پیشتازتک پلاسعلم و دانش

ایلان ماسک می گوید فضاپیمای SpaceX می تواند تا 2021 بر روی ماه فرود بیاید

فیلم سینمایی سرخ پوست

ایلان ماسک مدیر عامل SpaceX گفته است که تیمش می تواند فضاپیمای  Starship را در اوایل سال 2021  با خدمه کامل برای ماموریتی 1 یا2 ساله به ماه بفرستد. ماسک هفته ی گذشته در مصاحبه بزرگی با مجله تایم نظرات خود را اعلام کرد.

مدیر SpaceX به مجله تایم گفت : “این ممکن است دیوانگی به نظر بیاید، اما من فکر می کنم که ما می توانیم در کمتر از دو سال بر روی ماه فرود بیایم”. “مطمئنا با فضاپیمایی بدون سرنشین می توانیم در عرض دو سال به ماه برسیم. سپس ممکن است در عرض یک یا دو سال بعد خدمه را بفرستیم. در بدترین حالت  ممکن است به 4 سال بکشد. ”

وقتی از او پرسیدند که منظورش از «ما» کیست، گفت: که  موقع توضیح دادن مطمئن نبودم «اگر متقاعد کردن ناسا و مقامات در این جهت که می توانیم از پس این کار بر بیاییم طولانی تر شود، ممکن است انجامش دهیم. ممکن است به معنای واقعی کلمه فرستادن Starship  به ماه آسان تر از متقاعد کردن ناسا برای انجام این کار است. ”

با چهره ای نا امید ناشی از عدم پشتیبانی سازمان فضایی گفت: متقاعد کردن “مهندسان سخت گیر” ناسا به توانمندی SpaceX از فرستادن یک فضاپیما پر از خدمه به ماه دشوار تر است. ناسا در حال بررسی گزینه های مختلفی برای مأموریت برنامه ریزی شده خود بر روی  ماه در سال 2024 است – یک سال بعد از فرود فضاپیمای SpaceX با سرنشین ماسک.

برای سفر به ماه و احتمالا فراتر از آن SpaceX در حال ساخت یک سیستم خیلی سنگین و Starship قابل استفاده مجدد (که قبلا به عنوان BFR شناخته می شد)، قوی ترین فضاپیمای ساخته شده که قادر به حمل 100 فضانورد در یک سفر برای ماموریت های طولانی است، می باشد.

ماسک به تایم گفته است که او پیش بینی می کند یک پایگاه ” دائما مستقر روی ماه” را برای تحقیقات علمی ایجاد کند، در حالی که همین برنامه را برای مریخ هم دارد.

با مطرح کردن این سوال که آیا او تصور می کند که یک روز پا روی ماه یا حتی سیاره سرخ  بگذارد، این کار آفرین میلیاردر گفت که با اینکه چنین تجربه ای “بسیار جالب” خواهد بود، تلاش های او در رابطه با کار های فضایی بزرگ هیچ گاه بخشی از خواست فردی او برای دیدن سایر اجرام آسمانی نبوده است.

SpaceX همچنان برای ارسال جاه طلبانه یک فضاپیما به ماه با چالش های زیادی مواجه است. در روز 16 جولای، چهار روز بعد از مصاحبه با تایم، یک انفجار در نمونه اولیه موشک Starship در طی آزمایش زمینی در بوکاچیکا تگزاس باعث از بین رفتن این موشک شد. علت اصلی حادثه هنوز درحال بررسی است.

منبع
Elon Musk says SpaceX’s Starship can land on the moon by 2021
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن