آموزشآموزش کامپیوتر

آموزش نصب لینوکس اوبونتو در VirtualBox

فیلم سینمایی سرخ پوست

روش نصب Ubuntu در ماشین مجازی

اگر از ویندوز بر روی کامپیوتر شخصی استفاده میکنید به طور قطع نصب یک ویندوز دیگر در ماشین مجازی کاربرد زیادی نخواهد داشت. ولی نصب Linux بر روی ماشین مجازی گزینه‌ای بسیار عالی است. به طوری که ‌‌می‌دانید،‌ صدها توزیع مختلف از Linux منتشر شده است. درنتیجه برای نصب، ممکن است کاربران دچار مشکل در انتخاب شوند. به همین دلیل در اینجا نصب یکی از معروف‌ترین آن‌ها یعنی Ubuntu را آموزش خواهیم داد. در ضمن می‌توانید برای آزمایش توزیع‌های مختلف لینوکس، ابتدا آن‌ها را روی ماشین مجازی نصب نمایید.

ایجاد ماشین مجازی

VirtualBox را اجرا کرده و گزینه New را برای ساخت ماشین مجازی جدید کلیک کنید. نامی مناسب برای ماشین مجازی برگزینید. اگر Type و Version به‌ طور خودکار تغییر نکردند، آن‌ها را به ترتیب به Linux و Ubuntu / 64bit تغییر دهید.

در این قسمت باید مقدار فضایی از حافظه RAM را به ماشین مجازی اختصاص دهید. معمولا نیمی از حافظه‌ی موجود کافی است؛ ولی اگر ظرفیت RAM سیستم کمتر از دو گیگابایت باشد،‌ عملکرد ماشین مجازی کارایی خوبی نخواهد داشت. حجم مورد دلخواه به گیگابایت را در ۱۰۲۴ ضرب و برحسب مگابایت محاسبه و وارد کنید. جهت تأیید گزینه Next را انتخاب کنید.

حال باید دیسک سختی برای Ubuntu ایجاد کنید. حالت پیش‌فرض Create a virtual hard disk now را در نظر بگیرید و گزینه Create را انتخاب نمایید. VirtualBox Disk Image گزینه مناسبی برای این بخش از کار خواهد بود. برای ادامه گزینه Next را کلیک کنید.

حال باید بین انتخاب دیسک dynamic یا fixed تصمیم بگیرید؛ مرحله بعدی تعیین اندازه دیسک خواهد بود. Ubuntu همانند Windows 10 فضای زیادی اشغال نمی‌کند. بنابراین اگر قصد ندارید برنامه‌های زیادی روی ماشین مجازی نصب کنید، ۴۰ گیگابایت فضای کافی و مناسبی خواهد بود، هر چند این مقدار می‌تواند تا ۲۵ گیگابایت نیز کاهش یابد.

بعد از انتخاب گزینه Create، ماشین مجازی آماده نصب سیستم‌ عامل می‌گردد.

نحوه دانلود Ubuntu

برای تهیه نسخه‌ای از این سیستم عامل سایت www.ubuntu.com در مرورگر خود باز کنید در آنجا متوجه خواهید شد که دو نسخه از این سیستم‌ عامل برای دانلود موجود است. نسخه «LTS» و نسخه‌ای جدیدتر؛ نسخه LTS یا همان 16.04 بسیار پایدارتر و مناسب‌تر است.گزینه دانلود را انتخاب و نسخه LTS را دریافت کنید. Ubuntu درخواستی مبنی بر اهدای کمک مالی ارائه می‌دهد ولی از آنجایی‌ که این توزیع کاملا رایگان است، گزینه continue to download را انتخاب نمایید.

پیوست نصب کننده Ubuntu به ماشین مجازی

بعد از اتمام دانلود، فایل ISO برای نصب Ubuntu در اختیار شما قرار می‌گیرد. در منوی VirtualBox بر روی ماشین مجازی Ubuntu و سپس گزینه Settings کلیک کنید. گزینه  Storage و در ادامه آیکون CD را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که در آیکون CD گزینه Empty مدنظر قرار بگیرد. در قسمت راست آیکون CD که با استفاده از علامت جهت‌نما مشخص شده،‌ باید گزینه Choose Virtual Option Disk File انتخاب شود. اکنون آدرس فایل دانلود شده را وارد و برای گذشتن  از این مرحله بر روی آن دابل‌کلیک کنید.

به قسمت سیستم بازگردید و در فهرست Boot Order گزینه Optical را انتخاب کنید. با استفاده از جهت‌‌نما، آن را بالاتر از گزینه Hard Disk قرار دهید و تیک گزینه Floppy را بردارید. گزینه‌ی Ok را برای ذخیره تنظیمات کلیک کنید. ماشین مجازی را انتخاب و گزینه Start را برای بارگذاری آن انتخاب کنید.

روش نصب اوبونتو

اکنون به مراحل جذاب کار میرسیم؛ نصب Ubuntu در ماشین مجازی مانند یک سیستم واقعی. بعد از کلیک روی گزینه Start برای بارگذاری ماشین مجازی چند لحظه صبر کنید. در صفحه اصلی گزینه‌های نصب یا استفاده از Ubuntu برایتان قرار گرفته است. چون هدف نصب آن است، گزینه Install Ubuntu انتخاب شود.

در مرحله بعدی دو گزینه برای صرفه‌جویی در زمان در مقابلتان  است. گزینه اول آخرین به‌روزرسانی برای Ubuntu را در حال نصب آن دانلود می‌کند. گزینه دوم نرم‌‌افزارهای جانبی مثل درایور شبکه،‌ گرافیک‌ها و … را دانلود میکند.

موقعیت زمانی را تأیید و Continue را انتخاب کنید. پس‌ از آن همین کار را بعد از انتخاب نوع صفحه‌کلید انجام دهید. درادامه باید نام کاربری و رمز عبور انتخاب شوند.

اگر گزینه Log in automatically را انتخاب  کنید،‌ Ubuntu بعد از لاگین کردن به‌ طور خودکار وارد حساب کاربری خواهد شد. چون در محیط ماشین مجازی قرار داریم، انتخاب این گزینه کار را
آسوده تر خواهد کرد. در صورتی‌ که تمایلی به استفاده از این تنظیمات ندارید،‌ همانند رایانه‌های دیگر برای هر بار ورود کلمه‌ی عبور پرسیده خواهد شد. برای امنیت بیشتر می‌توانید بر روی پوشه‌های موجود رمز عبور قرار دهید؛ البته به دلیل ماهیت ماشین مجازی احتمالا نیازی به این کار نباشد.

همانطور که در حا انتظار برای نصب Ubuntu میباشید،‌ اسلایدی از امکانات و خصوصیات آن نمایش داده خواهد شد. بعد از نصب پیغامی مبنی بر راه‌‌اندازی مجدد جهت تکمیل مراحل ارائه می‌شود. سپس باید دیسک نصب از سیستم خارج گردد. بر روی آیکون ‌CD راست کلیک و گزینه Remove disk from virtual drive را انتخاب نمایید. اگر گزینه ذکر شده با رنگ خاکستری به‌صورت خودکار انتخاب شده است فقط Enter را کلیک کنید.

نصب افزونه‌های سیستم‌ عامل

برای فعال‌سازی کامل امکانات VirtualBox، باید حتما افزونه‌های آن سریعا نصب شوند. ابتدا این مسیر را دنبال کنید: Devices > Install Guest Additions CD Image. سپس سؤالی برای راه‌اندازی این مورد پرسیده می‌شود. گزینه Run را کلیک و رمز عبور را وارد کنید.

پنجره‌ای برایتان باز میشود و نصب شروع می‌شود. هنگامی که گزینه Press Return to close this window نمایش داده شد،‌ Enter را بزنید. آیکون شبیه به چرخ‌دنده را در قسمت بالای سمت راست دسکتاپ باز و گزینه Shut Down و بعد از آن Restart را انتخاب کنید. حال آماده هستید که با Ubuntu خود کار کنید.

ابزار‌های VirtualBox

انتخاب کلید‌های ترکیبی

برخی از کلیدها همیشه بر روی سیستم‌ عامل اصلی کار می‌کنند. برای نمونه اگر کلید‌های ترکیبی CRTL + ALT +DEL را هم‌زمان در محیط ماشین مجازی استفاده کنید،‌ این فرمان فقط بر روی سیستم‌ عامل میزبان فعال خواهد شد.برای انتخاب چنین کلید‌های ترکیبی به قسمت Input در منوی VirtualBox بروید. گزینه Keyboard را انتخاب و ترکیبات مورد نظر را ایجاد کنید.

استفاده از قابلیت اسکرین‌ شات

احتمالا در سیستم‌ عامل اصلی برنامه‌ای برای گرفتن اسکرین‌ شات داشته باشید. اگر می‌خواهید در محیط ماشین مجازی این کار را انجام دهید،‌ فقط کافی است کلید CRTL سمت راست را همراه با کلید E استفاده و سپس تصویر را در محل دلخواه ذخیره کنید.

قابلیت Snapshot

امکان دارد شما ماشین مجازی را برای کار‌هایی با ریسک بالا مانند استفاده از نسخه هک شده یک نرم‌افزار،‌ یا امتحان کردن یک فایل مشکوک نصب کرده باشید؛ بنابراین در صورتی‌ که ماشین مجازی دچار مشکل شد،‌ نیازی نیست که مراحل نصب را از ابتدا طی کنید. در اینجا می‌توانید از ماشین مجازی Snapshot بگیرید تا آن را به راحتی بازیابی کنید.اگر در حال استفاده از ماشین مجازی باشید،‌ به قسمت Machine> Take Snapshot در منوی VirtualBox بروید. اسم و توضیحی راجع به فایل پشتیبانی بنویسید و آن را با کلید OK تأیید کنید.اگر در حال استفاده از ماشین مجازی نیستید،‌ از منوی اصلی VirtualBox این کار را انجام دهید. در سمت راست، بر روی گزینه Snapshot کلیک و فایل جدیدی بسازید. اسم و توضیحات نیز جز واجبات این قسمت میباشند.

هنگامی که Snapshot را ذخیره کردید،‌ کار خاصی برای بازیابی آن احتیاج نیست فقط ماشین مجازی را خاموش و به منوی اصلیVirtualBox بروید. بر روی گزینه Snapshots کلیک و هر کدام که باید بازیابی شود را انتخاب نمایید. سپس گزینه Restore Snapshot را بزنید. پیشنهادی مبنی بر ذخیره‌ی snapshot برای حالت فعلی ماشین مجازی ارائه خواهد شد. از آنجایی‌ که معمولا در این حالت ماشین مجازی خراب شده است،‌ تیک گزینه Create a Snapshot of current machine state را بردارید و گزینه Restore را انتخاب کنید.

بعد از پایان یافتن بازیابی، ماشین مجازی مانند زمان گرفتن Snapshot کار خواهد کرد.

به اشتراک‌گذاشتن پوشه و کلیپ بورد

برای استفاده بهتر از ماشین مجازی می‌توانید اطلاعات را بین آن و سیستم اصلی رد و بدل کنید. گزینه Settings ماشین مجازی را انتخاب کنید و سپس در دسته‌بندی General،‌ زبانه Advance را کلیک نمایید. در این قسمت دو انتخاب پیش رو دارید: Shared Clipboard و Drag’n’Drop. فعال کردن گزینه اول قابلیت اشتراک‌گذاری «کلیپ بورد» بین سیستم اصلی و ماشین مجازی را می‌دهد. این در حالی است که با انتخاب گزینه دوم فقط با کشیدن و رها کردن فایل در محیط مورد نظر این اتفاق انجام میشود.

علاوه براین موارد گفته شده VirtualBox گزینه Shared folder را پیشنهاد می‌دهد. با این گزینه اجازه استفاده از پوشه‌ای خاص بر روی سیستم اصلی به ماشین مجازی داده می‌شود.

روش های مختلف خاموش کردن ماشین مجازی

با خاموش کردن سیستم میزبان،‌ ماشین مجازی نیز خاموش خواهد شد. اما اگر نیازی به گزینه‌های متنوع دیگری دارید،‌ به قسمت File > Close مراجعه کنید. سه گزینه زیر پیش رو است:

  • Save the machine state: انتخاب این گزینه حالت فعلی ماشین مجازی را در دیسک سخت ذخیره و آن را می‌بندد. زمانی که دوباره ماشین مجازی را باز کنید، دقیقا با همان وضعیت قبلی باز خواهد شد. این کار همانند انتخاب گزینه Sleep در سیستم‌ عامل است.
  • Send the Shutdown signal: انتخاب این گزینه همانند Shut down در سیستم‌ عامل ماشین مجازی است که برحسب آن دقیقا ماشین مجازی، چرخه خاموش کردن را طی می‌کند.
  • Power Off the machine: اگر بخواهیم مقایسه ای از عملکرد این گزینه داشته باشیم باید آن را با کشیدن برق کامپیوتر مقایسه کنیم. ماشین مجازی بلافاصله بعد از انتخاب آن بسته خواهد شد. در مواقعی که ماشین مجازی هنگ کرده باشد، استفاده از این گزینه مناسب است ولی تا به اجبار برای استفاده  از آن شدید این کار ار انجام ندهید، چون امکان از بین رفتن اطلاعات در آن وجود دارد.

ویرایش ویژگی‌های ماشین مجازی

در منوی اصلی VirtualBox گزینه Settings را برای مرور ویژگی‌های ماشین مجازی انتخاب کنید. در قسمت System، مقدار حافظه RAM قابل تنظیم است. اگر عملکرد ماشین مجازی کند شده است و در رایانه مشکلی وجود ندارد،‌ اختصاص مقداری فضای بیشتر به RAM میتوان چاره ساز باشد. اگر واقعا می‌خواهید که ماشین مجازی بهتر عمل کند در قسمت Processor می‌توان هسته‌های دیگری به پردازشگر آن اضافه کرد.

قسمت USER interface در سمت چپ تنظیم‌ کننده‌‌ی ظاهر و منوی VirtualBox است. می‌توان چندین آیتم به آن اضافه و یا برای تنظیم بیشتر تعدادی از آن‌ها را کم نمود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن