پیشتازتک پلاسمالی و اقتصادی

ضرر 17 میلیارد دلاری شرکت نتفلیکس

فیلم سینمایی سرخ پوست

با افزایش هزینه‌ی اشتراک در بعضی کشورها و به‌دنبال آن، کاهش مشترکین، ارزش نتفلیکس ۱۷ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

ریزش شد نتفلیکس برای اولین بار

نتفلیکس برای اولین بار از ریزش شدید مشترکینش در ایالات‌ متحده آمریکا گزارش خبر داد. از زمان شروع فعالیت این سرویس، تاکنون چنین اتفاقی پیش نیامده بود؛ اما به علت برخی تغییر سیاست‌ها دررابطه‌با قیمت‌ها، نتفلیکس چیزی نزدیک‌به ۱۲۶‌هزار نفر از مشترکین خود را از دست داده است؛ این‌ در‌حالی است که تحلیلگران انتظار افزایش ۳۵۰‌هزار نفری مشترکین این سرویس را داشتند.

وقوع اتفاقات اشاره‌شده همگی دست‌به‌دست همدیگر دادند تا سهام نتفلیکس تنها در امروز ۱۰ درصد کاهشِ ارزش پیدا کند.


ارزش هر کاربر در نتفلیکس

اتفاق پیش‌آمده باعث نگرانی سرمایه‌گذاران نیز شده است. اگرچه این شرکت همچنان ارزش دیوانه‌کننده‌ی ۱۴۱ میلیارد دلاری دارد؛ اما کاهش ۱۷ میلیارد دلار از ارزش کلی این شرکت، به هیچ عنوان رقمی نیست که بتوان بدون توجه از کنار آن گذر کرد؛ ساده بگوییم، نتفلیکس بابت هر کاربری که از دست داده، ۱۳۵‌هزار دلار ضرر متحمل شده است.

ضرر مالی نتفلیکس شامل چه مناطقی می شود

این غول عرصه‌ی سینما به اشتباهاتش در پیش‌بینی‌های مالی اذعان کرده است؛ این موضوع تنها به بعضی مناطق خاص خلاصه نمی‌شود و تقریباً تمامی کشور‌ها را شامل می‌شود؛ اما مناطقی که اخیراً افزایش قیمت اشتراک را تجربه‌ کرده‌اند، ریزش کاربر شدیدتری نیز داشته‌اند.

تحلیل ریزش مالی نتفلیکس

در ماه ژانویه سال 2019، گروه Diffusion یک تحلیل جامع را راجع‌به آثار منفی ریزش مشترکین روی درآمد منتشر کرد. براساس این تحلیل، با افزایش هر یک دلار برای هزینه‌ی اشتراک، احتمال لغو اشتراک توسط مشترکین تا ۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.اگر چنین تحلیلی در دنیای واقعی نیز صادق باشد، نتفلیکس باید در آخر ۴.۸ میلیون از مشترکین خود را از دست بدهد که چنین رخدادی کاهش درآمد سالانه ۶۲.۴ میلیون‌ دلار به‌دنبال خواهد داشت.

جبران کاهش درآمد نتفلیکس

با‌تمامی‌این‌اوصاف، نتفلیکس برای جبران کاهش درآمد‌های خود راهی جز افزایش قیمت ندارد؛ حتی اگر به‌قیمت ریزش کاربرانش تمام شود. همان‌طور که احتمالاً می دانید، دیزنی و اپل به‌زودی فعالیت خود را در حوزه‌ی استریم فیلم و سریال شروع خواهند کرد. ورود بازیگران جدید افزون‌بر‌اینکه باعث شکل‌گیری رقابت بیشتر می‌شود، کسب درآمد را نیز سخت‌مشکل تر می‌کند.

حذف نتفلیکس از بازار جهانی

تحلیلگران بر این باورند که با عدم افزایش قیمت‌ها، نتفلیکس به‌زودی و با ورود رقبای جدید، از بازار به‌طور‌کلی حذف خواهد شد؛ بنابراین آن‌ها راهی جز اتخاذ تصمیمات جدید برای افزایش کیفیت فعالیتشان ندارند؛ تصمیماتی که شاید برخی از‌ آن‌ها به‌ضرر کاربران تمام شود.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن