پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

رایج ترین بیماری پوستی و نشانه های آن‌ها

بیماری های پوستی متعددی وجود دارند که انسان را مبتلا می‌کنند. شایع ترین بیماری های پوستی می‌توانند برخی علائم مشابه داشته باشند، بنابراین درک تفاوت بین آن‌ها مهم است. به منظور تشخیص و درمان هر اختلال پوستی باید با یک متخصص پوست مشورت کنید تا مطمئن شوید سبک زندگی‌تان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. در این نوشتار با شایع ترین بیماری های پوستی آشنا خواهید شد.

بیماری های پوستی دایمی

۱. درماتیت سبوره‌ای

درماتیت سبوره‌ای در نوزادان معمولا به عنوان «کلاه گهواره» شناخته می‌شود. لکه‌های چرب و پوسته‌ پوسته بر روی پوست کودک و غالبا روی پوست سر او. این اختلال بی ضرر می باشد و معمولا به صورت خود به خود محو می شوند.

درماتیت سبوره‌ای در بزرگسالان

در بزرگسالان، درماتیت سبوره‌ای امکان دارد در هر جایی ظاهر شود و ممکن است برای باقی زندگی فرد مدام رخ بدهد و از بین برود. پوست آسیب‌دیده ممکن است قرمز و متورم باشد و ظاهری چرب داشته داشته باشد. لایه‌ای به رنگ سفید تا زرد ممکن است بر روی سطح پوست پدیدار شود. بسیاری از روش‌های درمانی می‌توانند علائم را کمی بهبود بخشد.

۲. خال

زائده‌هایی شایع بر روی پوست که وقتی سلول‌های پوستی با بافت اطراف‌شان تجمع پیدا می کنند، به وجود می‌آید.

اکثر آدم‌ها خال دارند و ممکن است هر از گاهی یک خال جدید نیز بر روی پوست‌شان پدیدار شود.خال‌ها علائم و نشانه‌ای ندارند، اما اگر متوجه شدید که دائم در حال رشد می باشند و ظاهری غیر طبیعی دارند یا دچار تغییر رنگ شده‌اند، بهتر است به پزشک مراجعه فرمایید.

۳. ملانوما

خال‌های غیر طبیعی ممکن است به ملانوما منجر شوند، نوعی سرطان پوست خطرناک و کشنده.

اگر خال‌ها اشکال نامتقارن، کناره‌های دندانه‌دار و ناصاف یا رنگ نامنظم داشته باشند یا اندازه‌شان تغییر کند، باید این علائم را مورد بررسی قرار داد.

بیماران مبتلا به ملانوما ممکن است مورد عمل جراحی قرار گیرند، یا تحت شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی باشند.

۴. آکنه روزاسه

شایع‌ترین اختلال پوست یعنی روزاسه معمولا با قرمزی همراه می باشد. با این حال، چهار زیرمجموعه وجود دارد که علایم دیگری را نیز ایجاد می‌کنند:

انواع روزاسه

– روزاسه‌ی ETR که باعث قرمزی، پیدا شدن رگ‌های خونی و گرگرفتگی می‌شود.
– روزاسه‌ی چشم می‌تواند سبب بروز قرمزی و تحریک شدن چشم‌ها، پلک‌های متورم و نشانه هایی مانند گل‌مژه به نظر می‌رسند، شود.
– روزاسه‌ی پاپولوپوسچولر باعث ایجاد قرمزی و تورم می‌شود و با پدیدار شدن عارضه‌هایی روی پوست همراه می باشد که مانند آکنه هستند.
– روزاسه‌ی فیتوماتوس باعث می‌شود که پوست ضخیم شود و بافت ناصافی داشته باشد.

درمان روزاسه

هیچ درمان شناخته شده‌ای برای روزاسه وجود ندارد اما  با توجه به علائم آن می‌توانند این بیماری را تحت کنترل قرار داد.

۵. لوپوس

لوپوس یک اختلال پیچیده می باشد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این بیماری به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند وباعث بروز التهاب و درد می‌شود.هرچند لوپوس می‌تواند بر روی هر قسمتی از بدن اثر بگذارد.

علائم پوستی لوپوس

  علائم روی پوست عبارت است از لکه‌های قرمز یا حلقه‌ای شکل بر روی پوست، راش‌های مانند آفتاب‌سوختگی بر روی بینی و گونه‌ها یا راش‌های دایره‌ای که خارش یا درد ندارند. این اختلال ممکن است با علائم دیگری مانند سردرد، تب، خستگی و همچنین مفاصل متورم، سفت یا دردناک همراه باشد.

درمان لوپوس

درمان این اختلال شامل داروهایی با قدرت‌های متفاوت است که برای کم کردن آسیب ناشی از لوپوس ساخته شده‌اند.

۶. پسوریازیس

پسوریازیس یک اختلال خودایمنی می باشد. نشانه های این اختلال معمولا شامل تکه‌های غیرطبیعی پوست است. پوست آسیب‌دیده معمولا قرمز و ضخیم است و بسیار خارش دارد مناطق آسیب‌دیده‌ی پوست به لحاظ اندازه و شدت متفاوت هستند.

همچنین بخوانید  سرمایه‌گذاری‌های جدید و بزرگ در تایوان توسط آرم

پسوریازیس به پنج نوع اصلی طبقه‌بندی می‌شود:

– پسوریازیس پلاک باعث بروز لکه‌های قرمز رنگ ضخیم روی پوست می‌شود.
– پسوریازیس پوسچولار باعث بروز تاول‌هایی روی پوست می‌شود که دورشان قرمز و داخل‌شان پر از چرک است.
– پسوریازیس اریتودرمیک باعث ایجاد لکه‌هایی روی پوست می‌شود که شبیه سوختگی شدید پوشیده با تکه‌های بزرگ پوست است.
– پسوریازیس معکوس باعث بروز راش‌های روشن و قرمز در پوست می‌شود.
– پسوریازیس خالدار باعث ایجاد لکه‌های قرمز کوچک روی پوست کف سر، صورت و دست و پا می‌شود.

۷. اگزما

این اختلال معمولا در نوزادان و کودکان کم سن و سال دیده می‌شود، هرچند که تا بزرگسالی هم ادامه دارد. نشانه های این اختلال عبارتند از راش روی صورت، پوست کف سر، پشت آرنج یا روی گردن، مچ دست، مچ پا یا ساق پاها.

راشهای پوستی

راش‌های ایجادشده در اثر این اختلال بسیار خارش‌دار هستند و ممکن است ناصاف باشند، تغییر رنگ بدهند یا ضخیم شوند. در بزرگسالان، این راش‌ها ممکن است قسمت‌های بیش‌تری از بدن را پوشش بدهند و سبب خشک شدن پوست و احساس خارش مداوم در آن شوند.

درمان اگزما

چند نوع اگزما وجود دارد که هر کدام نشانه‌های خود را دارند. هیچ درمان شناخته‌شده‌ای برای اگزما وجود ندارد. این اختلال پوستی یا خود به خود درمان می‌شود و از بین می‌رود یا علائم آن با دارو و کرم از بین می رود.

۸. ویتیلیگو  (پیسی)

ویتیلیگو از دست دادن رنگدانه‌های پوست می باشد. علامت اصلی ویتیلیگو پدیدار شدن لکه‌های سفید رنگ روی پوست است، و بیش‌تر در مناطقی رخ می‌دهد که پوست در معرض نور خورشید قرار دارد. افراد مبتلا به ویتیلیگو بیشتر رنگ موهای‌شان را نیز زود از دست می‌دهند.

علائم ویتیلیگو (پیسی)

برای برخی افراد، علائم در یک ناحیه‌ می باشند، در حالی که در برخی دیگر علائم در طول چند سال به آرامی گسترش می‌یابد. هیچ درمان شناخته‌شده‌ای برای ویتیلیگو وجود ندارد. برخی از گزینه‌های درمانی و جراحی وجود دارند، اما آن‌ها برای همه مناسب نمی باشند.

بیماری های پوستی موقتی

۱. آکنه

آکنه یک اختلال پوستی موقت است که می‌توان آن را با کرم یا دارو درمان کرد.

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی، آکنه می باشد و به اشکال مختلف وجود دارد:

انواع آکنه

– جوش‌های چرکی همان جوش‌های قرمز معمول می باشند که در قسمت نوک‌شان چرک دیده می‌شود.
– پاپول‌ها (سفت‌دانه‌ها) برجستگی‌های قرمزی هستند که در اثر فولیکول‌های عفونی مو ایجاد می‌شوند.
– ندول‌ها (گرهک) توده‌های دردناکی هستند که زیر سطح پوست بوجود می آیند.
– کیست‌ها معمولا عفونت‌های پر از چرک و دردناکی هستند که زیر پوست قرار دارند.

درمان آکنه

همه‌ی انواع آکنه معمولا با کرم‌ها درمان می‌شوند و گاهی اوقات مصرف دارو نیز لازم است.

۲. کهیر

کهیر برجستگی‌های خارش‌داری هستند که سطح‌شان از لایه‌ی عادی پوست کمی بالاتر است. آن‌ها ممکن است ناشی از واکنش‌های آلرژیک در بدن یا عوامل خارجی مانند استرس، بیماری یا حتی لباس‌های تنگ بوجود آیند. کهیر با آنتی‌هیستامین و اقدامات پیشگیرانه درمان می‌شود.

۳. زگیل

برجستگی‌های شایع روی پوست که به عنوان زگیل شناخته شده‌اند در واقع توسط ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) تشکیل می‌شوند. زگیل‌ها مسری می باشند و می‌توانند بر روی هر قسمت از بدن ظاهر شوند.

درمان زگیل

زگیل‌های شایع، معمولا بر روی دست‌ها، پاها و مفاصل رشد می‌کنند، هرچند می‌توانند در هر نقطه‌ای از بدن ایجاد شوند. آن‌ها اغلب خودشان از بین می‌روند، هرچند ممکن است زگیل‌های زشت و بدمنظر با نیتروژن مایع یا کرم‌های دارویی درمان شوند.

۴. عفونت قارچی ناخن

اختلالی که در اثر آن قارچ در نزدیک، زیر و اطراف ناخن‌ها معمولا ناخن‌های پا رشد می‌کند. وجود قارچ باعث می‌شود که لبه‌های ناخن از بین بروند و پوسته‌های زرد و سفید در سطح ناخن‌ها آشکار شود.

همچنین بخوانید  مور مور شدن یا خواب رفتن دستها نشانه چیست؟

درمان عفونت قارچی ناخن

درمان این اختلال معمولا یک کرم ضد قارچ یا سایر درمان‌های مخصوص از بین بردن قارچ می باشد.

۵. تبخال

تبخال یک تاول قرمز رنگ پر از آب می باشد که معمولا در نزدیکی دهان بوجود می آید. این تاول معمولا دردناک و حساس است. نشانه های دیگر تبخال عبارتند از احساس سوزش و خارش در ناحیه قبل از این‌که حتی پدیدار شده باشد.

درمان تبخال

تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است و هیچ درمان شناخته‌شده‌ای برای این ویروس وجود ندارد. این اختلال پوستی احتمالا به مدت ۲ هفته دوام داشته باشد. برای درمان تبخال از برخی کرم‌ها و داروها استفاده می‌شود.

۶. کاندیدیاز یا برفک

رشد بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکنس بر روی بدن کاندیدیاز نامیده می‌شود. این اختلال باعث بروز لکه‌های تحریک‌شده‌ی پوست می‌شود، که معمولا زیر بغل، کشاله‌ی ران یا زیر لایه‌های پوستی مانند زانو تشکیل می‌شود.

درمان کاندیدیاز یا برفک

با مصرف داروهای خانگی، رعایت اصول بهداشتی و پرهیز از مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌توان از کاندیدیاز پیشگیری کرد.

۷. بیماری عفونت پای ورزشکاران

این اختلال نوعی راش ایجادشده در اثر قارچ می باشد که به سرعت در محیط‌های گرم و مرطوب مانند کفش‌های ورزشی گسترش پیدا می‌کند. نشانه های این اختلال عبارتند از خشکی، خارش و قرمزی پوست. بین انگشتان پا یا کف پا ممکن است شل، سفید، ترک خورده یا پوسته پوسته شود. عفونت پای ورزشکاران اغلب باعث خارش و درد می‌شود.

درمان عفونت پای ورزشکاران

این مشکل معمولا به سرعت پیشرفتمی‌کند. پای ورزشکاران با استفاده از پماد و رعایت بهداشت در ناحیه‌ی پا درمان می‌شود.

بیماری های پوستی داخلی

۱. کفگیرک

هنگامی ‌که باکتری‌های استافیلوکوکوس اورئوس به فولیکول‌های مو می‌رسند و باعث عفونت می‌شوند، کفگیرک بوجود می آید. این توده‌ قرمز، تحریک‌شده و زیر پوست است.

نشانه های کفگیرک

کفگیرک تقریبا می‌تواند به هر اندازه‌ای تشکیل شود، و توده سریعا پر از چرک می‌شود و متورم می شود. نشانه‌های دیگر این اختلال پوستی عبارتند از خستگی، خارش در محلی که توده ایجاد شده و تب.

درمان کفگیرک

کفگیرک با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، تخلیه کردن و شستشوی آنتی‌باکتریال درمان می‌شود. این اختلال معمولا به درمان‌های دارویی به خوبی واکنش نشان می‌دهد.

بیماری های پوستی ۲: سلولیت (عفونت بافت)

سلولیت نوعی عفونت باکتریایی در لایه‌های عمیق پوست می باشد، که به سرعت رشد می‌کند و می‌تواند به سرعت در سراسر بدن تکثیر شوند.

نشانه های سلولیت (عفونت بافت)

قسمتی از پوست ممکن است قرمز و متورم شود و در آن احساس حرارت و درد داشته باشید و همین‌طور می‌تواند نسبت به لمس حساس باشد. این اختلال پوستی در پاها شایع تر است، اما می‌تواند در همه‌ی قسمت‌های بدن بوجود آید.

درمان سلولیت (عفونت بافت)

عفونت‌های شدید ممکن است بسیار خطرناک و کشنده باشند. در اکثر موارد این اختلال پوستی با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

بیماری های پوستی مرتبط با گروه‌های سنی مختلف

طیف وسیعی از بیماری های پوستی وجود دارد. این بیماری‌ها می‌توانند آدم‌ها را در سنین مختلف تحت الشعاع قرار دهند.

در کودکان

۱. همانژیوم

همانژیوم بیش‌تر روی گردن، سر و صورت نوزادان بوجود می آید. این اختلال به صورت برجستگی‌ها یا لکه‌های قرمز رنگی می باشد که در نهایت برآمده‌تر می‌شود و سایز آن افزایش می‌یابد.

همانژیوم بیش‌تر بر کودکان و زنان باردار تأثیر می‌گذارد و علائم آن ممکن است راش‌های قهوه‌ای یا قرمز باشد.

گرچه همانژیوم به راحتی بر روی پوست دیده می‌شود، اما در واقع در اندام‌های مختلف بدن ایجاد می شود و معمولا در کبد نیز یافت می‌شوند. آن‌ها معمولا تا سن ۱۰ سالگی خود به خود درمان می شوند، اگرچه شاید لازم باشد برخی از آن‌ها را درمان کنید.

همچنین بخوانید  روش های تغییر دادن DNS و تنظیمات آن در ویندوز 10

۲. سرخک

سرخک یک بیماری عفونی و ویروسی هوابرد می باشد. کودکان و زنان حامله در برابر این بیماری آسیب‌پذیرتر می باشند، اما به هر حال سرخک ممکن است برای هر کسی اتفاق افتد.

نشانه های سرخک

یکی از نشانه‌های سرخک راش‌های قرمز یا قهوه‌ای است که در سراسر بدن گسترش پیدا می کنند. نشانه های دیگر سرخک عبارتند از تب، آبریزش بینی و چشم، سرفه و نقاط قرمز کوچک در داخل دهان. بعد از ۷ تا ۱۰ روز، سرخک از بین می‌رود، اما ممکن است لازم باشد که نشانه هایآن درمان شوند.

بیماری های پوستی ۳: زردزخم

بیماری پوستی زردزخم نوعی عفونت شایع و واگیردار پوست می باشد. این بیماری یکی از شایع‌ترین عفونت‌های پوستی در کودکان کم سن و سال است و معمولا باعث بروز زخم‌های خارش‌دار و تاول‌هایی در ناحیه‌ی دور دهان و روی صورت می‌شود.

سیر بهبود زرد زخم

پس از گذشت مدتی این زخم‌ها می‌ترکند و روی آن‌ها کبره می‌بندد. این کبره‌ سپس خشک می‌شود و یک علامت قرمز باقی می‌گذارد و کم‌کم محو می‌شود به طوری که جای زخم نمی‌ماند.کل روند پدیدار شدن و از بین رفتن زردزخم معمولا ۳ هفته بدون درمان طول می‌کشد. با درمان، این روند به ۱ هفته کاهش پیدا می‌کند.

۴. درماتومیوزیت

درماتومیوزیت یک بیماری پوستی التهابی نادر است که در کودکان ۵ تا ۱۵ ساله و بزرگسالان بین ۴۰ تا ۶۰ ساله بیش از بقیه بروز می کند.

علائم و درمان درماتومیوزیت

علایم شایع این اختلال پوستی عبارتند از راش‌های به رنگ قرمز تا بنفش بر روی قفسه‌ی سینه، صورت، ناخن‌ها، یا آرنج، و همین‌طور ضعف عضلانی و تورم. هیچ درمانی برای درماتومویوزیت وجود ندارد، اما درمان‌هایی جهت مدیریت علائم آن انجام می‌گیرد.

در بزرگسالان

۱. زونا (هرپس زوستر)

بیماری ویروسی زونا ناشی از بازگشت دوباره‌ی عفونتی است که باعث ایجاد آبله مرغان می‌شود. این اختلال بیش‌تر در افراد بزرگسال و مسن اتفاق می افتد اما ممکن است هر کسی را مبتلا کند.

علائم و درمان زونا

این بیماری با احساس درد در بدن ایجاد می‌شود و در طی ۲ روز راش‌های قرمز و تاول روی پوست پخش می‌شود.درمان ضد ویروسی طی ۴۸ ساعت اول پس از پدیدار شدن بیماری می‌تواند به کاهش درد کمک کند. گفته می‌شود که واکسن‌ هم از بروز زونا جلوگیری می‌کند.

بیماری های پوستی ۲: کراتوز سبروئیک

این بیماری پوستی برجستگی‌های بدون خطری می باشند که معمولا با بالا رفتن سن روی پوست ایجاد می‌شود. کراتوز سبروئیک ممکن است به رنگ سیاه، قهوه‌ای تیره یا گاهی اوقات تکه‌ّهای زرد و برجسته باشند که به نظر می‌رسد به پوست چسبیده‌اند.

این بیماری پوستی گاهی اوقات با سرطان پوست، اشتباه گرفته می‌شود، گرچه به لحاظ پزشکی اهمیت چندانی ندارند. اما هر لکه‌ای که مشکوک را باید مورد آزمایش قرار دهید.

۳. لکه‌های پیری (لکه‌های کبدی)

لکه‌های پیری یا کبدی نقاطی صاف بر روی پوست می باشند که در مقایسه با مناطق اطراف‌شان رنگدانه‌ی بیش‌تری دارند. این لکه‌ها ممکن است در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید در طول سال‌ها باشند.

این لکه‌ها به خودی خودی نشانه هایی ندارند، اما اکثر افراد وجود آن‌ها بر روی پوست‌شان را دوست ندارند. آن‌ها را می‌توان به روش‌های گوناگون درمان کرد، اما درمان پزشکی ضرورتی ندارد.

خلاصه

هنگامی ‌که با هر گونه اختلال پوستی روبرو می‌شوید، بسیار مهم است که خودتان به تنهایی برای درمان آن اقدام نکنید. با یک پزشک یا متخصص پوست برای تشخیص هر نوع بیماری پوستی مشورت کنید چرا که این تنها روش مطمئن برای تشخیص درست اختلال و درمان آن می باشد.


منبع
بازده
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن