پیشتازتک پلاسلوازم خانگی

علت چکه کردن آب از پنل کولرگازی چیست ؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

علت چکه کردن اب از پنل کولرگازی

احتمالا برای شما هم پیش امده که متوجه شدید اب از کولرگازی چکه می کند اما نمی دونستید که دلیل چیه و چکونه این مشکل رو حل کنید . چکه کردن اب از پنل کولرکازی ممکنه برای هر کسی پیش بیاد. و شما اولین نفری نیستید که با  این مشکل مواجه شدید. ما در این مطلب سعی کردیم دلایل چکه کردن اب از پنل کولرگازی را برای شما شرح بدیم و همچنین راه حل هایی را به شما ارائه میدهیم تا خودتون بتونید مشکل کولرتون و رفع کنید. پس اگر شما هم با این مشکل مواجه شدید این مطلب رو از دست ندید.


چکه کردن اب از کولر

نحوه عملکرد کولرگازی

همانطور که می دانید رطوبت موجود در هوا قابل مشاهده نیست اما زمانی که این رطوبت به علت تغییر دما به مایع تبدیل می شود می تونیم اون رو ببینیم. مثلاً وقتی شما یک لیوان آب‌خنک را در تابستان بیرون از یخچال می‌گزارید، دور آن شبنم می نشیند و این همان رطوبت هواست که به دلیل تغییر دما به شکل مایع تغییر حالت می‌دهد. گازها یا مبردهایی که داخل کولر باعث ایجاد سرما میشوند نیز زمانی که کولر شروع به کار می کند از حالت گاز به مایع تبدیل می شوند و این اب داخل یک ناودانی ریخته شده و از طریق لوله درین تخلیه می‌شود. اما ممکنه دلایلی مانع خروج این اب از طریق لوله درین شود و این باعث ابریزش اب از پنل می شود.

دلایل ابریزش کولرگازی

  • مسدود شدن خروجی سینی تخلیه آب با ناودانی کولر

ناودانی کولر جایی است که اب حاصل از رطوبت در انجا جمع شده و از طریق لوله ها به بیرون منتقل میشه .اما ممکنه به دلیل کثیفی، تجمع گرد و خاک و پرزها بسته بشه و در نتیجه اب تخلیه نمیشه و از پنل سرریز میکند. معمولا کولرگازی باید هر 2 سال یکبار تمیز و سرویس بشه تا همچین مشکلی پیش نیاد. شما خودتون هم می توانید پنل را باز کرده و ان را تمیز کنید. شما میتوانید قاب جلویی پنل را باز کرده و به لوله درین دسترسی داشته باشید و اون رو تمیز کنید. اما در باز کردن قاب جلویی پنل بسیار دقت کنید که خارهای اون نشکند . البته شما از طریق پشت پنل هم می توانید به لوله درین دسترسی داشته باشید (اگر خودتون نتونستید این کار رو انجام بدید حتما تعمیرکار خبر کنید).

نکته : برای رفع این مشکل شما می توانید به تعمیرکار بسپارید تا در زیر پنل برای شما پمپ درین نصب کند تا اب به راحتی از ان تخلیه شود


چکه کردن اب از کولر

  • عدم جای گذاری خروجی لوله درین در جای مناسب و یا شکستن سینی ناودانی

اگر لوله تخلیه اب در جای خود قرار نگرفته باشد یا لوله درین از جای خود خارج شده باشد اب از پنل سرریز می کند. در این حالت کولرگازی باید باز و تعمیر شود. دلایلی که موجب این مشکل می شوند عبارتند از تا خوردن لوله درین، مسدود شدن لوله درین، نامناسب بودن شیب شلنگ تخلیه (شلنگ باید دارای شیب ملایم برای تخلیه باشد).

شکستگی در ناودانی هم یکی از دلایل چکه کردن اب از پنل است که ترک های ان به شکل یک خط سیاه معلوم است پس این مورد را هم بررسی کنید.

  • کم بودن مقدار گاز کولرگازی 

اگر میزان گاز کولر شما کم باشد موجب مختل شدن عملکرد کلی کولر می شود که چکه کردن اب از پنل هم می تواند یکی از مشکلات کمبود گاز در کولرگازی باشد. (کمبود گاز موجب یخ زدن فین های پنل داخلی کولر میشه و زمانی که اون رو خاموش کنید یخ ها اب شده و در ناودانی اب جمع میشه و سرریز میشه).

  • عدم عایق بودن لوله های کولرگازی

در واقع لوله های کولر گازی بسیار خنک هستند و اگر نتوان آن را با عایق پوشاند رطوبت هوا را به خود جذب می کند. و این مسئله به صورت ریزش آب به شکل قطره قطره ابریزش می کند. اگر از لوله کشی توکار هم استفاده کنید خیلی عالی است .

  • تراز نبودن پنل کولرگازی در هنگام نصب

در هنگام نصب پنل روی دیوار حتما از تراز استفاده کنید تا اب از ناودانی چکه نکند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن