آموزشآموزش کامپیوتر

آموزش تست سلامتی هارد دیسک

فیلم سینمایی سرخ پوست

دیسک های سخت داخلی و خارجی ممکن است بنا به دلایلی از قبیل تغییر فرکانس ولتاژ و نوسانات برقی، صدمات فیزیکی و مشکلات فیزیکالی، روشن و خاموش کردن مکرر رایانه و یا حتی نامرتب بودن چیدمان فایل ها دچار اختلال شوند. اگر از سلامتی هارد دیسک های خود نگران هستید ما در این مطلب قصد داریم نحوه اطمینان از عملکرد درست هارد دیسک خود را به وسیله نرم افزار Disk Analyzer مورد بررسی قرار دهیم.

Disk Analyzer نرم افزاری است مفید و کاربردی جهت مدیریت و آنالیز هارد دیسک ها . این نرم افزار با اسکن و آنالیز هارد دیسک به صورت سکتور به سکتور گزارش کاملی از وضعیت هارد دیسک شما به صورت گرافیکی ارائه می دهد . این آنالیز می تواند برا اساس حجم ، نوع ، زمان تهیه و ویژگی طبقه بندی شود تا نتیجه گیری شما آسان تر باشد. این نرم افزار تست هارد محصول شرکت AceLab سازنده PC3000روسیه می باشد.

Disk Analyzer در واقع یک برنامه مکمل رایگان برای PC3000 است که کاربران عادی هم میتوانند از آن استفاده کنند. این نرم افزار یک ابزار کمکی جهت تعمیر هارد دیسک است که میتواند در کنار PC3000 مورد استفاده قرار گیرد. اما میتوان از قابلیت های آن به تنهایی نیز بهره برد.

چنانچه میخواهید از عملکرد صحیح هارد دیسک خود اطمینان حاصل نمایید می توانید از نرم افزار تست هارد Disk Analyzer استفاده نمایید.

از مهم ترین قابلیت های این نرم افزار می توان به این موارد اشاره کرد:

  • تست عملکرد صحیح Read/Write هارد دیسک
  • تست سطوح مختلف هارد دیسک و فهرست گیری از سکتور های خراب
  • جدا سازی سکتورهای خراب و بازسازی آن ها

تست هارد دیسک با نرم افزار Disk Analyzer

پس از نصب و اجرا، نرم افزار لیستی از هارد دیسک های متصل به سیستم را نمایش می دهد. پس از انتخاب هارد دیسک مورد نظر پنجره اصلی نرم افزار نمایش داده می شود.

آموزش تست سلامتی هارد دیسک

برای شروع بر روی دکمه پلی کلیک کنید. در پنجره جدید باز شده 4 گزینه وجود دارد که به شرح کاربرد هر کدام می پردازیم.

آموزش تست سلامتی هارد دیسک

نحوه عملکرد آپشن های مختلف نرم افزار Disk Analyzer

  • verifying:  با انتخاب این گزینه سطح هارد دیسک با وضعیت فعلی (بدون تغییر در سکتورها) موجود مورد بررسی قرار میگیرد. چنانچه بر روی هارد دیسک خود اطلاعاتی ذخیره کرده اید و نمیخواهید تغییری در آنها بوجود بیاید باید از این گزینه برای تست هارد استفاده کنید.
  • reading: با انتخاب این گزینه میتوانید بررسی کنید که آیا سکتور ها هنگام خواندن اطلاعات مشکلی دارند یا خیر. بهترین زمان برای استفاده از این گزینه زمانی است که قبل از آن از گزینه writing استفاده کرده اید.
  • writing: با انتخاب این گزینه میتوانید بررسی کنید که آیا هنگام نوشتن اطلاعات جدید بر روی هارد، سکتور ها مشکلی دارند یا خیر؟ هشدار: با انتخاب این گزینه تمامی محتویات ذخیره شده در هارد دیسک برای همیشه از بین خواهند رفت!
  • HDD cache RAM test: این گزینه میتواند بافر هارد دیسک را بررسی نماید و سلامت آن را به کاربر گزارش نماید. هشدار: با انتخاب این گزینه تمامی محتویات ذخیره شده در هارد دیسک برای همیشه از بین خواهند رفت!

برای شروع کار گزینه verifying را انتخاب کنید. مقادیر پیش فرض تنظیمات را دستکاری نکنید و با کلیک چند Next ادامه دهید تا فرآیند اسکن هارد شروع شود. پس از آن با کلیلک بر روی تب  Timing map میتوانید وضعیت سلامت سطح دیسک را مشاهده نمایید. رنگ سبز به نمایش درآمده در نمودار و سکتورهای هارد شما به معنای قسمت های سالم هارد، رنگ زرد به معنای تاخیر در خواندن، رنگ صورتی به معنای کندی به بیش از حد مجاز و رنگ قرمز سکتورهای خراب را نشان می دهد.

آموزش تست سلامتی هارد دیسک
منبع
هارد پلاس
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن