آموزشآموزش عکاسی

آشنایی با حالت های مختلف اندازه گیری فلاش

فیلم سینمایی سرخ پوست

امروزه دوربین های DSLR  سنسورهایی دارند که نور محیطی را اندازه گیری می‌کنند و لنز دوربین هم تحت تاثیر اطلاعات این سنسور تغییر حواهد کرد.با این اوصاف، هنگامی که از فلاش TTL برای تنظیم نوردهی استفاده می‌کنید نیازی به نگرانی ندارید.

حالت اندازه گیری TTL تنظیمات نوردهی را از روی نور محیطی نمی‌خواند، بلکه آن را براساس خروجی نور فلاش تنظیم می‌کند. دو روش مختلف برای اندازه گیری فلاش وجود دارد. در روش اول اندازه گیری نور فلاش در زمان تابیدن آن انجام می‌شود. اما در روش دوم از یک پیش فلاش به عنوان نور تستی استفاده می‌شود و بقیه محاسبات نوری براساس آن انجام می‌شود.

آشنایی با حالت های مختلف اندازه گیری فلاش

از بین سه روش مختلف اندازه گیری فلاش (TTL، A-TTL یا TTL خودکار و E-TTL) در دو حالت اول یعنی TTL و A-TTL از روش اول استفاده می‌شود ولی E-TTL از روش دوم استفاده می‌کند.باید بدانید که فلاشی که از E-TTL پشتیبانی می‌کند از سینک بالای فلاش هم پشتیبانی می‌کند.

حالت اندازه گیری TTL یا Through-The-Lens

حالت اندازه گیری TTL، حالت استاندارد است که هنگام استفاده از فلاش داخلی دوربین از آن استفاده می‌شود. علاوه بر آن می شود از این حالت به همراه برخی فلاش‌های اختصاصی هم استفاده کنید. این حالت نور بازتاب شده از سوژه را اندازه گیری می‌کند و اطلاعات خودش را از لنز دریافت می‌کند.

این حالت اطلاعات را از بخشی از تصویر می‌خواند که نقطه فوکوس شما روی آن تنظیم شده باشد. TTL نوردهی فلاش را با استفاده از یک سنسور اختصاصی که خروجی بازتاب شده‌ی فلاش را از سطح سنسور اندازه گیری می‌کند، دستکاری می‌کند. در حالت TTL از پیش فلاش برای اندازه گیری نوردهی فلاش استفاده نمی‌شود

آشنایی با حالت های مختلف اندازه گیری فلاش

نکته: زمانی که دوربین خودتان را روی حالت Program نصب کرده باشید، حالت TTL دیافراگم را براساس نور محیطی اندازه گیری می‌کند.

حالت اندازه گیری فلاش TTL خودکار (A-TTL)

تمام کارکردهای A-TTL مانند حالت TTL است. این حالت اطلاعات خودش را از طریق لنز می‌خواند و حساسیت خودش را روی قسمتی از فریم که روی آن فوکوس شده است تنظیم می‌کند. تنها تفاوت TTL با A-TTL این است که از پیش فلاش برای اندازه گیری دیافراگم مناسب براساس فاصله‌ی فلاش تا سوژه استفاده می‌کند. فلاش زمانی فعال می‌شود که شاتر تا نصفه فشار داده شده است.

سپس زمانی که شاتر کاملا باز شود، فلاش نیز به صورت کامل صحنه را نوردهی می‌کند. علاوه بر این، هنگامی که دوربین را روی حالت Program تنظیم کنید و از حالت A-TTL هم استفاده کنید، دوربین به سرعت اطلاعات دیافراگم براساس فاصله و اطلاعات دیافراگم براساس نور محیطی (که توسط سیستم اندازه گیری استاندارد دوربین اندازه گیری شده است) را با هم مقایسه می‌کند و F-stop بزرگتر را انتخاب می‌کند.

آشنایی با حالت های مختلف اندازه گیری فلاش

حالت اندازه گیری TTL تخمینی (E-TTL)

تکنولوژی حالت E-TTL با TTL و A-TTL متفاوت است. این حالت از پیش فلاش استفاده می‌کند تا میزان نوردهی مناسب فلاش را مشخص کند. پیش فلاش E-TTL با A-TTL متفاوت است. در حالت E-TTL پیش فلاش دقیقا قبل از باز شدن شاتر فعال می‌شود نه هنگامی که شاتر نیمه باز است. با این اوصاف میزان نوردهی یک ثانیه قبل از فعال شدن فلاش اصلی اندازه گیری می‌شود نه در زمان محاسبه‌ی نور محیطی

همچنین، پیش فلاش با سنسور TTL اصلی دوربین آنالیز می‌شود و نه سنسور خارجی که روی فلاش قرار دارد که باعث می شود که E-TTL دقیق تر باشد. همچنین به دلیل اینکه پیش فلاش خیلی سریع فعال می‌شود، تشخیص آن هنگامی که از E-TTL استفاده می‌کنید کار خیلی سختی است

منبع
نورنگار
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن