آموزشآموزش کامپیوتر

آموزش قرار دادن گذرواژه روی شبکه وای فای

فیلم سینمایی سرخ پوست

استفاده از شبکه وای فای خانگی به دلیل سهولت در استفاده از آن کاربرد زیادی دارد. اما انتخاب نادرست گذرواژه می تواند باعث نفوذ افراد سودجو که در همسایگی شما زندگی می کنند شود. با انتخاب یگ گذرواژه امن می توانید تا حدود زیادی از حملات خرابکارانه جلوگیری کنید. در ادامه ما به شما نحوه قرار دادن گذرواژه در شبکه وای فای را آموزش می دهیم.

گام اول: دسترسی به روتر وایرلس

معمولا انجام این کار از طریق دیسکی که همراه با روتر ارائه می‌شود خیلی کاربرد دارد. اما روترها به‌شکلی طراحی می‌شوند که می‌توان از راه دور و از طریق اینترنت هم به آنها وصل شد. برای دسترسی به روتر از طریق مرورگر یکی از آدرس‌های 192.168.1.1، یا 192.168.0.1 یا 192.168.2.1 را در نوار آدرس مرورگر وارد کنید.

  • اگر می‌توانید از طریق کامپیوتری که به وسیله کابل شبکه به آن وصل شده به روتر دسترسی پیدا کنید. اگر از طریق وای‌فای به مودم وصل می‌شوید، زمانی‌که تنظیمات تغییر می‌کند از شبکه بیرون انداخته خواهید شد. باید دوباره به شبکه وصل شوید و به همان جایی که پیش از آن قرار داشتید برگردید.
  • نام کاربری و گذرواژه پیش‌فرض برای اکثر روترها “admin” است. اگر موفق نشدید لاگین کنید یکی از فیلدها را خالی بگذارید و در فیلد دیگر admin را تایپ کنید. اگر باز هم موفق نشدید با بخش پشتیبانی روتر خود تماس بگیرید.
  •  اگر قبلا گذرواژه روتر را عوض کرده‌اید ولی الان آن‌را به‌خاطر نمی‌آورید، دکمه Reset روی روتر را برای چند لحظه نگه دارید تا به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه برگردد.
  • اگر به راهنمای اصلی روتر دسترسی ندارید، مدل آن‌را در اینترنت جستجو کنید تا آدرس IP پیش‌فرض و هم‌چنین جزئیات لاگین را پیدا کنید.
Add A Password To Your Wireless Internet Connection (WiFi) Step 1 Version 4

گام دوم: یافتن تنظیمات امنیتی وایرلس

برچسب این قسمت معمولا در روترهای مختلف با هم فرق می‌کند. اما عموما در Wireless Settings یا Security Settings قرار دارد. اگر برای پیدا کردن آن مشکل دارید شماره مدل روتر را در اینترنت جستجو کنید و دنبال نحوه دسترسی به تنظیمات امنیتی روتر بگردید.

Add A Password To Your Wireless Internet Connection (WiFi) Step 2 Version 4

گام سوم: تعیین نوع رمزگذاری

اکثر روترها در مورد موارد امنیتی چندین گزینه را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. معمولا می‌توانید بین گزینه‌های WEP، یا WPA-PSK(Personal) یا WPA2-PSK یکی را انتخاب کنید. اگر می‌توانید گزینه WPA2 را انتخاب کنید زیرا امن‌ترین گونه رمزگذاری برای شبکه‌های وایرلس است. بعضی از روترهای قدیمی فاقد این گزینه هستند.

برخی از دستگاه‌های قدیمی‌تر نمی‌توانند به شبکه‌ای که از WAP2 استفاده می‌کند وصل شوند. اگر چندین دستگاه قدیمی دارید که می‌خواهید به شبکه وصل کنید حتما این مسئله را به‌خاطر داشته باشید.

Add A Password To Your Wireless Internet Connection (WiFi) Step 3 Version 4

گام چهارم: تعیین الگوریتم‌های AES برای WPA2-Personal

اگر حق انتخاب دارید، از AES به‌عنوان الگوریتم رمزگذاری برای حالت امنیتی WPA2 استفاده کنید. گزینه دیگر TKIP است که هم‌قدیمی‌تر است و هم اینکه از نظر امنیتی پایین‌تر است. بعضی از روترها فقط به شما حق انتخاب AES را می‌دهند.

AES به‌معنی استاندارد رمزنگاری پیشرفته است و بهترین الگوریتم برای رمزگذاری وایرلس است.

Add A Password To Your Wireless Internet Connection (WiFi) Step 4 Version 4

گام پنجم: قرار دادن گذرواژه و SSID

SSID نام شبکه است و گذرواژه باید برای هر دستگاهی که قصد اتصال به SSID را دارد وارد شود.

بهتر است گذرواژه ترکیبی از حروف، اعداد و علائم باشد. هرچه گذرواژه ساده‌تر باشد، امکان دسترسی دیگران به شبکه آسان‌تر می‌شود. می‌توانید از تولیدکننده‌های گذرواژه آنلاین استفاده کنید تا بهترین و قوی‌ترین گذرواژه‌ها را برای شبکه وایرلس شما تولید کنند.

Add A Password To Your Wireless Internet Connection (WiFi) Step 5 Version 4

گام ششم: ذخیره تنظیمات جدید و ریفرش روتر

روی Apply یا Save در صفحه تنظیمات وایرلس کلیک کنید تا تمام تغییرات جدیدی که داده‌اید ذخیره شوند. خیلی ازروترها به‌صورت خودکار ریفرش می‌شوند و هر دستگاهی که به‌صورت وایرلس به دستگاه وصل بوده از شبکه بیرون انداخته می‌شود و باید دوباره ساین‌این کند.

اگر روتر شما به‌طور خودکار ریفرش نکرد باید این کار را دستی انجام دهید. برای ریفرش کردن روتر برق آن‌را قطع کنید و تا 10 بشمارید. سپس دوباره آن‌را روشن کنید و اجازه دهید تا چرخه بوت انجام شود.

Add A Password To Your Wireless Internet Connection (WiFi) Step 6 Version 4

حتما تنظیمات جدید لاگین و گذرواژه را روی تمام دستگاه‌هایی که دائما به شبکه وایرلس متصل هستند وارد کنید. برای اینکه امنیت وای‌فای بیشتر شود توصیه می‌شود که گذرواژه روتر را هر 6 ماه تغییر دهید.

منبع
شبکه مگ
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن