پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

متحول شدن خدمات درمانی با فناوری 5G

فیلم سینمایی سرخ پوست

نسل پنجم شبکه‌‌‌‌‌ی تلفن‌همراه‌ (5G) با فراهم‌کردن سرعتی بیشتر در ارسال و دریافت داده، تحولی بزرگ در ارائه‌ی خدمات درمانی ایجاد می‌کند و با گسترش آن دیگر باید با اتاق انتظار پزشکان خداحافظی کرد.

قابلیتهای فناوری 5G

شرکت‌های مخابراتی فناوری 5G را به‌عنوان نوعی فناوری معرفی می‌کنند که کاربران را قادر می‌سازد فیلم‌های دلخواهشان را سریع‌تر از حد تصور دانلود کنند. بااین‌حال، فناوری 5G علاوه‌بر داشتن قابلیت استریم فیلم‌های نتفلیکس در یک آن، نحوه‌ی مراقبت ما از خود و دیگران را نیز تغییر خواهد داد.

 دِرِک لانگ، رئیس بخش مخابرات و تلفن‌‌همراه شرکت مشاوره‌ای Cambridge Consultants می‌گوید:

اکنون خدمات درمانی با مشکلات اساسی رو‌به‌رو است. برخی از این مشکلات پیرشدن جامعه و بیماری‌های موجود در کشورهای پیشرفته‌ی جهان‌ اول و بیماری‌های مزمن هستند. نه‌تنها هزینه‌ی درمان این نوع بیماری‌ها بسیار زیاد است؛ بلکه این درمان‌ها در مدت‌های طولانی‌تر و برای افراد بیشتری اعمال می‌شوند.

خدمات درمانی، به‌ویژه در بریتانیا، با مشکلات بزرگی رو‌به‌رو است و این مشکل نسبتا به‌دلیل پیری جمعیت است که مرتبا خدمت سلامت همگانی بریتانیا (NHS) مطرح می‌کند.

در ماه‌های اخیر، سیمون استیونس، مدیرعامل خدمات سلامت همگانی بریتانیا، برنامه‌ی بلندمدت NHS را اجرا کرد تا دریابد نهاد متبوعش چگونه با نیاز‌های فزاینده در ۱۰ سال آینده کنار می‌آیند.

پیری جمعیت در بریتانیا

استیونس در سخنرانی هفت‌دقیقه‌ای خود، سه‌بار به مسئله‌ی پیری جمعیت اشاره کرد: اول اینکه این برنامه حمایت از سالمندان در جامعه را تضمین می کند؛ دوم اینکه بریتانیا در پنج سال آینده یک‌میلیون نفر بیشتر بازنشسته خواهد داشت؛ سوم اینکه تنها یک‌سوم دخترانی که در NHS متولد می‌شوند، بخت آن را خواهند داشت تا بیش از ۱۰۰ سالگی عمر کنند. برای اینکه افراد بیشتری عمر طولانی‌تر داشته باشند، به کارکنان بیشتر در خدمات درمانی و رویکردهای جدید نیاز خواهد بود.

عملکرد برنامه NHS

برنامه‌ی بلندمدت NHS متضمن ارائه‌ی راه‌حل فناورانه‌ی جدیدی می‌شود و آن‌هم مشاوره‌ی آنلاین با پزشک عمومی برای همه‌ی بیماران NHS می باشد. این راه‌حل میزان ملاقات با پزشک را تا یک‌سوم کمتر می کند و ۳۰ میلیون مراجعه‌ی بیماران به بیمارستان کاهش پیدا می‌کند و هزینه‌های NHS یک‌میلیارد پوند در سال کمتر می‌شود.

استفاده از فناوری 5G در درمان

فناوری 5G با سرعت بیشتر و تأخیر کمتر، مشاوره‌های آنلاین گفته‌شده را فراهم می‌سازد. همچنین، این برنامه تمرکز را از درمان به‌سمت پیشگیری هدایت خواهد کرد و باعث می‌شود بیماری‌ها سریع تر شناسایی شوند، قبل از اینکه نیازهای بیماران اضطراری شود. فناوری 5G می‌تواند خدمات درمانی را برای همه، اعم از پیر و جوان تغییر دهد.

لانگ بیان می‌کند:

راه‌حلی که سیستم مراقبت درمانی به‌عنوان رویکردی وسیع در نظر دارد، این است که با مدیریت رفتار مردم و ارائه‌ی اطلاعات و نکات لازم درباره اینکه چگونه مریض نشوند، از درمان بیماری‌ها به‌سمت مراقبت‌های بهداشتی پیش‌گیرانه حرکت شود. اینجا است که فناوری 5G احتمالا وارد بازی خواهد شد؛ زیرا در آینده، پوشیدنی‌هایی خواهیم داشت که پارامترهای گوناگونی را حس می‌کنند و می‌سنجند؛ ازجمله فشارخون، ضربان قلب، دمای بدن و سایر پارامترهایی از این قبیل.


پوشیدنی‌ها سلامتی انسان‌ها را حفظ خواهند کرد

فناوری 5G، تنها به‌معنای انتقال سریع‌تر داده‌ها نمی باشد؛ بلکه هزینه‌ی انتقال داده‌ها و دستگاه‌هایی را کاهش خواهد داد که از آن بهره می برند. با داشتن اتصال پایدار 5G، دستگاه‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، مانند دستگاه‌های کنترل سلامت و گوشی‌های تلفن‌همراه، دیگر ضروری نخواهد بود همه‌ی قدرت پردازشی خود را درونشان جای دهند.

چنین دستگاه‌هایی درعوض می‌توانند کارهای سنگین‌ترشان را به سرورهایی در فضای ابری واگذار کنند تا پس از تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های کاربر، آن‌ها را به دستگاه برگردانند؛ درست به‌همان روشی که شرکت‌های پردازشی زمانی را برای استفاده از ابررایانه‌های متصل به فضای ابری به مشتریان اختصاص می‌دهند.

لانگ افزود:

هزینه‌ی تولید داده در شبکه 5G به‌طور چشمگیری ارزان‌تر است؛ بنابراین، کاربران می‌توانند خیلی راحت‌تر داده‌ها را ارسال یا دریافت کنند.

عملکرد دلخواهش در فناوری 5G

افزون‌براین، 5G این امکان را به‌ کاربر می‌دهد تا عملکرد دلخواهش را به‌جای اجرا روی دستگاه خود به شبکه بیاورد. این، یعنی دستگاه پیچیدگی و قیمت کمتری خواهد داشت. وقتی چنین اتفاقی در شبکه روی دهد، APIها و SDKهایی به‌وجود خواهند آمد و توسعه‌دهندگان با استفاده از الگوریتم‌های گوناگون، داده‌ها را پیاده‌سازی خواهند کرد. در این‌ صورت، شاهد آن خواهیم بود که نرم‌افزار کنترل فشارخون داده‌هایی ایجاد می‌کند که در سایر نرم‌افزارها استفاده می‌شود.

تجزیه‌وتحلیل در فناوری 5G

این فرایندهای تجزیه‌وتحلیل هیچ‌گاه جایگزین پزشک عمومی نخواهند شد؛ زیرا هیچ‌کس این کابوس را نخواهد پذیرفت که ساعت‌های هوشمند با بررسی ضربان قلب و تطبیق آن با اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های سلامتی، به‌اشتباه بیماری‌های جدی را برای کاربر تشخیص دهد. درعوض، این دستگاه‌ها مانند سیستم هشدار اولیه عمل می‌کنند. اگر دستگاه کنترل سلامت نسل آینده مشکلات سلامتی پیچیده‌ای برای شما تشخیص دهد، به آن معنا خواهد بود که باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نباید حذف شوند

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نباید از فرایند خدمات درمانی حذف شوند؛ اما آن‌ها ضرورتا KOSJDK مرجعی نمی باشندکه بیمارانی که اندکی احساس کسالت دارند یا درباره‌ی سلامتی خود نگران هستند، باید به آن‌ها مراجعه کنند؛ چراکه بسیاری از ابعاد سلامتی مانند ضربان قلب و فشارخون، به‌سادگی به‌‌کمک دستگاه‌ها اندازه‌گیری می‌شود.

ابعاد استفاده از فناوری 5G

مطمئن‌تربودن ملاقات‌های ویدئویی ازطریق شبکه 5G، می‌تواند فشار وارده به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها برای معاینات معمولی بیماران سالمند را کاهش دهد.

لانک عقیده دارد:

بسیاری از افراد سالمند مبتلا به بیماری مزمن از مراجعه به پزشک بی‌نیاز هستند. آن‌ها فقط به فردی نیاز دارند که معاینه‌شان کند و وضعیتشان را جویا شود. این فرایندی است از راه دور نیز می‌تواند انجام شود. ممکن است فردی به سه‌چهار بار معاینه در روز احتیاج داشته باشد. او می‌تواند معاینات خود را ازطریق تماس ویدئویی انجام دهد؛ بنابراین، این نوع معاینه از تماس تلفنی و ایمیل کمی شخصی‌تر خواهد بود. سپس، شخص می‌تواند درصورت لزوم برای مراجعه‌ی حضوری به پزشک تصمیم بگیرد.


پوشیدنی‌های سلامتی

بیش از یک دهه از عمر پوشیدنی‌های سلامتی می‌گذرد و دستگاه‌هایی که به‌عنوان ساعت‌های هوشمند می‌شناسیم، پنج‌شش سال پیش در دسترس قرار گرفتند. به‌عقیده‌ی لانگ، دستگاه‌های تخصصی کنترل سلامت 5G می‌توانند در مدت کوتاهی همه‌گیر شوند.

نظریه لانگ درباره همه گیر شدن دستگاههای پوشیدنی

حدس من این است که آنچه در دو تا پنج سال آینده شاهدش خواهیم بود، دستگاه‌های متصل خاصی هستند که برای استفاده‌ی پزشکی پذیرفته شده‌اند. این دستگاه‌ها می‌توانند کنترل‌کننده‌ی فشارخون یا دیابت و سایر دستگاه‌های از این قبیل باشند که می‌توان از درمانگاه‌های محلی یا مراکز مراقبت‌های بهداشتی به‌همراه اپلیکیشن مخصوص تهیه کرد.

ادعای اپراتورهای تلفن‌همراه

ادعای اپراتورهای تلفن‌همراه درباره‌ی 5G صحیح است و کاربر قادر است تنها با لمس یک دکمه، برنامه‌های تلویزیونی دلخواه خود را با کیفیت HD دانلود کند؛ اما نمی‌تواند خیلی از آن‌ها را در حالی تماشا کند که در اتاق انتظار پزشک منتظر نشسته است.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن