آموزشآموزش تلفن همراه / تبلت

جلوگیری از داغ کردن باتری گوشی ها

فیلم سینمایی سرخ پوست

دو دلیل رایجی که باعث آتش گرفتن باتری گوشی های موبایل می شود این است که باتری Damage یا خراب شود یا ایکه دستگاه بیش از حد گرم شود.

دلایل متعددی وجود دارد که یک باتری گوشی می تواند بیش از حد گرم شود و منفجر شود، از جمله نقص های اساسی با باتری، استفاده از دستگاه های شارژ نادرست، در مجاورت متسقیم خورشید که حتی می تواند علاوه بر باتری منجر به از بین رفتن خود گوشی هم شود. با استفاده از چند اقدام احتیاطی ساده، می توانید خطر آتش سوزی و داغ کردن بیش از حد باتری را جلوگیری کنید.

سامسونگ بیانیه ای راجع به علت انفجار Note 7 منتشر کرد و چنین گفتند که وقتی که آسیب جدی به وجود می آید اتصال کوتاه درون باتری ممکن است رخ دهد و همین موضوع اجازه می دهد که الکترودهای مثبت و منفی در داخل ژللیول به طور مستقیم با هم ارتباط داشته باشند. بر اساس تجزیه و تحلیل دقیق از باتری های آسیب دیده، هر دو باتری A از اولین فراخوان و باتری B از فراخوان دوم، شناسایی عوامل جداگانه ای که در دو نوع باتری متفاوت بود برای ما مشخص شد. اما به طور کلی دوستان دو دلیل عمده در داغ کردن کردن باتری و درنهایت آتش گرفتن باتری منجر می شود و شما با رعایت آنها، می توانید احتمال داغ کردن و آتش سوزی را به کمترین میزان خود برسانید. این موارد عبارتند از:

جلوگیری از داغ کردن باتری گوشی ها

خراب شدن باتری:

باتری های لیتیومی اگر از جایی سقوط کنند و یا خراب شوند، در معرض ترکیدن و سوختن هستند. خیلی ساده، افتادن گوشی موجب خرابی و ممکن است و به طور بالقوه آتش بگیرد. بسیار خب، حالا چه کنیم که از خرابی باتری های لیتیومی گوشی های تلفن همراه جلوگیری کنیم؟
حتما گوشی های را در قاب محافظ قرار دهید. قاب های ضد ضربه ای که گوشی های شما در برابر سقوط های معمول و معقول محافظت می کند(نه از طبقه سوم). مثلا گوشی از روی میز غذاخوری به زمین سقوط کند.
پس از سقوط گوشی، حتما گوشی را چک کنید. به مراکزی که تعمیرات گوشی انجام می دهند مراجعه کنید و گوشی را چک کنید. ممکن است خرابی که پس از سقوط در گوشی رخ داده، چند روز بعد خودش را نشان دهد و پس از آن به طور غیرعادی باتری شما داغ کند(البته اگه گوشی کلا نابود نشده باشد و همین مورد را بنده تجربه کردم).

اگر صفحه نمایش خراب یا ترک خورده است، از دستگاه استفاده نکنید. نشانه هایی که نشان می دهد که به احتمال زیاد یک باتری آسیب دیده شامل صفحه نمایش ترک خورده یا تکه تکه شده، تو رفتگی ها، علائم آسیب هستند.
گوشی موبایل تان بیش از حد گرم می شود
گوشی هایی که بیش از حد گرم می شوند، احتمالا منفجر می شوند و یا آتش می گیرند. دلایل متعددی وجود دارد که دستگاه شما بیش از حد گرم می شود. اگر دمای گوشی شما خیلی بالا باشد، دستگاه باعث ایجاد یک اتصال کوتاه داخلی می شود. اگر باتری قادر به خاموش شدن به موقع نباشد، به عنوان “فرار حرارتی” یا thermal runaway شناخته می شود. این مورد به واکنش زنجیره ای منجر می شود که در آن درجه حرارت بیشتر افزایش می یابد و منجر به انفجار و یا آتش گرفتن می شود.

جلوگیری از گرم شدن گوشی:

هرگز تلفن خود را در نزدیکی منابع گرمای اضافی(نظیر بخاری، شوفاز، نور خورشید) شارژ نکنید. گوشی در زمان شارژ شدن، حرارت تولید می کند و این حرارت مازاد می تواند به گوشی صدمه بزند.
هنگام شارژ از انجایی که حرارتی وسط خود گوشی تولید می شود، بهتر است که اگر از قابی برای محافظت از گوشی استفاده می کنید را خارج کنید.
گوشی را در معرض نور خورشید قرار ندهید. مثلا در کنار استخرها یا ساحل دریا، گوشی را در جایی قرار ندهید که نور خورشید به گوشی بتابد.
به غیر از این موارد نکات دیگری هم برای محافظت از باتری گوشی وجود دارد:

حتما از شارژهای اورجینال استفاده کنید و به هیچ وجه از شارژهای چیپ و به دردنخور که فله ای در بازار وجود دارد استفاده نکنید. چون همین موضوع مزید بر علت خرابی و داغ کردن باتری است.
اگر در زمان ویدئو یا Game گوشی شما داغ کرد، اول باتری را خنک کنید و دست از تماشا یا بازی بردارید و پس از خنک شدن دوباره کارتان را ادامه دهید.
حتما پس از اینکه گوشی تان شارژ شد، آن را از شارژر جدا کنید.

به شخصه خودم هم تجربه سقوط گوشی و هم داغ کردن باتری را داشتم. مورد اول که به دلیل افتادن گوشی بود و پس از مدتی باتری شروع به داغ شدن غیرعادی می کرد و لی در موارد بعدی فقط به دلیل استفاده از شارژرهای به درد و نخور غیر اورجینال بود و پس از مدتی باتری گوشی خراب می شد و هم اینکه داغ میکرد و هم زود شارژ خالی می شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن