پیشتازتک پلاسعلم و دانش

ارسال موفقیت آمیز کاوشگر چاندریان-2 به ماه توسط کشور هند

فیلم سینمایی سرخ پوست

سازمان پژوهش‌های فضایی هند یک هفته پس از لغو پرتاب به علت نقص فنی، این بار توانست باموفقیت مأموریت چاندریان-۲ را به‌سوی ماه پرتاب کند.

کاوشگر چاندریان-۲ (Chandrayaan-2)

هند باموفقیت، کاوشگر خود را به ماه ارسال کرد. «کاوشگر چاندریان-۲ (Chandrayaan-2)» قرار است طی ۴۸ روزهای آینده روی در مدار ماه قرار گیرد و آغازگر عصر جدیدی برای کشور هند باشد که می‌خواهد به یکی از «ابرقدرت‌های فضایی جهان» مبدل شود. چاندریان که در زبان سانسکریت به‌معنای «ارابه‌ی ماه» است، ساعت ۲:۴۳ دقیقه به وقت محلی از مرکز فضایی ساتیش داوان در سری‌هاری‌کوتا، ایالت آندرا پرادش به فضا پرتاب شد.

علت لغو پرتاب کاوشگر چاندریان-۲

پرتاب کاوشگر هند قبلا برای دوشنبه هفته گذشته برنامه‌ریزی شده بود، اما تنها ۵۶ دقیقه قبل از پرتاب به علت نقص فنی لغو شد. اگر کاوشگر چاندریان-۲ با موفقیت روی ماه فرود بیاید، هند به چهارمین کشوری مبدل می‌شود که روی سطح ماه فرود آمده است. قبلا به‌جز ایالات متحده آمریکا، چین و روسیه هم توانسته بودند کاوشگرهای خود را روی ماه فرود بیاورند.

ویژگیهای کاوشگر چاندریان-۲

کاوشگر چاندریان-۲، ۳٫۸ تن وزن دارد و ۱۳ محموله را با خود حمل می‌کند و از ۳ قسمت اصلی شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک ماه‌نورد می‌باشد و تمام اجزای آن توسط سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) توسعه یافته‌اند.

برنامه فضایی کاوشگر چاندریان-۲

چاندریان-۲ قبل از اینکه خود را در مدار مدوری در فاصله‌ی ۱۰۰ کیلومتری سطح کره ماه قرار دهد، به مدت دو ماه در فضا پرواز می کند. بعد از اینکه چاندریان-۲ در موقعیت مداری خود قرار گرفت، فرودگری به‌نام «ویکرام (Vikram)» که به احترام ویکرام سربهی از پیش‌گامان برنامه فضایی هند نام‌گذاری‌شده از کاوشگر مادر خود جدا می‌شود و به آرامی روی سطح ماه در نزدیکی قطب جنوب فرود می‌آید. بعد از آن، ماه‌نورد مأموریت که «پراگیان (Pragyan)» (در زبان سانسکریت به‌معنای خرد) نام دارد نیز از فرودگر جدا شده است و ۱ روز ماه یا ۱۴ روز زمینی را در ماه خواهد گذراند و در این مدت به جمع‌آوری نمونه‌های شیمیایی و معدنی می پردازد.

هند نیز ماه نشین شد

هند به چهارمین کشوری بدل می‌شود که روی سطح ماه فرود می‌آید

در طول یک سال آینده، مدارگرد ماه، وظیفه نقشه‌برداری از سطح و جو بیرونی ماه را برعهده خواهد داشت. کی سیوان، رئیس سازمان پژوهش‌های فضایی هند قبلا گفته بود که «۱۵ دقیقه قبل از فرود برای ما لحظات بسیار وحشتناکی خواهند بود.»

مصاحبه با سیوان رئیس سازمان پژوهش‌های فضایی هند

سیوان لحظاتی پس از پرتاب موفقیت‌آمیز مأموریت چاندریان ۲ به سوی ماه در کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت:

این وظیفه‌ی خطیر به لطف کار سختِ اعضای تیم سازمان پژوهش‌های فضایی هند امکان‌پذیر شد. آن‌ها به‌صورت بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیری تلاش کردند خانواده خود را فراموش کنند، منافع خود را فدا کردند تا اطمینان حاصل کنند که نقص فنیِ رخ‌داده کاملا برطرف شده است.

پیام تبریک نارندرا مودی

نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز پس از پرتاب از طریق توییتر به تیم این سازمان تبریک گفت. او در توییتر خود نوشت:

لحظات ویژه‌ای در تاریخ باشکوه کشور ما رقم خواهد خورد. پرتاب چاندریان ۲ نشان‌دهنده‌ی مهارت دانشمندان ما است.

نارندرا مودی در ادامه نوشت:

وی در بخش دیگری از توییت خود نوشت که همه‌ی مردم هند به خود افتخار می کنند. و همزمانی این رویداد مهم با پنجاهمین سالگرد مأموریت آپولو ۱۱ که برای نخستین بار منجر به فرود انسان روی ماه شد، بازهم تداعی‌گر تلاش سازمان‌های فضایی و کشورهای مختلف برای فرستادن فضانوردان به ماه است. جدی‌ترین برنامه برای فرستادن فضانورد به ماه از سوی ناسا اعلام شده که قصد دارد تا سال ۲۰۲۴، چند فضانورد را به ماه بفرستد.


نمایی از چاندریان-۲

اما این مأموریت برای هند اهمیت ویژه‌ای داشت. این کشور می‌خواهد به یکی از بازیگران اصلی عرصه فضا بدل شود و تا سال ۲۰۲۲، فضانوردان هندی را به فضا بفرستد. راجیسواری راجاگوپالان، رئیس بخش سیاست هسته‌ای و فضایی از بنیاد تحقیقاتی آبزرور در هند می‌گوید که از زمان روی کار آمدن نارندرا مودی، نخست وزیر ملی‌گرای هند، این کشور می‌خواهد نشان دهد که توانایی‌های بالایی دارد و این را می‌خواهد در عمل با ابتکارات علمی و فناورانه خود ثابت کند.

مأموریت چاندریان-۱ هند موفق به کشف مولکول‌های آب روی سطح ماه شد. و در بخشی از این مأموریت، یک کاوشگر به‌صورت کنترل‌شده‌ای در ناحیه‌ی قطب جنوب ماه سقوط کرد. اما اکنون تلاش هند برای فرود نرم روی ماه، چالش فنی بسیار بزرگ‌تری نسبت به سقوط کنترل‌شده خواهد بود. دو مأموریت چاندریان-۲ و چاندریان-۱، بعدا با مأموریت چاندریان-۳ دنبال می‌شوند که قرار است که در سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ مأموریتی را در ماه انجام دهد.

هند در سال ۲۰۱۴ به اولین کشور آسیایی بدل شد که به سیاره سرخ رسید. در این سال، کاوشگر «مانگالیان (Mangalyaan)» در اولین تلاش خود توانست به مدار مریخ برسد. مأموریت مدارگرد مریخ هندی‌ها هزینه بسیار پایینی نیز داشت که گفته می‌شود کل هزینه ساخت این مأموریت ۷۴ میلیون دلار بوده است.

هندی‌ها در سال ۲۰۱۷، یک مأموریت شامل ۱۰۴ ماهواره را با بودجه‌ای بسیار کم به مدار زمین فرستادند. نارندرا مودی اوایل سال ۲۰۱۹ نیز اعلام کرد که این کشور موفق شده یکی از ماهواره‌های خود را در آنچه که از آن به‌عنوان «آزمون ضد ماهواره» نام برد، منهدم کند تا به یکی از چهار کشوری در جهان بدل شود که به چنین قابلیتی دست پیدا می‌کند.


نمایی از چاندریان-۲ لحظاتی پس از جدا شدن از موشک حامل خود

دفاع از منابع هند در فضا

مودی گفت که این عملیات بیشتر برای «دفاع از منابع کشور در فضا» انجام گرفت. وزیر خارجه این کشور نیز اعلام کرد که هند هیچ هدی برای ورود به «مسابقه تسلیحاتی در فضا» ندارد. همچنین کشور هند خود را به‌عنوان سکوی پرتاب ارزانی برای ماهواره‌های تجاری جهان به اثبات رسانده است. به‌گفته‌ی آژانس فضایی دولت، هند تاکنون ۲۹۷ ماهواره از ۳۳ کشور را به فضا پرتاب کرده است.

سیوان، رئیس سازمان پژوهش‌های فضایی هند ماه گذشته گفته بود که هند قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ ایستگاه فضایی مستقلی بنا کند.

تنها ایستگاه فضایی برای فضانوردان

در حال حاضر، تنها ایستگاه فضایی موجود برای فضانوردان، ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) می باشد که پروژه‌ای مشترک بین چندین کشور و سازمان فضایی از سرتاسر جهان است. سازمان پژوهش‌های فضایی هند نیز پیشنهاد کرده که تا ۲۰۳۳ مدارگردی را به سیاره‌ی زهره ارسال کند. با این حال، برخی عقیده دارند اهداف بلندپروازانه هندوستان واقع‌گرایانه نیستند.

راجیسواری راجاگوپالان می‌گوید:

سازمان پژوهش‌های فضایی دچار کمبود ظرفیت در زمینه‌ی نیروی انسانی است و بودجه محدودی نیز دارد. حال سؤال این است که این منابع چگونه میان یک ایستگاه فضایی و برنامه فضانوردی توزیع خواهند شد؟ برخی از اهدافی که اعلام شده‌اند، با غرور و اعتباری که به همراه خواهند داشت، مشخصا برخواسته از تمایلات ملی‌گرایانه هستند، اما برخی از این اهداف غیر قابل دستیابی هستند.

رقابتهایی فضایی در آسیا

در همین حال، به نظر می‌رسد که رقابت فضایی در آسیا در جریان می باشد که در آن کشورهای چین، هند و ژاپن، همگی برنامه‌های ویژه‌ای برای اکتشافات فضایی دارند. چین، رقیب منطقه‌ای هند، سریع‌ترین رشد قدرت فضایی را داشته و با رهبری شی جین پینگ، میلیاردها دلار در برنامه فضایی خود سرمایه‌گذاری کرده است.

اولین کشور آسیایی که به ماه دست یافت

چینی‌ها زمستان سال گذشته، در اتفاق تاریخی، به اولین کشوری بدل شدند که به نیمه‌ی پنهان ماه دست پیدا می‌کنند. چینی‌ها توانستند با موفقیت ماهنورد «چانگ‌ ای ۴ (Chang’e 4)» را در نیمه‌ی پنهان ماه فرود بیاورند. این کشور همچنین برنامه دارد که برای سال آینده مأموریتی را به ماه بفرستد که نمونه‌هایی را از ماه جمع‌آوری کند و به زمین برگرداند.

برنامه های فضانوردی چین

چین برنامه‌های فضانوردی هم دارد و اعلام کرده است که در دهه‌ی ۲۰۳۰ مأموریت‌های سرنشین‌داری را در ماه انجام میدهد. اگر چین در اکتشافات فضایی خود موفق شود، پس از ایالات متحده، به دومین کشوری بدل می‌شود که توانسته است فضانوردان خود را روی ماه فرود بیاورد.

ایستگاه فضایی چین

پکن در برنامه «تیان گونگ (Tiangong)» نیز سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده که قرار است در سال ۲۰۲۲ ساخت و ساز آن به پایان برسد و چین را صاحب یک ایستگاه فضایی دائمی در مدار زمین کند.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن