پیشتازتک پلاسمالی و اقتصادی

رشد اندک بازار رایانه‌های شخصی در سال ۲۰۱۹

فیلم سینمایی سرخ پوست

بازار رایانه‌های شخصی در سه‌ماه دوم سال ۲۰۱۹ شاهد رشد کمی بوده است و در این میان لنوو برنده‌ی اصلی رقابت میان تولیدکنندگان شناخته می‌شود.

بازار رایانه های شخصی

طبق گزارش جدید مؤسسه‌ی گارتنر، بازار رایانه‌های شخصی شاهد رشد ۱.۵ درصدی در سه‌ماه دوم سال ۲۰۱۹ بوده است. اگرچه این میزان رشد چندان زیاد نیست اما باعث شده است تا حجم کل دستگاه‌های عرضه‌شده در بازار به رقم ۶۳ میلیون واحد برسد. لنوو بالاتر از سایر تولیدکنندگان توانسته است سهم ۲۵ درصدی از بازار رایانه‌های شخصی را به خود اختصاص دهد و پس از آن اچ‌پی، دل، اپل، ایسر و ایسوس قرار گرفته‌اند.

گزارش میزان فروش جهانی تأمین‌کنندگان بازار کامپیتور شخصی از نگاه گارتنر

شرکت تعداد عرضه در سه‌ماه دوم ۲۰۱۹ سهم از بازار در سه‌ماه دوم ۲۰۱۹ تعداد عرضه در سه‌ماه دوم ۲۰۱۸ سهم از بازار در سه‌ماه دوم ۲۰۱۸ رشد سه‌ماه دوم ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸
لنوو ۱۵/۷۷۴ میلیون ۲۵ درصد ۱۳/۶۰۸ میلیون ۲۱.۹ درصد ۱۵.۹ درصد
اچ‌پی ۱۳/۹۹۲ میلیون ۲۲.۲ درصد ۱۳/۶۳۶ میلیون ۲۲ درصد ۲/۶ درصد
دل ۱۰/۶۵۴ میلیون ۱۶/۹ درصد ۱۰/۴۳۵ میلیون ۱۶.۸ درصد ۲/۱ درصد
اپل ۳/۷۱۱ میلیون ۵/۹ درصد ۳/۷۲۰ میلیون ۶ درصد ۰/۲- درصد
ایسر ۳/۳۹۵ میلیون ۵/۴ درصد ۳/۹۶۸ میلیون ۶/۴ درصد ۱۴/۴- درصد
ایسوس ۳/۱۰۰ میلیون ۴/۹ درصد ۳/۴۴۲ میلیون ۵/۵ درصد ۹/۹- درصد
سایر ۱۲/۳۴۷ میلیون ۱۹/۶ درصد ۱۳/۲۳۱ میلیون ۲۱/۳ درصد ۶/۷- درصد
کل ۶۲/۹۷۴ میلیون ۱۰۰ درصد ۶۲/۰۴۰ میلیون ۱۰۰ درصد ۱/۵ درصد

البته تنها سه شرکت ابتدایی در این فهرست توانسته‌اند فروش خود را افزایش دهند و سایر شرکت‌ها رشد منفی را تجربه کرده‌اند. همچنین لنوو توانسته است برای نخستین بار از اچ‌پی سبقت بگیرد.

اولین عامل تأثیرگذار بر فروش رایانه های شخصی

کمبود پردازنده‌های اینتل یکی از عوامل تأثیرگذار روی فروش رایانه‌های شخصی می باشد که در ۱۸ ماه اخیر شاهد آن بوده‌ایم. کمبود پردازنده بیشترین ضربه را به سازندگان کوچک‌تر وارد کرده است؛ درحالی که سازنده‌های بزرگ‌تر توانسته‌اند پردازنده‌های مورد نیاز خود را ساده تر تأمین کنند.

دومین عامل تأثیرگذار بر فروش رایانه های شخصی

در سوی دیگر، مؤسسه‌ی IDC نیز گزارش خود را از بازار رایانه‌های شخصی انتشار داده است. اگرچه ارقام ذکرشده در گزارش این مؤسسه کمی با گارتنر تفاوت دارد اما مفهوم یکسانی را بیان می‌کند. این مؤسسه اذعان دارد که بازار رایانه‌های شخصی رشد ۴.۷ درصدی را تجربه کرده و تعداد دستگاه‌های عرضه‌شده در سه‌ماه دوم سال ۲۰۱۹ به حدود ۶۵ میلیون واحد رسیده است.

مقایسه فروش رایانه های اپل و ایسر

طبق گزارش IDC، اپل در رتبه‌ی چهارم و پایین‌تر از ایسر قرار گرفته؛ این درحالی است که در هر دو گزارش تعداد دستگاه‌های عرضه‌شده توسط این دو شرکت بسیار به یکدیگر نزدیک است. در این گزارش ایسر تنها شرکتی بوده که شاهد کاهش عرضه بوده است و سایر تولیدکنندگان به‌جز لنوو رشدی کمتر از ۱۰ درصد را داشته اند.

گزارش میزان فروش جهانی تأمین‌کنندگان بازار کامپیتور شخصی از نگاه IDC

شرکت تعداد عرضه در سه‌ماه دوم ۲۰۱۹ سهم از بازار  در سه‌ماه دوم ۲۰۱۹ تعداد عرضه در سه‌ماه دوم ۲۰۱۸ سهم از بازار  در سه‌ماه دوم ۲۰۱۸ رشد سه‌ماه دوم ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸
لنوو ۱۶/۲۵۴ میلیون ۲۵/۱ درصد ۱۳/۷۵۰ میلیون ۲۲/۲ درصد ۱۸/۲ درصد
اچ‌پی ۱۵/۳۵۶ میلیون ۲۳/۷ درصد ۱۴/۸۸۰ میلیون ۲۴ درصد ۳/۲ درصد
دل ۱۱/۶۰۶ میلیون ۱۷/۹ درصد ۱۱/۲۵۵ میلیون ۱۸/۲ درصد ۳/۱ درصد
ایسر ۴/۲۸۸ میلیون ۶/۶ درصد ۴/۳۶۳ میلیون ۷ درصد ۱/۷- درصد
اپل ۴/۰۷۷ میلیون ۶/۳ درصد ۳/۷۲۲ میلیون ۶ درصد ۹/۶ درصد
سایر ۱۳/۲۷۶ میلیون ۲۰/۵ درصد ۱۳/۹۶۱ میلیون ۲۲/۵ درصد ۴/۹- درصد
کل ۶۴/۸۵۸ میلیون ۱۰۰ درصد ۶۱/۹۳۱ میلیون ۱۰۰ درصد ۴/۷ درصد

پایان پشتیبانی از ویندوز ۷

فرارسیدن مهلت پایان پشتیبانی از ویندوز ۷از دیگر  دلایلی است که باعث افزایش فروش در بازار رایانه‌های شخصی شده، زیرا بسیاری از سازمان‌ها مجبور شده‌اند برای مهاجرت به ویندوز ۱۰‌، سخت‌افزار جدیدی تهیه کنند. البته به‌ نظر می‌رسد این میزان رشد در عرضه‌ی رایانه‌ها موقتی باشد و به‌زودی با افزایش تحریم‌های چین توسط آمریکا، شاهد کاهش این اعداد و ارقام باشیم.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن