آموزشآموزش اپلیکیشن

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox و یادگیری نصب ویندوز 10 در آن

فیلم سینمایی سرخ پوست

برای اینکه بتوانید چند سیستم عامل را همزمان به اجرا درآورید به یک «ماشین مجازی» (Virtual machines) مانند«VirtualBox» احتیاج دارید. ممکن است درباره‌ی ماشین‌های مجازی یا به اختاصر «VM» شنیده باشید ولی هرگز این نرم افزارها را امتحان نکرده باشید.

در این مقاله تلاش شده است تا استفاده از VirtualBox،‌ کار با نرم‌افزار، نصب سیستم‌ عامل و راه‌اندازی تجهیزات بر روی آن،‌ آموزش داده شود. تقریبا همه‌ چیز به صورت مرحله به مرحله در ادامه بیان می‌گردد و نکات مفید و راهگشایی را در طول مسیر یادگیری عنوان می‌کنیم.

معرفی VirtualBox و دلایل استفاده از آن

VirtualBox قسمتی از یک نرم‌افزار منتشر شده از شرکت «Oracle» است. با استفاده از این برنامه سیستم‌ عامل‌ها بر روی رایانه‌های مجازی نصب می‌شوند. در این شرایط عملکرد سیستم‌ عامل همانند موقعی است که بر روی سخت‌افزار واقعی نصب می‌گردد. همچنین کاربردهای بسیاری برای ماشین‌های مجازی وجود دارد. یکی از بهترین و ایمن‌ترین آن‌ها نصب VirtualBox است. این نرم‌افزار بدون ایجاد مشکل خاصی سیستم‌ عامل دیگری را بر روی رایانه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. و استفاده ار این برنامه برای کاربران خانگی رایگان میباشد.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

شروع کار با VirtualBoxدر گام اول به سایت www.virtualbox.org مراجعه کنید و آن را دانلود کنید. این نرم‌افزار بر روی سیستم‌ عامل‌های Windows ،macOS و Linux قابل‌ نصب است. در ادامه نصب و کار با VirtualBox در سیستم‌ عامل ویندوز را آموزش خواهیم داد؛ با این حال عملکرد آن تقریبا در همه‌ی سیستم‌ عامل‌های ذکر شده یکسان است. پس به سایت معرفی شده بروید و نسخه مناسب با سیستم‌ عامل خود را دانلود کنید.

نرم‌افزار را نصب کنید و توجه داشته باشید که در طول مراحل نصب، نیازی به تغییر  جیزی نیست. در هنگام نصب VirtualBox از اتصال اینترنت خود اطمینان داشته باشید.در صورتی‌ که Windows پیغامی مبنی بر نصب درایور نمایش داد،‌ آن را تأیید نمایید. بعد از اتمام نصب صفحه اصلی VirtualBox مشاهده خواهد شد.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

در حال حاظر هیچگونه ماشین مجازی ساخته نشده است بنابراین باید نسبت به ایجاد آن اقدام کرد. در این اینجا نصب  سیستم عامل ویندوز ۱۰ را خدمت شما ارائه مینمایم. قبل از نصب هر چیزی باید یکی از گزینه‌های تنظیمات را بررسی کرد.

VirtualBox به‌صورت پیش‌فرض اطلاعات مربوط به ماشین مجازی را در پوشه user قرار می‌دهد. اگر از یک درایو استفاده می‌کنید،‌ مشکلی وجود نخواهد داشت. ولی در نظر داشته باشید که نصب ماشین مجازی حدوداً ۲۰ گیگابایت فضا اشغال می‌کند. پس در صورت تمایل می‌توانید محل ذخیره اطلاعات را تغییر دهید.بدین منظور به قسمت File > Settings در VirtualBox بروید و بر روی گزینه General کلیک کنید. در اینجا گزینه Default Machine Folder محل ذخیره داده‌ها را نشان خواهد داد. با کلیک کردن بر روی گزینه Other محل دیگری برای این کار انتخاب کنید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

روش نصب Windows 10 در ماشین مجازی

اگر می‌خواهید از ویندوز در کنار Mac ،‌Linux یا حتی ویندوز دیگری استفاده کنید،‌ نحوه‌ی نصب و استفاده‌ به طور مجازی از Windows 10 را در این مقاله آموزش ببینید. در صورتی‌ که تمایل به نصب Windows 7 یا 8.1 را دارید نیز همین مطالب را دنبال کنید چرا که مراحل نصب تقریباً یکسان است. به علاوه آن‌ که با کمی کار بیشتر حتی می‌توان نسخه‌ XP را نیز نصب کرد.

ساخت ماشین‌ مجازی (VM)

با انتخاب گزینه آبی‌رنگ New در صفحه اصلی VirtualBox کار شروع می‌شود. حالا باید نامی برای ماشین‌ مجازیبرگزینید تا بین دیگر ماشین‌ها قابل‌شناسایی و متفاوت باشد. بعد از نام‌گذاری، برنامه به‌ طور اتوماتیک Type و Version را نمایش می‌دهد. اگر اطلاعات نمایش داده شده نادرست هستند،‌ گزینه Type را به Microsoft Windows و Version را به Windows 10 نسخه‌ی (64bit) تغییر دهید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

توجه: نصب نسخه 64bit یا 32bit بستگی به سخت‌افزار کامپیوتر شما دارد. در صورتی‌ که رایانه شما قدیمی نیست، نسخه 64bit  عملکرد بهتری خواهد داشت و می‌بایست بر روی ماشین مجازی همین نسخه را نصب کرد. و اینکه VirtualBox به‌طور خودکار نسخه مناسب ویندوز را انتخاب خواهد کزد.

رفع مشکل عدم نمایش نسخه 64bit هنگام ساخت ماشین مجازی

اگر بر روی رایانه از نسخه 64bit استفاده می‌کنید و در فهرست Version این گزینه را مشاهده نمی‌کنید،‌ باید قبل از ادامه کار این مشکل را برطرف کنید.عبارت Windows Features را در منوی استارت بنویسید و گزینه Turn Windows Features on or off را باز کنید. فهرست باز شده را با دقت بررسی نمایید و از فعال نبودن گزینه Hyper-V اطمینان حاصل کنید. اگر این گزینه فعال است تیک آن را بردارید و بر روی Ok کلیک کنید. در پایان کامپیوتر را  restart کنید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

اگر هنوز هم گزینه 64bit را در اختیار ندارید، باید به قسمت BIOS بروید. وقتی در محیط BIOS هستید باید به دنبال گزینه Virtualization باشید. گزینه‌های محتمل Intel Vt-x ،‌Intel Virtualization Technology و Virtualization Extension خواهند بود. امکان دارد در منو‌های Processor یا Security این گزینه‌ها را پیدا کنید. حال‌ آنکه اگر چیزی پیدا نکردید مدل مادربرد رایانه را به همراه عبارت «enable Virtualization» در گوگل جست‌وجو نمایید.

زمانی که virtualization را در BIOS فعال کردید،‌ تنظیمات را ذخیره و سیستم را reboot کنید. دوباره برای ایجاد ماشین مجازی 64bit اقدام نمایید. در صورتی‌ که بعد از انجام این تنظیمات قادر به نصب آن نباشید، باید از نسخه 32bit استفاده نمایید.

اختصاص دادن RAM

برای راه‌اندازی ماشین مجازی، مرحله بعدی اختصاص مقداری از حافظه‌ی رم RAM به آن است. VirtualBox پیشنهاد‌هایی را برای اختصاص فضای مورد نیاز ارائه خواهد داد؛ اما معمولا مقدار این فضا بسیار کم است. هنگامی‌ که فضای اختصاصی بسیار کم باشد‌،‌ ماشین مجازی ضعیف عمل می‌کند. البته اختصاص فضای زیادی از RAM نیز باعث اختلال در سیستم‌ عامل اصلی و ناپایداری آن خواهد شد.

مقدار دقیق فضای اختصاصی به ماشین مجازی بستگی به ظرفیت RAM رایانه میزبان دارد. معمولا اختصاص نیمی از ظرفیت RAM، به ماشین مجازی مناسب است. Windows 10 به حداقل ۴ گیگابایت از RAM نیاز دارد.

با استفاده از تنظیم‌کننده مشخص‌ شده در تصویر مقدار فضای اختصاصی را انتخاب کنید. هر مقدار فضا برحسب گیگابایت را در ۱۰۲۴ ضرب کرده تا بتوانید حجم مناسب را تعیین کنید. برای مثال اگر نیاز به فضای ۴ گیگابایتی دارید باید ۴۰۹۶ مگابایت فضا اختصاص دهید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

اضافه کردن هارد دیسک مجازی

مرحله بعدی اضافه کردن هارد دیسک جهت ذخیره اطلاعات ماشین مجازی بر روی آن است. گزینه‌ی Create a virtual hard disk now را برای ایجاد آن انتخاب کنید. در ادامه VirtualBox نوع فایل دیسک سخت را از شما می‌پرسد. به‌ صورت پیش‌فرض این گزینه بر روی VDI قرار دارد. چیزی را تغییر ندهید و به مرحله بعدی بروید.

VirtualBox دو نوع دیسک سخت Dynamic و Fixes ایجاد می‌کند. فضای Dynamically allocate فقط مقدار استفاده شده از دیسک اصلی را اشغال می‌کند. برای مثال اگر ۱۰۰ گیگابایت فضا به دیسک مجازی اختصاص دهید و ۳۰ گیگابایت از آن را استفاده کنید،‌ درنتیجه همان ۳۰ گیگابایت از فضای دیسک اصلی اشغال خواهد شد.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

گزینه دیگر Fixed Size است. برای ایجاد این دیسک باید بیشینه فضای مورد نیاز را به آن اختصاص دهید. درست است که از همان ابتدا فضای بیشتری را اشغال می‌کند اما در ادامه سرعت کار ماشین مجازی در مقایسه با دیسک Dynamic بیشتر خواهد بود. به صورت دلخواه هر کدام از دیسک‌ها را می‌توانید انتخاب نمایید ولی در این آموزش گزینه Dynamic را انتخاب می‌کنیم. در این حالت اگر اطلاعات زیادی بر روی ماشین مجازی نصب نگردد، فضایی از دیسک اصلی بیهوده اشغال نمی‌شود.

در پایان کار باید اندازه و محل دیسک را در VirtualBox ذخیره کنید. اسم آن را به‌صورت پیش‌فرض همان اسم ماشین مجازی بگذارید. همان‌طور که قبلا اشاره شد،‌ محل ذخیره اطلاعات در قسمت Default Machine Folder است. شرکت مایکروسافت فضای ۲۰ گیگابایتی را برای نصب Windows 10 64bit پیشنهاد می‌دهد؛ بنابراین اختصاص ۴۰ گیگابایت فضا برای نصب آن و همینطور دیگر برنامه‌ها و اطلاعات، مقدار حداقلی خواهد بود. اگر تمایل داشته باشید فضای اختصاصی را افزایش دهید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

بعد از طی کردن مراحل بالا با کلیک کردن بر روی گزینه Create ماشین مجازی آماده نصب روی ویندوز خواهد بود.

دانلود نصب کننده Windows 10

اکنون‌ که ماشین مجازی ساخته شده ، نوبت به نصب یک سیستم‌ عامل رسیده است. بدین منظور باید سری به صفحه دانلود Windows 10 شرکت مایکروسافت بزنید. گزینه Download tool now را کلیک کنید. بعد از دانلود، آن را اجرا و create Installation media را انتخاب کنید.

در صفحه بعد بر روی option دابل‌کلیک نمایید. مطمئن شوید Edition مربوطه Windows 10 و Architecture آن ،‌ 64bit باشد. اگر گزینه‌ها به صورت بیان شده نبود، تیک گزینه Use the recommended options for this PC را بردارید و آن‌ها را ویرایش کنید. انتخاب آخر، بین گزینه‌های bootable USB drive یا ایجاد ISO خواهد بود. گزینه ISO file را انتخاب کنید و فضایی برای ذخیره‌سازی آن انتخاب نمایید. در ادامه ابزار شروع به دانلود ویندوز خواهد کرد.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

روش نصب فایل ISO

فایل ISO «تصویری» (Image) از یک دیسک است. اگر ویندوز بر روی رایانه واقعی نصب باشد،‌ باید فایل ISO را بر روی DVD رایت کنیم و درون کامپیوتر قرار دهیم تا مراحل نصب آغاز گردد. ولی اینجا می‌توان بدون انجام دادن این کار به صورت مستقیم فایل ISO را بر روی ماشین مجازی نصب کنیم.

بدین منظور ماشین مجازی را که ایجاد کرده اید در صفحه اصلی VirtualBox انتخاب کنید و گزینه Setting را انتخاب کنید. بر روی زبانه‌ی Storage کلیک نمایید تا در سمت چپ، آیکون CD در قسمت Storage tree به نمایش گذاشته شود سپس فلش سمت راست را انتخاب نمایید. گزینه Choose virtual Option Disc File را کلیک و محل قرار دادن فایل Windows.iso را به نرم‌افزار آدرس دهید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

در اینجا گزینه System را انتخاب کنید. در قسمت Boot Order بر روی گزینه Optical کلیک کنید و با استفاده از جهت‌‌نماها آن را بالای Hard Diskقرار دهید. بنا به دلایلی Floppy هم به‌صورت پیش‌فرض فعال است که Windows 10 آن را پشتیبانی ‌می‌کند. در صورت تمایل آن را غیرفعال کنید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

بعد از کلیک گزینه OK، نصب کننده ویندوز آماده راه‌اندازی است.

نصب Windows 10

در منوی اصلی VirtualBox، ویندوز مجازی را انتخاب و Start را جهت راه‌اندازی کلیک کنید. بعد از چند لحظه صفحه نصب Windows 10 ظاهر میشود. تنظیمات جغرافیایی مربوطه را انجام دهید و گزینه Next را بزنید. سپس در صفحه بعدی گزینه Install now را کلیک کنید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

اگرچه نیازی به کد خرید محصول برای Windows 10 ندارید ولی ویندوز برای فعال کردن آن، از شما کد خرید می‌خواهد.اگر کدی از قبل دارید آن را وارد کنید (درصورتی‌ که کد خرید معتبر Windows 8 یا 7 داشته باشید، فعال‌سازی انجام می‌شود) ولی در غیر این صورت گزینه I don’t have a product key را کلیک کنید.

در مرحله بعدی باید نگارش ویندوز را مشخص کنید. اگر کد محصول Windows 10 نسخه‌های Home یا Pro را دارید، همان را انتخاب کنید. اگر قصد فعال‌سازی سیستم‌ عامل را ندارید، حتما Windows 10 Pro را جهت نصب انتخاب و از امکانات بیشتر آن استفاده کنید. شرایط مجوز نصب را تأیید کنید و نصب را ادامه دهید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

در مرحله بعدی باید بین گزینه‌های Upgrade و Custom یکی را انتخاب کنید؛ با توجه به اینکه در حال استفاده از دیسک مجازی هستید،‌ باید گزینه Custom را انتخاب نمایید.

میبینید که درایو مجازی که ساخته‌اید، بانام Drive 0 نمایش داده شده است. بر روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود. بعد از آن گزینه Next را بزنید. در حال حاظر نصب Windows 10 شروع شده است و مقداری طول میکشد.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

 انجام تنظیمات در Windows 10

بعد از پایان نصب «Cortana» (دستیار دیجیتالی-صوتی مایکروسافت) شروع به صحبت کردن می‌کند تا در فرآیند نصب Windows 10 شما را کمک میکند. در صورت عدم تمایل به شنیدن صدا،‌ آیکون میکروفن را در سمت چپ قسمت پایین انتخاب نمایید. موقعیت جغرافیایی و زبان صفحه‌کلید را تأیید و بعد از هر کدام روی گزینه Yes کلیک کنید. اگر از یک‌ زبان برای صفحه‌کلید استفاده می‌کنید، گزینه Skip را انتخاب کنید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

در قسمت حساب کاربری گزینه Set up For Personal Us را انتخاب کنید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

در این مرحله اگر حساب کاربری Microsoft فعال دارید،  در قسمت آدرس ایمیل وارد کنید یا اینکه حساب کاربری جدید ایجاد کنید. در صورت نداشتن حساب مایکروسافت می‌توان گزینه Office account در گوشه سمت چپ را انتخاب نمود. ویندوز نیز به دلیل عدم استفاده از حساب کاربری Microsoft پیغامی نمایش می‌دهد که با کلیک کردن روی گزینه Maybe later می‌توان از آن عبور کرد.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

نام کاربری ویندوز را انتخاب و رمز عبور را تعیین کنید. توجه داشته باشید که بازیابی رمز عبور بسیار سخت و  غیر قابل تحمل است. پس رمز عبور را جایی یاد‌داشت و یک نوع راهنمایی برای یادآوری آن تعیین کنید. سپس گزینه Next را کلیک نمایید.

اکنون برای استفاده از کورتانا باید تصمیم بگیرید. این دستیار صوتی-دیجیتالی کارهای زیادی برایتان انجام خواهد داد. اگر جدیدا از Windows 10 استفاده می‌کنید،‌ قبل از انتخاب، بررسی کوتاهی در مورد آن انجام دهید. گزینه Yes یا ‌‌NO را جهت ادامه کار انتخاب کنید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

هم اکنون نصب ویندوز تمام شده است. بعد از اتمام تنظیمات، صفحه دسکتاپ نمایش داده می‌شود و ماشین مجازی آماده بهره برداری میباشد.

روش نصب افزونه‌های کاربردی برای ماشین مجازی

با اینکه هم‌اکنون می‌توان از ویندوز نصب‌شده در VirtualBox استفاده کرد، ولی ابتدا باید اجزای مهم دیگری نصب گردد. این اجزا که «افزونه‌های سیستم‌ عامل مهمان» (Guest Additions) نامیده می‌شوند، در حقیقت گروهی از درایور‌ها هستند که باعث هماهنگی بهتر VirtualBox با سیستم اصلی می‌شوند. بعد از نصب آن‌ها قادر خواهید بود اندازه پنجره ماشین مجازی را تغییر دهید یا «drag and drop» و دیگر موارد را فعال ‌سازید.

با استفاده از CD مجازی این افزونه‌ها در VirtualBox قابل‌ نصب هستند. در حالی که هنوز فایل ایمیج نصب کننده ویندوز بر روی VirtualBox در حال اجرا میباشد،‌ باید ابتدا آن را حذف کنیم. در پنجره ماشین مجازی روی آیکون CD راست کلیک  و گزینه Remove disk from virtual drive را انتخاب نمایید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

سپس CD افزونه‌های مهمان را با مراجعه به قسمت Devices > Install Guest Additions CD Image در نوار منوی VirtualBox فعال کنید. برای راه‌اندازی آن File Explorer را از Taskbar در پایین صفحه گشوده و بر روی گزینه This PC را در سمت چپ کلیک کنید. جهت نصب افزونه‌ها بر روی آیکون CD Drive دابل‌کلیک نمایید. اگر در مرحله نصب مجوزی برای نصب احتیاج باشد با انتخاب گزینه‌ی Yes مراحل را ادامه دهید.

چند لحظه بعد آیکونی برای نصب تنظیمات در پایین Taskbar نمایش داده میشود. در وحله اول بر روی آنکلیک کرده و سپس گزینه Next را برای کامل شدن مراحل انتخاب کنید. اگر پیشنهادی برای نصب نرم‌افزار دستگاه ارائه شد گزینه Install را انتخاب نمایید.

آموزش کامل کار با برنامه VirtualBox

بعد از اتمام نصب پیغامی برای راه‌اندازی مجدد مشاهده خواهد کرد. آن را تأیید کنید و از قابلیت های  اضافه شدهنهایت استفاده را برید . بدون آن‌ها صفحه‌نمایش باکیفیت پایین به نمایش درمی‌آید. راه‌اندازی مجدد،‌ نوید استفاده از امکانات جدید را خواهد داد. اکنون می‌توانید صفحه VirtualBox را با اندازه کامل مشاهده کنید. 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن