پیشتازتک پلاسگردشگری

جاذبه های گردشگری استان کوردنشین کرمانشاه

فیلم سینمایی سرخ پوست

شهر کرمانشاه از شهرهای تاریخی و کهن ایران می باشد.در معرفی شهر کرمانشاه می خواهیم در مورد آداب و رسوم مردم کرمانشاه و فرهنگ مردم این خطه برای تان سخن بگوییم و بهترین دیدنی های کرمانشاه را به شما معرفی کنیم. در سفر به این شهر کهن و تاریخی، که بزرگترین شهر کردنشین ایران محسوب می شود.

چرا سفر به کرمانشاهرا انتخاب می کنیم؟

 •  تعدادی از جاذبه های مهم تاریخی ایران مانند طاق بستان، تکیه های بیگلربیگی و معاون الملک و … را در خود جای داده است.
 • یکی از مهمترین مجموعه آثار تاریخی ایران، محوطه، سنگ نوشته و کتیبه بیستون در نزدیکی این شهر قرار گرفته است.
 • یکی از زیباترین مساجد اهل سنت ایران-مسجد شافعی- در این شهر واقع شده است.
 • طبیعت زیبای استان کرمانشاه به ویژه جنگل های بلوط زاگرس، غارهای مشهور این منطقه و دشت های سرسبز آن و پارک های جنگلی طاق بستان و کوهستان در شهر کرمانشاه از بهترین مکان ها برای طبیعت گردی و گردش در این منطقه به محسوب می شود.
 • کرمانشاه تعدادی از بهترین خوراکی های خوشمزه و سوغات های ایران را در خود جای داده است و می توان از آن به عنوان یکی از مقاصد شکم گردی در ایران نام برد.
 • کرمانشاه یکی از مهمترین مراکز سنگ نوردی، صخره نوردی و غار نوردی ایران می باشد.

اطلاعات کلی درباره شهر کرمانشاه

بهتر است پیش از اینکه راهی کرمانشاه شویم اطلاعات کلی در مورد جنبه های گوناگون زندگی در این شهر به دست آوریم و با دید دقیق تر و اطلاعات جامع تری به این منطقه سفر کنیم.

نژاد و زبان مردم کرمانشاه:

بخش بزرگی از مردم کرمانشاه را اقوام کرد تشکیل می دهند و در کنار آنها اقوام دیگری از ارمنی ها، ترک ها، عرب ها، لرها و لک ها با مهاجرت به این منطقه در این شهر و استان ساکن شده اند. رایج ترین زبان مردم کرمانشاه کُردی (کردی کلهری) و بعد از آن زبان فارسی کرمانشاهی (اختلاطی از کردی کلهر با زبان فارسی) و زبان لکی ست. البته کُردی که مردم کرمانشاه در این شهر و استان استفاده می کنند، از نظر گویش گوناگون است و از پراستفاده ترین آنها می توان به گویش کردی کلهری، گویش کردی اورامی، گویش کردی سورانی اشاره کرد. در کنار این دو زبان و چندین گویش، زبان های ارمنی، ترکی، عربی و لری توسط اقوام دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

دین و مذهب مردم کرمانشاه:

اکثر مردم کرمانشاه مسلمان و سنی و شیعه مذهب هستند. تعداد کمی از مردم هم پیرو دین هایی مانند زرتشتی، مسیحی و یهودی اند.

اقتصاد مردم استان کرماشاه:

با سرمایه گذاری های سال های اخیر در استان کرمانشاه به ویژه در زمینه صنعت، رتبه این منطقه در میان استان های صنعتی از 22 به 18 رسیده است. از مهمترین واحدهای صنعتی عمده در استان می توان به صنایع پتروشیمی کرمانشاه، پتروشیمی بیستون، مجتمع صنایع نازگل، شرکت چینی کرد، سیمان غرب و سامان، شرکت کاشی کرد، شرکت روژین تاک و …اشاره کرد. داشتن کوتاه ترین مسیر حمل و نقل کالا به عراق، وجود بزرگترین پایانه مسافرتی غرب کشور در مرز خسروی، داشتن بازارچه های بزرگ مرزی و … باعث شده تا شهر و استان کرمانشاه قابلیت ویژه ای برای صادرات و واردات و تجارت خارجی برخوردار باشد.

علاوه بر این، گردشگری، کشاورزی (یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات و حبوبات کشور)، دامپروری و دامداری، شیلات، زنبورداری، صنایع دستی و سوغاتی های مختلف، بخش های دیگر پازل اقتصادی استان کرمانشاه را کامل می کند؛ اما تمام این موارد در کنار هم نتوانسته هنوز اقتصاد این استان و شهر را چندان تکان دهد و بیکاری در این استان بیداد می کند. متاسفانه با وجود منابع و ظرفیت های بسیار، شهر کرمانشاه یکی از بالاترین نرخ های بیکاری را دارد و بسیاری از جوانان این شهر برای پیدا کردن کار به شهرهای دیگر مهاجرت می کنند.

شهرهای خواهرخوانده در استان کرمانشاه:

شهرهای رسبورگ در آمریکا، سیسیل در ایتالیا، غازی عینتاب در ترکیه، اشپلیت در کرواسی شهرهای خواهرخوانده کرمانشاه می باشند.


اطلاعات سفر و گردشگری

سفر به هر شهری با دانستن اطلاعاتی در مورد آداب و رسوم، جاذبه های گردشگری، غذا و خوشمزه و … جذاب تر و راحت تر است. در این قسمت سعی می کنیم کرمانشاه را از نظر توریستی معرفی کنیم.

آداب و رسوم مردم کرمانشاه

کردها و دیگر اقوام کرمانشاه مانند دیگر اقوام اصیل و ریشه دار ایرانی برای روزها و زمان های مختلف سال و نیز مناسبت ها و وقایع مختلف زندگی شان رسم ها و آیین های متنوع و جذابی دارند که در این بخش به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم.

رسم خا بازی | تخم مرغ بازی:

از مراسم معمول و پرطرفدار سال نو که در کرمانشاه برگزار می شود، رسم خا بازی می باشد. این رسم به روش های گوناگونی برگزار می شود که یکی از آنها را در اینجا شرح می دهیم. بعد از تحویل سال بچه ها و نوجوانان هر کدام سهم تخم مرغ خود را می گیرند و برای بازی کنار هم جمع می شوند. هر کدام از بچه ها تخم مرغ شان را به روی هم می زنند و تخم مرغ هر کسی شکست باید طرف مقابل تخم مرغ های سالمش را به دیگری بدهد.  

شال درکی | شال اندازی:

از دیگر رسم های جالب شب عید رسم شال درکی یا شال اندازی می باشد. جوانان در گذشته، شب عید بر بام خانه ها آتش روشن می کردند و دستمال یا شالی را از سوراخ خانه ها به داخل می انداختند و از صاحبخانه عیدی دریافت می کردند. آنها در هنگام انداختن شال و گرفتن عیدی اشعاری می خواندند و گردو، بادام، شیرینی، نخود، کشمش و تخم مرغ پخته عیدی می گرفتند.

و دیگر آیین ها …

اجرای مراسم متنوع مانند نوعید، آیین سیاه پوشی، اجرای تعزیه، نواختن چمری، گِل گرفتن لباس به هنگام عزای عزیزان، نواختن سورنا در مجالس عروسی و شادی و … از دیگر رسوم مردم کرمانشاه می باشد.


غذاهای اصیل کرمانشاهی

یکی از جذابیت های بارز کرمانشاه غذاهای خوشمزه و متنوع آن است که در این قسمت تعدادی از آنها را برای شما معرفی می کنیم:

 خورشت خلال بادام:

از معروف ترین غذاهای کرمانشاهی است و با موادی مانند گوشت گوساله، روغن، پیاز، زعفران، خلال بادام، لیموی عمانی و زرشک سیاه تهیه می شود.

آش دوینه یا ترخینه:

مواد مورد نیاز برای این غذای خوشمزه در فصل بهار و تابستان تهیه می شود و بیشتر در پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می گیرد. این آش با موادی مانند سه یا چهار عدد ترخینه سنتی، مقداری آب، سه عدد پیاز متوسط و سبزی آش پخته و سرو می شود.

ترخینه به چه معناست؟

نام ترخینه در این غذا به چه معناست و از چه موادی تشکیل شده است؟ ترخینه یا به زبان لری، کَشگینه، غذایی آبکی‌ست که از دوغ یا شیر تخمیر شده تهیه می شود. برای به دست آوردن ترخینه باید بلغور گندم یا جو،‌ به مدت ده روز در دوغ ترش یا شیر خیس بخورد. یک روش دیگر برای تهیه ترخینه، جوشاندن بلغور به مدت چند ساعت در دوغ است. بعد از اتمام کار، این مخلوط خمیری شکل را گلوله کرده و گیاهانی بومی مانند شلغم، پونه و … به آن اضافه می کنند. در نهایت این گلوله های خمیری شکل در حرارت آفتاب یا تنورهای مخصوص خشک و آماده مصرف می شوند. این تکه های خشک شده را می توان برای مدت های طولانی نگه داشت و از آن ها در پخت آش استفاده کرد.

دنده کباب:

معروف ترین غذای کرمانشاهی دنده کباب است و امکان ندارد در سفر به این شهر بتوانید در برابر وسوسه خوردن آن مقامت کنید. برای تهیه این غذا از دنده گوسفندی، پیاز، سیر له شده، فلفل سیاه، سماق، رب گوجه فرنگی و روغن زیتون استفاده می کنند.

کاک تخم مرغی:

این شیرینی معروف از ترکیب مواد اولیه شکر، روغن، زرده تخم مرغ، زعفران، هل و دارچین تهیه می شود. طرز تهیه آن نیز در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

کلوچه برنجی | نان برنجی:

این شیرینی در اصل در گذشته برای عید نوروز تهیه می شد؛ اما به علت طعم خوب و لذیذ آن امروزه به یکی از مهمترین سوغاتی های کرمانشاه مبدل شده است. آرد برنج، شکر، کره، تخم مرغ، زعفران، تخم خرفه و گلاب مواد اولیه تهیه این شیرینی می باشند.

پرشت، جرگ و بز، ذورده، چنگال، سیب پلو، زو و کره، شلمین، نان خانقی یا نان خرمایی و نان شکری از دیگر خوردنی های خوشمزه کرمانشاه می باشند. 


سوغات و صنایع دستی کرمانشاه

در کنار شیرینی های معروف کرمانشاه این شهر سوغاتی ها و صنایع دستی دیگری هم دارد که به معرفی آنها می پردازیم.

روغن حیوانی | روغن کرمانشاهی:

معروف ترین محصول غذایی کرمانشاه روغن حیوانی است که با نام این شهر بین مردم شناخته می شود و کیفیت عالی آن زبانزد خاص و عام است. این روغن از نوعی کره محلی تهیه می شود و خاصیت غذایی و سلامتی بسیاردارد.

آلات مختلف موسیقی:

سرزمین کرمانشاه سرزمین موسیقی و نوا و آهنگ می باشد و تعجبی ندارد که آلات متنوع موسیقی مانند دف، تنبور، تار، دیوان و سه تار در زمره صنایع دستی آن قرار بگیرد.

صنایع دستی استان کرمانشاه

گیوه:

گیوه یا در اصطلاح محلی آن کلاش، یکی از صنایع دستی معروف مورد استفاده در کرمانشاه می باشد و معمولا از لاستیک، چرم و نخ ساخته می شود.

جاجیم:

از متدوال ترین صنایع دستی استان کرمانشاه جاجیم می باشد که از گذشته تاکنون از آن به عنوان بالاپوشی گرم استفاده می کنند. ماده اصلی ساخت آن پشم است و بافتی مانند گلیم دارد با این تفاوت که جاجیم در چهار تخته بافته و سپس به هم دوخته می شود. بهترین نوع آن را می توان در مناطق اورامان و ثلاث تهیه کرد.

گلیم:

معروفترین منطقه گلیم بافی در استان کرمانشاه شهرستان هرسین می باشد و گلیم های این منطقه شهرتی ملی دارد. نقش های مختلفی مانند نقش چشمه نظامی، مرغابی، مار، عروسک، قیچی، خطوط افقی و عمودی، نقش قرقره راه راه، پنجه و … از جمله طرح های گوناگون گلیم های کرمانشاه به شمار می روند و زیبایی خاصی به آنها داده اند.

انواع حصیرها، قالی، قلم زنی های روی مس، موج، ابزارهای فلزی، سجاده، نمد و … از دیگر صنایع دستی معروف کرمانشاه محسوب می شود. 


اقامت در کرمانشاه

در حدود 8 هتل در کرمانشاه موجود می باشد که می توانید برای اقامت روی آنها حساب باز کنید. هتل 5 ستاره این شهر شهرت خوبی بین گردشگران خارجی کسب کرده است و دیگر هتل های این شهر هم به نسبت در وضعیت خوبی به سر می برند. خانه های معلم، مهمانخانه ها، هتل آپارتمان ها و مراکز بوم گردی از دیگر گزینه های شما برای اقامت در کرمانشاه محسوب می شوند.


معروف ترین و بهترین جاذبه های شهر کرمانشاه  

برای گردش در کرمانشاه گزینه های متنوع و مختلفی پیش روی شما است که به مهم ترین آنها می پردازیم:

طاق بستان:

محوطه تاریخی طاق بستان معروف ترین جاذبه گردشگری شهر کرمانشاه محسوب می شود. اثری که برای سنگ نگاره ها و کتیبه های خود بسیار مشهور شده و قدمت آنها به دوران ساسانی باز می گردد. این محوطه تاریخی در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه ای در شمال شرقی حاشیه کنونی شهر کرمانشاه قرار گرفته و بین مردم به نام های طاق وسان و طاق بسان معروف است. سنگ نگاره اردشیر دوم ساسانی، طاق پیکره شاهپور دوم و پسرش شاهپور سوم و نقش پیروز ساسانی یا نقش خسرو پرویز از جمله نقش ها و سنگ نگاره های این مجموعه می باشند.

البته در طاق خسروپرویز نقشی رنگی از دوره قاجار موجود است که به دستور محمدعلی میرزا فرزند فتحعلی شاه ایجاد شده است.

بلوار طاق بستان:

بلوار طاق بستان یا بلوار شهید شیرودی نام خیابانی در کرمانشاه است و یکی از جاذبه های اصلی و زیبای شهر محسوب می شود. این بلوار طولانی ترین بلوار جنگلی ایران به شمار می آید و از میدان طاق بستان در شمال شهر تا پل لب آب کشیده شده است. طول بلوار طاق بستان ۳۶۰۰ متر می باشد و بسیاری برای گشت و گذار و خوشگذرانی به این خیابان می آیند.

پارک کوهستان:

این پارک در شمال شهر قرار گرفته و یکی از بزرگترین پارک های کرمانشاه بشمار می رود. دیدنی های پارک شامل دو آبشار مصنوعی، یادواره شهدای گمنام، فضای سبز و چشمه مصنوعی می باشد. این پارک به شهربازی کودکان، سکوهایی برای نشستن و آلاچیق مجهز است.

تکیه بیگلربیگی:

این بنای بسیار زیبا و تماشایی در محله قدیمی فیش آباد کرمانشاه قرار دارد و توسط عبدالله خان بیگلربیگی بناشده است. چشمگیرترین بخش هنری بنا، آیینه کاری های باشکوه آن به ویژه آیینه کاری ایوان بنا می باشد. قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد و امروزه موزه های پارینه سنگی و انسان شناسی و موزه خط و کتابت در این ساختمان، آثار بی نظیری را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است.

موزه پارینه سنگی

جالب است که بدانید موزه پارینه سنگی شامل مجموعه‌ای از ابزار آلات سنگی و استخوان‌های انسان از دوره‌های پارینه سنگی در ایران و کشورهای دیگر را شامل می‌شود. قدیمی ترین اثر به نمایش درآمده در آن هم مربوط به ابزار سنگی‌ است که نزدیک به یک میلیون سال پیش در کشف رود خراسان کشف شده‌ است.

تکیه معاون الملک:

قدمت این تکیه نیز به دوره قاجار بر می گردد و به دستور حسین خان معاون الملک بنا شده است. این تکیه سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه دارد و در محله آبشوران قدیم و خیابان شهید حدادی قرار دارد. اهمیت این بنا در کاشی کاری های بی بدیل آن جای دارد، کاشی هایی با مضامین تاریخی و مذهبی که از دوره تاریخی تا زمان احمدشاه قاجار را به تصویر می کشد. از مجالس مذهبی و حماسی هم در جای جای این بنا، کاشی هایی به چشم می خورد. در زمان بازدید از این تکیه می توانید از موزه مردم شناسی آن نیز دیدن کنید.

مسجد جامع شافعی:

این مسجد به اهل سنت شهر کرمانشاه اختصاص دارد و یکی از زیباترین مسجدهای ایران می باشد. برای بازدید از این مسجد تماشایی باید خود را به راسته بازار کرمانشاه (تاریکه بازار) برسانید. سبک ساخت مسجد شافعی از مساجد ترکیه الهام گرفته شده است و تزیینات درونی آن بسیار چشم نواز و زیباست می باشد.

بازار کرمانشاه:

قدمت این بازار به حدود صد و پنجاه سال پیش باز می گردد و در میان بافت قدیمی شهر قرار گرفته دارد. بازار در محدوده شرقی  غربی خیابان های مدرس، فاطمه و سه راه شهدا قرار دارد و شامل بخش های گوناگونی مانند سراها، تیمچه ها، مساجد و حمام ها می می باشد. تیمچه اسماعیل، مسجد عمادالدوله، سرای کاشانی، سرای حکیم الدوله، سرای کیل الدوله و سرای عمادالدوله از مکان های تاریخی بازار به حساب می آیند. بازار کرمانشاه یکی از بهترین مکان ها برای خرید سوغاتی های مختلف شهر و همچنین آشنا شدن با فضا و حال و هوای مردم میهمان نواز اینجاست.


دیدنی های اطراف کرمانشاه 

در سفر به کرمانشاه نمی توان از بازدید از جاذبه های زیر غافل شد:

محوطه تاریخی و سنگ نوشته های بیستون:

فاصله از مرکز شهر کرمانشاه 38 کیلومتر، فاصله زمانی در حدود 40 دقیقه

سراب نیلوفر:

فاصله از مرکز شهر کرمانشاه 25 کیلومتر، فاصله زمانی در حدود 30 دقیقه (بهترین فصل سفربه سراب نیلوفر: بهار)

غار پرآو:

فاصله از مرکز شهر کرمانشاه تا روستای چالابه در نزدیکی غار 30 کیلومتر، فاصله زمانی در حدود 30 دقیقه می باشد

غار قوری قلعه:

فاصله از مرکز شهر کرمانشاه 110 کیلومتر، فاصله زمانی در حدود 2 ساعت می باشد.

معبد آناهیتا:

فاصله از مرکز شهر کرمانشاه 100 کیلومتر، فاصله زمانی در حدود 1 ساعت و 20 دقیقه می باشد.

Pic 178701 1530329105
Ir3234 4
Ir3234 3
Ae122dc7 Be0f 4e2c A0f1 B5394c66d73e

گردش در استان کرمانشاه 

گردش در کرمانشاه به جاذبه های گوناگون تاریخی و طبیعی آن محدود نمی شود. در زیر تعدادی از تفریح های محبوب در کرمانشاه را به شما معرفی می کنیم تا اگر خواستید در سفر به اینجا گردش متفاوتی داشته باشید بدانید به سراغ چه چیزی بروید.

 دیواره نوردی و سنگ نوردی:

کرمانشاه و کوه های اطراف آن به ویژه کوه بیستون یکی از معروفترین مکان های ایران برای دیواره نوردی و سنگ نوردی طبیعی می باشد و بسیاری از ورزشکاران این رشته چه خارجی و چه داخلی هر ساله برای بالارفتن از دیواره های معروف این کوه به این استان سفر می کنند. دیواره بیستون با 1200 متر طول و 5.5 کیلومتر عرض یکی از شاخص ترین دیواره های سنگ نوردی و دیواره نوردی در دنیاست و شهرت زیادی بین ورزشکاران این رشته دارد؛ تا جایی که از اینجا به عنوان بهشت سنگ نوردی ایران یاد می شود.

غار نوردی:

استان کرمانشاه تعدادی از غارهای ویژه و منحصر به فرد ایران مانند غار پرآو (سومین غار عمودی ایران) و غار قوری قلعه (بزرگترین غار آبی ایران و خاورمیانه) را در خود جای داده و غار نوردی در آنها بین دوستداران به این ورزش بسیار زیاد است. هر چند این غارنوردی در این غارها به تخصص، تجهیزات، مهارت و پشتیبانی بالایی نیازمند است.

پرواز با پاراگلایدر، پاراموتور و سقوط آزاد:

اگر از علاقه مندان به پرواز در آسمان هستید استان کرمانشاه با داشتن سایت پروازی ویس قرنی می تواند مکان خوبی برای رسیدن به این آرزو باشد. سایت ویس قرنی در شهر روانسر قرار گرفته و یکی از استانداردترین سایت های پروازی ایران محسوب می شود. در این سایت می توانید از خدمات پرواز با پاراگلایدر، پارموتور و سقوط آزاد استفاده کنید و لذت پرواز در آسمان را تجربه کنید.

حمل و نقل برون شهری

برای سفر به کرمانشاه باید اطلاعاتی هم در زمینه حمل و نقل برون شهری و هم در زمینه حمل و نقل درون شهری داشته باشیم:

 فرودگاه بین المللی شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه 

فرودگاه بین المللی شهید اشرفی در شمال شرقی کرمانشاه و در زمینی به مساحت 237 هکتار قرار گرفته و تاریخ بهره برداری از آن به سال 1350 برمیگردد. این فرودگاه مهمترین فرودگاه منطقه با مرکزیت غرب کشور است و در کنار خدمات رسانی به مردم استان، پاسخگوی نیازهای حمل و نقل هوایی مردم استان های همسایه مانند کردستان، ایلام و لرستان می باشد. فرودگاه شهید اشرفی یکی از فرودگاه های اصلی ترنسفر زایران عتبات عالیات نیز محسوب می شود و خدمات پروازی حج نیز در آن انجام می پذیرد، مساله ای که آن را در زمره 10 فردگاه برتر و مهم ایران نیز قرار داده است. این فرودگاه بین المللی دو ترمینال دارد که از یکی از آنها برای پروازهای داخلی و از دیگری برای پروازهای خارجی استفاده می شود.

امکانات: 

غرفه های متعدد فروش سوغاتی، شعبه بانک ملی، باجه ارزی بانک ملت، کافی شاپ، خدمات تاکسیرانی 24 ساعته، رستوران، بوفه و …

خدمات حمل و نقل عمومی از فرودگاه تا داخل شهر:

دفتر و محل کار تاکسیرانی فرودگاه جنب ترمینال داخلی قرار دارد و این شرکت 24 ساعته پاسخگوی مسافران می باشد. نرخ کرایه تاکسی ها نیز بر اساس تاکسیمتر و برای تاکسی های ویژه فرودگاه با حساب حداکثر 4 نفر سرنشین محاسبه می شود.


پایانه های کرمانشاه 

کرمانشاه دو پایانه مسافربری بین شهری دارد که متاسفانه در وضعیت خوبی قرار ندارند و قرار است در آینده ای نزدیک سروسامان داده شوند. در اینجا به طور مختصر آنها را معرفی می کنیم.

ترمینال شهید کاویانی:

 مینی بوس، اتوبوس و سواری وسایل نقلیه که در این ترمینال برای جا بجایی مسافران می باشد. در این ترمینال 13 شرکت مسافربری خدمات ارایه می دهند و به بیشتر نقاط کشور ماشین دارند.

امکانات: 

فروشگاه مواد غذایی، سرویس های بهداشتی، مجهز به انبار مرکزی، مسجد، نمازخانه، پارکینگ، جایگاه سوخت

آدرس: بلوار شهید کشوری، نرسیده به میدان امام خمینی

شماره تلفن: 08314297438

پایانه راه کربلا: دیگر ترمینال بین شهری کرمانشاه است و محل نقل و انتقال مسافران شهرستان‌های غرب استان و نیز کشور عراق محسوب می شود.

آدرس: بلوار راه کربلا

مسیرهای ورود به شهر با ماشین شخصی 

اگر با خودرو قصد سفر به کرمانشاه را دارید می توانید از ورودی های زیر برای رسیدن به شهر استفاده نمایید.

 • اگر از سمت مناطق شمالی و مرکزی ایران می آیید: بزرگراه شهید کشوری
 • اگر از سمت جنوب کشور می آیید: بزرگراه راه کربلا، میدان آزادگان
 • اگر از سمت استان کردستان می آیید: بزرگراه کرمانشاه-سنندج
 • اگر از سمت لرستان می آیید: بزرگراه شهید کشوری
 • اگر قصد سفر به کردستان عراق را دارید: بزرگراه راه کربلا


حمل و نقل درون شهری 

حمل و نقل عمومی درون شهری چندان در کرمانشاه توسعه یافته نیست و بیشتر بار حمل و نقل بر دوش تاکسی ها است.

اتوبوس:

دو پایانه اتوبوسرانی در کرمانشاه موجود است که به کار خدمات رسانی به مردم و مسافران مشغولند.

تاکسی:

تاکسی های خطی، تاکسی های دربست و بی سیم، انواع تاکسی های درون شهری کرمانشاه را شامل می شوند.

اقلیم و آب و هوای کرمانشاه

استان کرمانشاه به طور کلی از اقلیمی گرمسیری برخوردار است و تابستان ها در آن گرم و زمستان ها ملایم است. البته بخش های مختلف آن تحت تاثیر ارتفاعات زاگرس، جریان های مدیترانه ای و وجود دشت ها آب و هوای منحصر به فرد خود را دارند. در مورد شهر کرمانشاه نیز باید گفت که اقلیم معتدل کوهستانی دارد و به دلیل نزدیکی به کوه های زاگرس آب و هوایی به نسبت خنک دارد. هر چند در سال های اخیر به دلیل خشکسالی، گرمتر شدن آب و هوای زمین و ورود ریزگردها از کشور عراق به این شهر، از کیفیت هوای آن کم شده است. میانگین دمای سالانه در این شهر ۱۴ سانتی گراد و میزان بارش سالانه در بهترین حالت ۴۵۶.۸ میلیمتر می باشد.

بهار:

فصل بهار بهترین زمان سفر به کرمانشاه است. دشت ها به دلیل بارندگی سرسبز هستند و جلوه زیبایی به منطقه و جاذبه هایی که در حوالی آن قرار دارد می دهند.

تابستان:

دمای هوا در کرمانشاه در فصل تابستان به نسبت بالا است. هر چند وجود بلوارهای پردرخت در شهر گردش در آن را راحت تر می کند.

پاییز:

پاییز کرمانشاه نیز دلچسب است و مانند بیشتر نقاط ایران با بارش باران همراه می باشد.

زمستان:

زمستان های کرمانشاه به نسبت سرد و پر بارش است؛ اما سرمای آن مانند سرمای استان کردستان چندان سخت نمی باشد.


موقعیت جغرافیایی استان کرمانشاه

شهر کرمانشاه با 1200 متر ارتفاع از سطح دریا از شمال با شهرستان روانسر استان کردستان، شهرستان دالاهو از غرب، اسلام آباد غرب از جنوب، از شرق با شهرستان هرسین و صحنه و از شمال شرق با سنقر و کلیایی همسایه می باشد.

تاریخچه شهر کرمانشاه

گفتیم که قدمت شهر کرمانشاه به 200 سال پیش از میلاد می رسد، در این بخش می خواهیم به صورت کوتاه با تاریخ این شهر و چگونگی شکل گیری کرمانشاه فعلی بپردازیم. همراه ما باشید.

کرمانشاه در دوره ساسانیان

گفته شده است شهر کرمانشاه اولین روستایی خوش آب و هوا بوده و شاهان ساسانی به دلیل موقعیت خوب و آب و هوای خوش آن تصمیم گرفتند تا در آن شهری بنا کنند. از آنجایی که این سرزمین در میانه راه های مهم ارتباطی با تمدن های دیگر قرار داشت به سرعت رشد پیدا کرد و رونق گرفت. این رشد تا اندازه ای بود که در میانه حکومت ساسانیان به ویژه در زمان خسرو پرویز بناهای زیادی در آن ایجاد و به عنوان پایتخت بهاری او مورد استفاده قرار گرفت. گفته می شود خسرو پرویز هر سال بهار به کرمانشاه می آمد و در عمارت سنگی باشکوه خود به ارتفاع 45 متر اقامت می کرد.

ورود اعراب به ایران 

با ورود اسلام به ایران شهر کرمانشاه توسط سعد جریر به دست اعراب افتاد و به طور کلی ویران شد. بسیاری از مردم آن به شهرهای دیگر مهاجرت کردند، از جمعیت شهر به شدت کم شد و آنهایی که باقی مانده بودند در حاشیه رود قره سو شهر جدیدی بنا کردند. در دوره عباسی کرمانشاه به دلیل موقعیت استراتژیکی که داشت به عنوان یکی از چهار شهر مهم عراق عجم محسوب می شد و در دوره سلجوقیان عنوان شهر ارشد ولایت کردستان شناخته شد.

کرمانشاه دوره صفویه

کرمانشاه در زمان حمله مغول به ایران بار دیگر ویران شد و آسیب زیادی دید. متاسفانه شهر بار دیگر در جریان حمله هلاکوخان برای فتح بغداد تخریب و به ویرانه ای مبدل شد. در ابتدای دوران سلطنت صفویان، کرمانشاه به دلیل نزدیکی به مرزهای دولت عثمانی و ایران بارها بین این دو کشور جا به جا شد تا اینکه از زمان حکومت شاه صفی به بعد و با ورود خاندان زنگنه به قدرت برای همیشه در مرزهای ایران باقی ماند. خاندان زنگنه که یکی از بزرگترین ایل های کرد زبان محسوب می شوند بعد از پایان یافتن جنگ های ایران و عثمانی قراردادی به نام عهدنامه ذهاب در سال 1018 ه.ق منعقد کرد و باعث شد این شهر بعد از مدت ها روی آرامش را ببیند. اما این آرامش چندان برای مردم دوام نداشت و شهر در حمله سلطان مراد آق قویونلو به اشغال سپاهیان آن درآمد اما شاه اسماعیل سوم با دوازده هزار قزلباش با او به مقابله برخواست و کرمانشاه را پس گرفت.

کرمانشاه دوره های افشاریه و زندیه

در دوره افشاریه سپاه نادرشاه توانست تا عثمانی ها را از همدان، کرمانشاهان، آذربایجان بیرون کند و توپخانه نادری را در این شهر بنا سازد. این موضوع اهمیت زیادی به کرمانشاه بخشید و به جبهه جنگ نادر با عثمانی ها مبدل شد. بعد از مرگ نادر وجود توپخانه ای به این عظمت باعث شد تا شهر همچنان در معرض توجه قرار بگیرد و درگیری های زیادی برای به دست آوردن کنترل شهر به وجود آید. در نهایت با روی کارآمدن زندیه کنترل شهر و منطقه به دست کریم خان و تحت نظر حکمران الله قلیخان زنگنه افتاد.

کرمانشاه در دوره قاجار

در دوره قاجار کرمانشاه رونق بسیاری پیدا کرد و این شهر به عنوان مرکز کردستان ایران انتخاب شد. کرمانشاه به عنوان بازاری بین ایران و عثمانی مورد توجه و اهمیت قرار گرفت و به سرعت رشد پیدا کرد و شکوفا شد. شهر در دوره محمد علی میرزا دولتشاه (حاکم کرمانشاهان) به شکل فعلی خود در می آید و رنگ و رونق تازه ای پیدا می کند. در دوران معاصر هم این شهر در جنگ جهانی اول برای مدتی به عنوان محل تشکیل دولت موقت انتخاب می شود و در جنگ جهانی دوم به تصرف نیروهای بریتانیا در می آید و تا پایان جنگ در اشغال باقی می ماند.

پس از گذر کشور از انقلاب سال 57 و شروع جنگ 8 ساله بین ایران و عراق، استان و شهر کرمانشاه به دلیل داشتن مرز مشترک با عراق بارها مورد حمله نیروهای بعثی قرار می گیرد و قسمت های زیادی از آن آسیب می بیند.


وجه تسمیه کرمانشاه

گفته می شود شهر کرمانشاه پیش از اسلام به نام های کامبادان و کامبادانه بین مردم شناخته شده است. پس از اسلام از آن با نام های قرماسین و قرماشین یاد کرده اند و بعد از انقلاب اسلامی با اسم های قهرمانشهر، باختران و در آخر کرمانشاه شناخته شد.

دکتر معین در فرهنگ فارسی خود با استناد به گفته حمداله مستوفی در مورد نام کرمانشاه آورده است:

این شهر در زمان ساسانیان بنا شده و بانی آن بهرام‌‌چهارم (ملقب به کرمانشاه) بوده است.

در روایتی دیگر در کتاب بند هشن- که در مورد جغرافیای اساطیری و موجودات مختلف از حیوانات و درختان و سرزمین‌‌ها و کوه‌‌ها و رود‌‌هاست- به واژه کرمینشان اشاره شده است

و آمده است:

کوه مرغ به لاران کوه زرین به ترکستان کوه بهستون به کرمینشان دیگر از این شمار که محل رفت و آمدند… کوه بوم انگاشته می‌شوند.

مرحوم دکتر مهردار بهار هم در مورد نام کرمانشاه گفته است:

باید توجه داشت که نام واژه‌‌ کرمانشاه محتملا تبدیلی است از کرمینشان. کرمیشان و کرماشان نام کهن این سرزمین در دوره‌‌ی میانه‌‌ی تاریخ ماست و کرمانشاهی‌‌ها خود را کرماشانی می‌‌خوانند.

تفسیر واژه کرمانشاه

البته این تنها روایت های تاریخی در مورد نام کرمانشاه نیست. برخی از پژوهشگران اعتقاد دارند که واژه کرماشان از سه جز «کار – مای – سیای» تشکیل شده است و مکان مقدس مردم ماد معنی می دهد. از این سه جز در کتیبه بیستون نیز بهره گرفته شده است. دکتر محسن ابوالقاسمی در کتاب تاریخ زبان فارسی خود معنای واژه به واژه کتیبه بیستون را آورده و زمانی که در این کتاب جستجو می کنیم به این سه واژه بر می خوریم:

واژه کرمانشاه از نظر دکتر محسن ابوالقاسمی

kara یعنی مردم ارتش. madai حالت مفعول فیه مفرد مذکر از mada که به معنی «ماد» است. siyan در زبان عیلامی در کتیبه‌‌ی بیستون به معنی مکان مقدس است. مجموع این سه واژه به معنای «مکان مقدس مردم ماد».


و اما سخن آخر

امروز به همراه شما به یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ایران سفر کردیم، با جنبه های مختلف شهری، فرهنگی و گردشگری آن بیشتر آشنا شدیم و در مورد تاریخچه و آب و هوای آن اطلاعاتی کسب کردیم.

نظر شما در مورد سفر و گردش در این شهر چیست؟

منتظر نظرات شما عزیزان هستیم

منبع
کارناوال
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن