پیشتازتک پلاسعلم و دانش

برداشت موفقیت آمیز دومین نمونه سیارکی توسط هایابوسا 2

فیلم سینمایی سرخ پوست

فضاپیمای هایابوسا ۲ دومین عملیات نمونه‌برداری خود را به اتمام رساند و در چند ماه آینده، بازگشت به‌سمت زمین را آغاز خواهد کرد.

نمونه برداری از خاک سیارک

فضاپیمای ژاپنی هایابوسا ۲ (Hayabusa2) به‌تازگی موفق شد نمونه‌ای از خاک سیارکی را برداشت کند که در فاصله‌ی ۲۴۳ میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفته است. این عملیات دومین و آخرین نمونه‌برداری سیارکی این فضاپیما پیش از بازگشت به زمین در پاییز امسال محسوب می‌شود.

آخرین نمونه برداری توسط هایابوسا 2

فضای نمونه‌بردار هایابوسا ۲ که آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA) آن را در سال ۲۰۱۴ پرتاب کرد، از ژوئن ۲۰۱۸ در اطراف سیارکی به‌نام ریوگو قرار دارد. هدف اصلی این کاوشگر، نمونه‌برداری از سنگ و خاک سیارکی و بازگرداندن آن‌ها به زمین است تا دانشمندان بتوانند در محیط آزمایشگاه آن‌ها را بررسی کنند. قرار بود مأموریت هایابوسا در ماه فوریه و پس از نخستیننمونه‌برداری به پایان برسد؛ اما تیم فضاپیما تصمیم گرفت پیش از بازگشت فضاپیما، نمونه‌ی جذاب‌تر دیگری را از سطح سیارک جمع‌آوری کند.

ویژگی های نمونه دوم  خاک سیارک

نمونه‌ی دوم درست از درون دهانه‌ای برداشت شده که هایابوسا ۲ چندی پیش آن را روی سیارک ریوگو به وجود آورد. این فضاپیما در ماه فروردین با رهاکردن بمبی کوچک، سطح سیارک را منفجر و دهانه‌ی کوچکی روی آن ایجاد کرد. از آن زمان تاکنون، دانشمندان در حال بررسی موقعیت دهانه و امکان‌پذیری برداشت نمونه از آن هستند تا اینکه سرانجام چهارشنبه هفته‌ی گذشته، فضاپیما با حرکت مجدد به‌سمت سطح سیارک، نمونه‌ای سنگ را از نزدیکی تقریبا ۲۰ متری محل دهانه‌ی مصنوعی برداشت کرد.


کاوشگر هایابوسا ۲ بر روی سیارک ریوگو فرود آمد

چگونگی برداشت نمونه خاک سیارک

هایابوسا ۲ برای نمونه‌برداری، از جسم پرتاب‌شونده‌ای استفاده می کند که به دستگاهی شیپورمانند اتصال دارد. وقتی فضاپیما به سطح سیارک نزدیک می‌شود، انتهای شیپور را روی زمین قرار می‌دهد و گلوله‌ی درون آن شلیک می‌شود. به این صورت، ابری از گردوخاک از زمین بلند و به درون شیپور مکیده می‌شود و درنهایت، درون محفظه‌ی نمونه‌برداری هایابوسا ۲ قرار می‌گیرد.

ویژگیهای نمونه خاک سیارک ریوگو

دانشمندان اطمینان دارند نمونه‌‌ی برداشت‌شده از ریوگو، شامل موادی هستند که پس از انفجار بمب روی سطح سیارک به اطراف پراکنده شدند. این، به این معناست که خاک موجود در آخرین نمونه‌ها مربوط به زیر سطح سیارک است و قدمت آن به میلیاردها سال پیش، یعنی اوایل حیات منظومه‌ی شمسی بازمی‌گردد. چنین موادی برای پژوهشگران بسیار مهم می باشد؛ زیرا این سنگ‌ها درمعرض محیط خشن فضایی یا فرسایش قرار نداشته‌اند.

چرا این نمونه دستاورد بزرگی محسوب می شود؟

این شرایط نسبتا بکر به این معنا است که آخرین نمونه‌ی هایابوسا ۲ می‌تواند تصویری کلی از برخی موادی ارائه دهد که از زمان شکل‌گیری همسایه‌ی کیهانی‌مان تاکنون، تقریبا دست‌نخورده باقی مانده‌اند.نمونه‌ی اخیر برداشت‌شده دستاورد بزرگی برای دانشمندان سیاره‌ای محسوب می شود؛ زیرا بسیاری از کارشناسان بر این باورند برخی از عناصر سازنده‌ی حیات روی زمین از بمباران‌های سیارکی سرچشمه گرفته‌اند. نمونه‌های هایابوسا ۲ می‌توانند حامل سرنخ‌های مهمی درباره‌ی نوع سیارک‌های احتمالی منتقل‌شده به زمین در اوایل دوران شکل‌گیری سیاره‌مان باشند.

محل قرارگیری دو نمونه برداشته شده توسط هایابوسا

هایابوسا ۲ احتمالا مواد دو نمونه را در محفظه‌ی جمع‌آوری خود نگه‌داری می‌کند؛ اگرچه پژوهشگران تا زمان بازگشت فضاپیما، نمی‌توانند با قطعیت در این‌ باره نظر دهند. از آنجا که در‌حال‌حاضر هیچ راهی برای اندازه‌گیری مواد داخل محفظه وجود ندارد، ممکن است حتی هیچ نمونه‌ای در محفظه وجود نداشته باشد. بااین‌حال، پژوهشگران ژاپنی اطمینان دارند هایابوسا ۲ مواد هر دو نمونه را دراختیار دارد. JAXA امیدوار است به ۱۰۰ میلی‌گرم نمونه از مواد دست پیدا کند.

زمان رسیدن فضا پیمای هایابوسا 2 به زمین

اکنون همنشینی هایابوسا ۲ با سیارک ریوگو تقریبا رو به پایان است. این فضاپیما سفر بازگشت خود را در ماه نوامبر یا دسامبر آغاز می‌کند و تا پایان سال ۲۰۲۰ به زمین خواهد رسید. هایابوسا ۲ پس از بازگشت به زمین، کپسول حاوی نمونه را به زمین ارسال می‌کند که با چتر نجات در نزدیکی بیابان‌های استرالیا فرود خواهد آمد.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن