با حداکثر سرعت خود در اتوبان می رود

فیلم سینمایی سرخ پوست

به کار انداختن موتور دیزلی این ماشین با چهار توربو

2460 کیلوگرم. این مقدار، وزن این BMW X7 با مدل خاص M50d است. این ماشین مخصوص مسابقه نیست اما فیلم زیر به خوبی نشان می دهد که در یک مسیر طولانی و جاده ی خوب کاملا می تواند رقابت کند. موتور غیر آمریکایی این ماشین شاسی بلند با کلاس، در یکی از اتوبان های آلمان تست شده. یکی از همان اتوبان های معروفی که در آن محدودیتی برای سرعت وجود ندارد. کانال یوتیوب Auto TopNL به خاطر تست میزان سرعت و شتاب ماشین های مختلف مشهور است و آخرین تست آنها روی موتور قدرتمند Bavaria بوده است.

موتور دیزلی 3 لیتری و 6 سیلندره، با چهار توربوشارژر در قلب X7 M50d قرار دارد که قدرت 394 اسب بخار را با گشتاور حیرت انگیز 760 نیوتون متر تامین می کند. این موتوری است که کمی قبل تر از سه سال پیش معرفی شده است ولی این را می دانیم که BMW قسمت جدید کردن آن را ندارد زیرا آنها می گویند که ساختن یک موتور جدید تر و طبق قوانین بین المللی بسیار پیچیده و هزینه بر خواهد بود.

با توجه به برگه مشخصات این ماشین، BMW 0 تا 100 این ماشین را 5.4 ثانیه می داند. که این کمی سریع تر از ماشین luxobarge شرکت BMW است که صفر تا صد آن 5.88 ثانیه بود. البته این ماشین غول پیکر برای رسیدن به سرعت 200 کیلومتر بر ساعت محدودیت هایی از خود نشان داد. 17.7 ثانیه طول کشید تا به این سرعت برسد. به عبارت دیگر 23.28 ثانیه طول می کشد تا سرعت این ماشین از حالت ثابت و ایستاده به 200 کیلومتر بر ساعت برسد ولی حتی وقتی با نهایت سرعت حرکت می کرد صدای دلنشین و زیبایی داشت.

در نهایت سرعت این ماشین به 260 کیلومتر بر ساعت رسید. یعنی کمی بیشتر از سرعت اعلام شده توسط BMW که 250 کیلومتر بر ساعت بود. البته می دانیم که سرعت سنچ های جدید سرعت را کمی بیشتر از آن چه که واقعا هست نشان می دهند. BMW X7 M50d تنها ماشین شاسی بلند مسابقه ای با یک موتور دیزلی پر قدرت نیست. بلکه گروه خودروسازی Volkswagen یک موتور بزرگتر 8 سیلندره 4 لیتری دارد که هم قدرت بیشتری از این موتور دارند و هم گشتاور بیشتر. ( قدرت 429 اسب بخار و گشتاور 900 نیوتون متر) مدل موتور توربوشارژ مستقیم آن هم روی مدل های آئودی SQ7 و SQ8، بنتلی Bentayga و توارگ موجود است.

بعد از رسوایی هایی که موتور های دیزلی بعد مدتی استفاده روی بعضی ماشین های Volkswagen به بار آوردند، شاید فکر کنید که استفاده از آنها فکر خوبی نباشد. اما هنوز بازار تقاضای زیادی برای این نوع موتور ها وجود دارد. مخصوصا اروپایی ها که بسیاری از آنها از موتور های دیزلی استفاده می کنند. Klaus Froelich مدیر ارشد بخش فنی شرکت BMW می گوید که موتور های دیزلی حداقل تا 20 سال آینده جایگاه خود را از دست نمی دهند. برای ماشین های سنگین مثل این BMW X7، موتور دیزلی به خاطر گشتاور خوبی که ایجاد می کند، موتور مناسبی است. اما کم کم موتور های الکتریکی جای موتور های دیزلی را در صنعت خودروسازی می گیرند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن