آموزشآموزش کامپیوتر

آموزش ایجاد Batch File در ویندوز

فیلم سینمایی سرخ پوست

file اصطلاحی است که ممکن است بارها به گوش شما رسیده باشد و حداقل از بابت اسم و نام با آن غریبه نیستید.

ولی در این پست در مورد اینکه batch file چیست و چگونه آن را می توان ایجاد کرد، صحبت خواهیم کرد.

?So, what is a batch file exactly

حتما تا به حال با command prompt که با نام CMD هم معروف است برخورد داشته اید. دستوراتی که از با تایپ آنها دریافت می شود و سپس پردازش آن دستورات آغاز می شود و از آنجایی که CMD محیط خشک و بی روحی را داراست(از بایت اینکه هیچ ابزار گرافیکی در آن وجود ندارد وگرنه ابزار بسیار قدرتمندی است)بسیاری از کاربران چندان رضایتی از کار با آن ندارند. batch file به نوعی میانجی بین کاربر و CMD است که با فرمت هایی مانند btm، CMD، bat هستند که شامل دستورات cmd است. دستورات Command Prompt که به صورت سریالی یا زیر هم در آن نوشته می شوند و در غالب Batch file ذخیره می شوند و با اجرای این فایل، تمامی دستورات مندرج در Batch file همگی اجرا می شوند.

?What’s the use of a batch file

خب، حالا چه لزومی دارد که دستورات را بصورت batch file ذخیره و نگهداری شوند؟ یکی از دلایل آشکار آن صرفه جویی در وقت است. شما هر بار که نیاز به اجرای این دستورات داشته باشید، کافی است batch File را که از قبل دستورات مورد نظر را در آن مندرج کرده اید را با دابل کلیک اجرا کنید و در غیر این صورت باید زحمت تایپ دستی هر دفعه این دستورات را متحمل شوید. هنگام ایجاد batch file ها میتوانید از دستورات شرطی if، و همچنین حلقه ها Loop را مورد استفاده قرار دهید. حتی می توانید یک batch File را از یک batch File دیگر با استفاده از دستور CALL اجرا کنید.

قبل از اینکه به سراغ یادگیری و ساخت Batch File در ویندوز برویم، باید از چند چیز مطلع شوید. شما باید چند دستور مربوط به batch file را قبل از ساخت آن یاد بگیرید و بدانید که این دستورات چه هستند.

:title

این دستور برای تغییر نوار عنوان یا Title bar مربوط به Command Prompt مورد استفاده قرار می گیرد.

  – echo

برای نمایش دستورات استفاده می شود. برای رای استفاده از ECHO گزینه ON یا OFF را فعال یا غیرفعال کنید. اگر ECHO را روشن کنید، CMD دستور یا دستورات اجرا شده را نمایش میدهد.

  – pause

مورد استفاده ی آن برای جلوگیری از اجرای batch file می باشد.

  – EXIT

برای خروج از Command Prompt از این دستور استفاده می شود.

 Add – ::

برای اضافه کردن Comment یا توضیحات در batch file مورد استفاده قرار می گیرد که اجرا نمی شوند و فقط توضیحاتی در خصوص Batch File هستند.

خب، برای شروه به سراغ ایجاد یک Batch File کوچک کی رویم و اصلا مهم نیست ویندوز شما چه باشدو کافیست برنامه Notepad را باز کرده و دستورات زیر را در آن وارد و Enter کنید.

echo off
title My Test Batch File
:: See the title at the top. And this comment will not appear in the command prompt.
echo Test file executed.
echo I am too lazy to write commands again and again.
pause

آموزش ایجاد Batch File در ویندوز

سپس به منوی File رفته و گزینه Save یا Save as را کلیک کنید و از پنحره ذخیره فایل، و از قسمت File name، نام فایل را هر چه میخواهید وارد کنید ولی پسوند فایل را حتما bat وارد کنید و از کامبوباکس Save as type هم All File را انتخاب کنید.

آموزش ایجاد Batch File در ویندوز

بدین ترتیب Batch File شما ایجاد شده است و همانطور هم گفته شد، برای اجرای Batch File، کافیست روی آن دابل کلیک کنید تا اجرا شود.
حالا روی batch File کلیک راست کرده و edit را کلیک کنید و echo on را به جای echo off وارد و Save کنید. پس در جریان باشید که کلا برای ویرایش یک Batch File باید به این طریق اقدام کنید.
مثلا در یک اقدامی دیر، تصمیم داریم یک Batch File ایجاد کنیم که میزان سلامت باتری لب تاپ را بصورت یک فایل، خروجی گرفته و در اختیار ما قراردهد. خب، برای این منظور ما همیشه باید از دستورات CMD استفاده می کردیم و هر بار باید آنها را تایپ و اجرا می کردیم ولی با ایجاد Batch File، کافیست روی آن دابل کلیک کنیم تا دستورات اجرا شوند.

پس Notepad را باز کرده و دستورات زیر را در آن وارد کنید.

powercfg/energy
D:energy-report.html

دقیقا به شکل بالا، آن را ذخیره کنید. هر بار که نیاز بود، کافیست که روی Batch File مورد نظر کلیک راست کرده و آن را بصورت Run as administrator اجرا کنید.
شما به همین طریق برای مصارف و استفاده های مختلف می توانید در ویندوز اقدام به ایجاد Batch File نمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن