پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

آشکار شدن ویژگی‌های شخصیتی با نوع حرکت تلفن همراه

فیلم سینمایی سرخ پوست

معیارهایی مثل میزان جابه‌جایی تلفن همراه، کار با برنامه‌های پیام رسان و همچنین گزارش تماس می‌توانند نکاتی را در مورد شخصیت افراد آشکار کنند.

پیش‌بینی ویژگی‌های شخصیتی بر اساس شتاب‌سنج تلفن

شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد اما گروهی از پژوهشگرهای استرالیایی به روشی برای پیش‌بینی ویژگی‌های شخصیتی بر اساس شتاب‌سنج تلفن، گزارش‌های تماس و فعالیت‌ پیام‌رسان پی برده‌اند. کارایی این روش در جستجوی ویژگی‌ها بهتر از روش‌های دیگر می باشد؛ اما چگونه می‌توان بین مسائل به‌ظاهر بی‌ربط، ارتباط برقرار کرد؟

روشهای پیش بینی شخصیت افراد

تعداد زیادی از پژوهش‌های گذشته به بررسی ابعاد متعدد تلفن همراه و نیز کاربرد شبکه‌های اجتماعی ازجمله زبان در پیغام‌ها، ظاهر پروفایل فیسبوک یا فعالیت‌های فیزیکی و پیش‌بینی خصوصیات شخصیتی بر اساس این رفتارها پرداخته‌اند.

به گفته‌ی فلورا سلیم، یکی از دانشمندان کامپیوتر دانشگاه RMIT کالیفرنیا:

فعالیت‌هایی مثل سرعت یا مسافت طی شده در پیاده‌روی یا برداشتن تلفن همراه هنگام شب، اغلب اوقات تابع الگوهایی هستند و این الگوها نکات زیادی را در مورد نوع شخصیت افراد می‌گویند.

نظریه‌ی پنج عاملی شخصیت

پژوهشگرها کار خود را با نظریه‌ی پنج عاملی شخصیت شروع کردند. این نظریه از دهه‌ی ۱۹۸۰ برای کمک به دسته‌بندی پنج بخش اصلی شخصیت به وجود آمد. پنج ویژگی اصلی شخصیت شامل برونگرایی (در مقابل درونگرا)، گشودگی و استقبال از تجربه (کنجکاو در مقابل محتاط)، روان رنجوری (اطمینان در مقابل اضطراب)، پذیرش (دلسوز در مقابل خودخواه) و وجدان کاری (منظم در مقابل سهل‌انگار) می باشند.

به گفته‌ی بیلی سونگ از دانشگاه کورتین (که در این پژوهش نقشی نداشته است):

نظریه‌ی پنج عاملی شخصیت، متداول‌ترین روش برای شخصیت شناسی است. البته مانند هر معیار یا مقیاس دیگری این روش منتقدانی هم دارد. برای مثال بسیاری از پژوهشگرها شک دارند که آیا پنج ویژگی شخصیتی می‌توانند پاسخگوی تغییرات کلی شخصیتی هم باشند؟


بررسی شخصیت افراد با روش پنج

اگرچه روش پنج عاملی بی‌نقص نیست اما یکی از بهترین سیستم‌ها برای ارزیابی علمی شخصیت می باشد. پژوهشگرها بین مارس ۲۰۱۰ و ژوئیه‌ی ۲۰۱۱ به بررسی ۵۲ عادت تلفن همراه افراد پرداختند.

مرحله اول در روش پنج

در این بررسی به هر شرکت‌کننده یک تلفن همراه داده شد که روی آن نرم‌افزاری برای جمع‌آوری و ادراک نصب شده بود، این نرم‌افزار اطلاعات مربوط به زمان و چگونگی حرکت تلفن‌های همراه (داده‌های شتاب‌سنجی) و نیز تعداد و زمان روز کل تماس‌ها و پیغام‌ها را در اختیار پژوهشگرها قرار می‌داد.

مرحله دوم در روش پنج

در مرحله‌ی بعد از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا پرسشنامه‌ی پنج عاملی را برای درجه‌بندی شخصیت خود بر اساس پنج خصوصیت شخصیتی کامل کنند.

تشخیص برون گرایی و سازگاری افراد با روش پنج

سپس پژوهشگرها فهرستی از قابلیت‌های مرتبط با کاربرد تلفن همراه جمع آوری کردند که در شناخت ویژگی‌های شخصیتی مؤثر بودند؛ برای مثال فعالیت‌‌های فیزیکی در اوقات فراغت می‌تواند نشان‌دهنده‌ی برون‌گرایی و تعداد تماس‌های دریافتی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی پذیرش و سازگاری شخص باشند.

نتایج بررسی های روش پنج

پژوهشگرها پس از بررسی شماره‌ها متوجه شدند قابلیت تلفن‌های همراه انعکاسی از رفتارهای ۵۲ شرکت‌کننده می باشد. بااینکه جامعه‌ی آماری آن‌ها وسیع نبود اما داده‌های تلفن همراه در پیش‌بینی رفتارهایی مثل روان‌رنجوری، وظیفه‌شناسی و برون‌گرایی موفق بودند.

نتایج اتقبال از تجربه در روش پنج

گزارش‌ها در پیش‌بینی دو رفتار دیگر به‌ویژه استقبال از تجربه، مفید نبودند. یکی از دلایل این نتیجه، وابستگی بعضی ویژگی‌های رفتاری به فعالیت و درونی بودن برخی از آن‌ها می اشد. به گفته‌ی پژوهشگرهای این بررسی: «در زندگی روزمره به‌سختی می‌توان بر اساس الگوی فعالیت شخص به کنجکاوی یا مبتکر بودن او پی برد.» و نیز باید دقت کرد که ویژگی‌های شخصیتی به‌درستی بررسی شده‌ باشند و تحت‌الشعاع معیارهای دیگر قرار نگیرند.

به گفته‌ی سونگ:

متغیرهای خارجی متعددی در این رابطه وجود دارند. برای مثال روان‌رنجوری می‌تواند به حجم متفاوت فعالیت‌های شبانه وابسته باشد، با این‌ حال نمی‌توانیم تعریف‌های دیگر را هم نادیده بگیریم (برای مثال افراد روان‌رنجور معمولا در معرض استرس قرار دارند و بنابراین هر شخصی با ویژگی‌های متفاوت شخصیتی که در معرض استرس قرار داشته باشد، می‌تواند نتایج مشابهی را نشان دهد).

تأثیر داده‌های تلفن همراه بر آینده‌ی زندگی انسان

نخستین بار است که پژوهشگرها داده‌های شتاب‌سنج را با فعالیت‌های روزمره‌ی تلفن همراه ادغام می‌کنند؛ برای ارزیابی چنین پژوهشی نیاز به بررسی پژوهش‌های مشابه با جامعه‌ی آماری بزرگ‌تر می باشد. این بررسی را می‌توان نوعی مطالعه‌ی آزمایشی برای تأثیر داده‌های تلفن همراه بر آینده‌ی زندگی انسان در نظر گرفت. همچنین دانشمندان به بررسی داده‌هایی مثل تاریخچه‌ی مرورگر پرداخته‌اند و می‌توانند با این روش به اطلاعات بیشتری درباره‌ی شخصیت انسان دست یابند.

این اطلاعات مشابه اطلاعات دریافتی از کاربران فیسبوک و گوگل است. باوجود چالش‌های موجود، این بررسی هیجان‌انگیز و جذاب می باشد و نشان می‌دهد برای این بررسی لزوما نباید آنلاین باشید.

از طريق
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن