پیشتازتک پلاسعلم و دانش

فرمان تشکیل فرماندهی فضایی توسط رئیس‌جمهور فرانسه

فیلم سینمایی سرخ پوست

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه اندکی پیش از مراسم جشن روز ملی، از تشکیل بخش جدید در نیروی هوایی این کشور سخن گفت.

تغییر نام «نیروی هوایی» فرانسه به «نیروی فضایی»

به‌نقل از خبرگزاری رویترز، چند روز پیش از جشن روز ملی فرانسه در یکشنبه‌‌ی گذشته، امانوئل مکرون، رئیس‌‌جمهور فرانسه، از تشکیل بخش فرماندهی فضایی زیرنظر نیروی هوایی این کشور خبر داد. مکرون در حضور کارکنان ارتش فرانسه اظهار کرد فرماندهی فضایی وظیفه دفاع از ماهواره‌‌های این کشور را به‌‌عهده خواهد گرفت و به‌‌صورت رسمی در سپتامبر آینده کار خود را آغاز خواهد کرد. او افزود نیروی هوایی نیز درنهایت، به «نیروی هوایی و فضایی» تغییرنام خواهد داد.

تحلیل نام نیریو هوایی و فضایی فرانسه

به‌نظر می‌‌رسد این شاخه‌‌ی جدید قرار است جایگزین فرماندهی مشترک فضایی فرانسه شود که تاکنون مسئولیت محافظت از اموال فضایی این کشور و هماهنگی با نیروهای نظامی سایر کشورهای اروپا را به‌‌عهده داشت. آژانس فضایی فرانسه ازلحاظ قدمت، در مقام سوم جهان جای گرفته. در سال‌‌های اخیر، این کشور تمرکز بیشتری روی فضا کرده داده است.

به‌نقل از خبرگزاری بریکینگ دیفنس

به‌نقل از خبرگزاری بریکینگ دیفنس، این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ مبلغی معادل ۳.۶ میلیارد یورو در بخش فضا سرمایه‌‌گذاری کند. در این زمینه، فرانسه در دسامبر ۲۰۱۸ یک دستگاه ماهواره‌ی نظارتی نظامی به‌‌نام CS0-1 را وارد مدار کرد که گفته می‌‌شود قرار است در سال‌‌های آینده به تعداد آن‌ها نیز بیفزاید.

چرا نیروی فضایی …

در سال‌‌های اخیر، شماری از کشورها فضا را به‌‌عنوان عرصه‌ای جدیدی برای جنگ تصور می‌‌کنند. این به‌‌معنای تعریف عرصه‌‌ی جدیدی درکنار زمین، دریا، هوا و سیستم‌‌های دیجیتال است که می‌‌توان در آن نیز دربرابر سایر کشورها قدرت نمایی کرد. تشکیل فرماندهی فضایی می‌‌تواند پاسخی برای تهدیدهای احتمالی ناشی‌‌ از تجهیزات نظامی مستقر در فضا باشد.

شباهت فرماندهی فضایی فرانسه به فرماندهی فضایی آمریکا

فرماندهی تازه‌‌تأسیس فرانسه تا حد زیادی به فرماندهی فضایی ایالات شباهت متحده دارد. سابقه‌‌ی فعالیت‌‌های فرماندهی فضایی ایالات متحده که قبلا زیرمجموعه‌‌ای از ارتش آمریکا محسوب می‌‌شد، به سال ۱۹۸۵ برمیگردد و وظایفی نظیر هماهنگی و نظارت بر دارایی‌‌های فضایی این کشور شامل ماهواره‌‌های مستقر در مدار زمین را به‌‌عهده داشت.

بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، این بخش منحل شد و پس‌ازآن، با فرماندهی استراتژیک ایالات متحده ادغام شد، تا اینکه نهایتا در سال گذشته، با صدور فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، این فرماندهی به‌‌شکل شاخه‌‌ای جدید و تکامل‌‌یافته به‌نام «نیروی فضایی» فعالیت خود را آغاز کرد.


منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن