پیشتازتک پلاسدسته‌بندی نشدهمالی و اقتصادی

عملکردغیر منتظره مایکروسافت در سه‌ماهه‌ پایانی سال مالی ۲۰۱۹

فیلم سینمایی سرخ پوست

گزارش مالی مایکروسافت برای فصل چهارم سال مالی ۲۰۱۹ از افزایش سوددهی واحد سرفیس و سرویس‌های ابری خبر میدهد.

گزارش مالی مایکروسافت

براساس گزارش مالی مایکروسافت برای سه‌ماهه‌ی پایانی سال مالی ۲۰۱۹، ردموندی‌ها کسب درآمد ۳۳.۷ میلیارد دلاری و سود خالص ۱۳.۲ میلیارد دلاری، فراتر از انتظار کارشناس‌ها عمل کردند. پس از انتشار این گزارش، ارزش سهام مایکروسافت یک درصد بالا رفت.

مقدار سود مایکروسافت در فصل پایانی2019

مایکروسافت در فصل پایانی سال مالی ۲۰۱۹ با صرف‌نظر از برخی موارد خاص، موفق به کسب ۱.۳۷ دلار به‌ازای هر سهم شد و درآمد آن به ۳۳.۷۲ میلیارد دلار رسید؛ در‌حالی‌که تحلیلگران مؤسسه‌ی مالی Refinitive این اعداد را برای شرکت مستقر در ردموند به‌ترتیب ۱.۲۱ دلار به‌ازای هر سهم و ۳۲.۷۷ میلیارد دلار برآورد کرده بودند.

میزان رشد درآمد محصولات و سرویس‌های مایکروسافت
سرویس/محصول ۲۰۱۹ ۲۰۱۸ ۲۰۱۷
فصل ۴ فصل ۳ فصل ۲ فصل ۱ فصل ۴ فصل ۳ فصل ۲ فصل ۱ فصل ۴ فصل ۳ فصل ۲ فصل ۱
آژور ۶۴ ۷۳ ۷۶ ۷۶ ۸۹ ۹۳ ۹۸ ۹۰ ۹۷ ۹۳ ۹۳ ۱۱۶
آفیس ۳۶۵ تجاری ۳۱ ۳۰ ۳۴ ۳۶ ۳۸ ۴۲ ۴۱ ۴۲ ۴۳ ۴۵ ۴۷ ۵۱
محصولات سرور و سرویس‌های ابری ۲۲ ۲۷ ۲۴ ۲۸ ۲۶ ۲۰ ۱۸ ۱۷ ۱۵ ۱۵ ۱۲ ۱۱
محصولات داینامیکس و سرویس‌های ابری ۱۲ ۱۳ ۱۷ ۲۰ ۱۱ ۱۷ ۱۰ ۱۳ ۷ ۱۰ ۷ ۱۱
سرویس‌های سازمانی ۴ ۴ ۶ ۶ ۸ ۸ ۵ ۱ ۳- ۱- ۴- ۱
بازی ۱۰- ۵ ۸ ۴۴ ۳۹ ۱۸ ۸ ۱ ۳ ۴ ۳- ۵-
محصولات تجاری آفیس/سرویس‌های ابری ۱۴ ۱۲ ۱۱ ۱۷ ۱۰ ۱۴ ۱۰ ۱۰ ۵ ۷ ۵ ۵
محصولات عادی آفیس/سرویس‌های ابری ۶ ۸ ۱ ۱۶ ۸ ۱۲ ۱۲ ۱۲ ۱۳ ۱۵ ۲۲ ۸
تبلیغات موتور جست‌وجو ۹ ۱۲ ۱۴ ۱۷ ۱۷ ۱۶ ۱۵ ۱۵ ۱۰ ۸ ۱۰ ۹
محصولات تجاری ویندوز/سرویس‌های ابری ۱۳ ۱۸ ۱۳ ۱۲ ۲۳ ۲۱ ۴- ۷ ۸ ۶ ۵ ۰
ویندوز OEM ۹ ۹ ۵- ۳ ۷ ۴ ۴ ۴ ۱ ۵ ۵ ۰
آمارها از وب‌سایت CNBC

میزان رشد مالی مایکروسافت در فصل چهارم 2019

براساس اطلاعیه مایکروسافت، نسبت به بازه‌‌ی زمانی مشابه در سال مالی گذشته، درآمد این شرکت در فصل چهارم منتهی به ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹، رشدی ۱۲ درصدی را تجربه می‌کند. آمار مؤسسه‌ی FactSet نشان می‌دهد که مایکروسافت برای نهمین فصل پیاپی به رشدی دو رقمی در میزان درآمد دست می‌یابد.

میزان ارزش سهام مایکروسافت

ارزش سهام مایکروسافت امسال ۳۴ درصد رشد داشت. به‌لطف چنین رشدی و با ادامه‌ی اعتماد سرمایه‌گذاران به توانایی‌های ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در تحکیم کسب‌وکار ابری و کسب پیروزی‌های پیاپی در رقابت با آمازون، ارزش بازار شرکت در سال جاری میلادی از مرز یک تریلیون دلار نیز گذشت.

فعالیت واحد کسب‌وکار Intelligent Cloud مایکروسافت

واحد کسب‌وکار Intelligent Cloud مایکروسافت که مواردی مانند سرویس ابری عمومی آژور، ویندوز سرور، SQL Server، ویژوال استودیو، گیت‌هاب و سرویس‌های مشاوره‌ای را دربرمی‌گیرد، در فصل پایانی ۱۱.۳۹ میلیارد دلار از درآمد مایکروسافت را شکل داد؛ درحالی‌که تحلیل‌گران FactSet درآمد این بخش را ۱۱.۰۲ میلیارد دلار تخمین زده بودند.

رشد درآمدی آژور نسبت به سال گذشته

درآمد آژور رشدی ۶۴ درصدی را نسبت به بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته تجربه می‌کند که کمترین میزان رشد واحد یادشده طی چهار سال اخیر محسوب می شود. مایکروسافت اعداد دقیقی از درآمد واحد آژور ارائه نمی‌دهد؛ اما اذعان دارند که درست‌مانند فصل‌های گذشته، طی سه‌ماهه‌ی اخیر نیز قراردهای طولانی‌تر و بزرگ‌تری را برای آژور پیش‌بینی می‌کردند.

سرویس‌های ابری؛ ستاره‌ی گزارش‌های مالی مایکروسافت

در آستانه‌ی انتشار گزارش مالی سه‌ماهه‌ی چهارم، تحلیل‌گران بانک آمریکا مریل لینچ، کی‌بنک کپیتال مارکتس و استیفل، تخمین زده اند که رشد واحد آژور به حدود ۶۸ درصد کاهش می یابد. تحلیل‌گران استیفل تحت رهبری برد ری‌بک؛ شخصی که خرید سهام مایکروسافت را توصیه می‌کند، تعدیل رشد آژور را بیش از آنکه ناشی از افت تقاضا برشمارد، نتیجه‌ی قانون اعداد بزرگ می داند.

نظریه گلدمن ساکس درباره خرید سهام مایکروسافت

تحلیل‌گران گلدمن ساکس، تحت رهبری هیتر بلینی نیز که همچون ری‌بک، خرید سهام مایکروسافت را توصیه می‌کند، چنین می‌گویند:

بررسی‌های ما طی این فصل باز هم نشان از ادامه‌ی رشد آژور داشت؛ عاملی که به مایکروسافت کمک می‌کند تا با افزایش مدت و ارزش قراردادهای آژور، از وضعیت کلی رشد  بازار [سرویس‌های ابری] به میزان چشمگیری پیش بیافتد.

درآمد کسب و کار راینش شخصی در فصل چهارم 2019

کسب‌وکار رایانش شخصی که واحدهای ویندوز، سرفیس، ایکس‌باکس و موتور جست‌وجو را شامل می شود، فصل چهارم سال مالی ۲۰۱۹ را با درآمدی ۱۱.۲۸ میلیارد دلاری به پایان برد؛ درحالی‌که مؤسسه‌ی FactSet برای این کسب‌وکار درآمدی بالغ بر ۱۰.۹۹ میلیارد دلار را تخمین زده بود. اگرچه مایکروسافت تابه‌اینجای سال ۲۰۱۹، هیچ‌یک از مدل‌های سرفیس را به‌روز نکرده، این واحد رشدی ۱۴ درصدی را در میزان درآمد خود تجربه می‌کند که نشان از فروش خوب دستگاه‌های سرفیس دارد. پیش‌بینی می‌شود که ردموندی‌ها در ماه اکتبر امسال، از مدل‌های جدید سرفیس پرو و سرفیس‌بوک پرده بردارند.

رویداد E3 تمرکز بر حوزه‌ی بازی

مایکروسافت طی سه‌ماهه‌ی اخیر، در رویداد E3 تمرکز بسیاری بر حوزه‌ی بازی داشت؛ اما کسب‌وکار بازی این شرکت دچار سکون شده است. درآمد واحد گیمینگ ردموندی‌ها طی فصل پایانی سال مالی ۲۰۱۹ افتی ۱۰ درصدی را تجربه کرد. بخش نرم‌افزار و سرویس‌های ایکس‌باکس نیز با کاهشی ۳ درصدی در میزان درآمد خود روبرو بود.

درآمد واحد بهره‌وری و کسب‌وکارهای مایکروسافت

واحد بهره‌وری و کسب‌وکارهای مایکروسافت که آفیس، داینامیکس و لینکدین را دربرمی‌گیرد، طی سه‌ماهه‌ی پایانی سال مالی ۲۰۱۹ به درآمد ۱۱.۰۵ میلیارد دلار دست یافت که فراتر از پیش‌بینی ۱۰.۷۰ میلیارد دلاری FactSet به‌حساب می‌آید.

رشد عرضه کامپیوترهای شخصی

تحلیلگران مؤسسه‌ی استیفل به آمار اخیر IDC در خصوص عرضه‌ی کامپیوترهای شخصی که رشدی ۴.۷ درصدی را نسبت به بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته‌، به‌لطف افزایش سرعت تأمین پردازنده‌های اینتل نیز توجه دارد. آن‌ها اعتقاد دارند که چنین آمار فراتر از انتظاری، در نهایت به بهبود وضعیت کسب‌وکار ویندوز طی سه‌ماهه‌ی اخیر یاری می‌کند.

گیمینگ؛ پاشنه‌ی آشیل مایکروسافت

براساس اعلام مایکروسافت، درآمدش از کسب‌وکار ابری تجاری با افزایشی ۳۹ درصدی نسبت به بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته به ۱۱ میلیارد دلار می رسد. این کسب‌وکار، آژور، اشتراک سازمانی آفیس ۳۶۵، نرم‌افزار سازمانی داینامیکس ۳۶۵ و محصولات تجاری لینکدین را در بطن خود جای داده است.

کل هزینه هایی که در سه ماهه پایانی 2019 صرف کرده است

مایکروسافت طی سه‌ماهه‌ی پایانی سال مالی ۲۰۱۹ هزینه‌ی سرمایه (هزینه‌ای که برای تصاحب یا حفظ دارایی‌های ثابت، نظیر ساختمان‌ها، زمین‌ها و تجهیزات صرف می‌شود)، معادل ۵.۳ میلیارد دلار صرف کرده است که بیشتر هر فصل دیگری طی چهار سال اخیر است.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن